Słowenia a COVID-19
COVID

Wakacje w Słowenii a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Pandemia koronawirusa na długi czas sparaliżowała turystykę w wielu krajach. Jednym z nich była Słowenia, gdzie przez miesiące panowały surowe restrykcje. W ten sposób miejscowy rząd walczył z rosnącą liczbą zakażeń. Na szczęście ogólna poprawa światowej sytuacji epidemiologicznej nie ominęła również tego kraju. Dzięki temu turyści znowu mogą myśleć o spędzeniu wypoczynku na terytorium Słowenii. O czym warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż do tego kraju?

Słowenia – zasady wjazdu na wakacje 2022

Rząd Słowenii naprawdę szybko, bo już w lutym 2022 roku ogłosił zamiar zniesienia większości pozostałych restrykcji wjazdowych. Finalnie nowelizacja przepisów została wprowadzona jeszcze w tym samym miesiącu. Toteż od lutego 2022 roku przestał obowiązywać wymóg okazywania testów lub innych dokumentów związanych z COVID-19 przy przekraczaniu granicy. Tym samym obecnie turyści mogą wjeżdżać na terytorium Słowenii bez żadnych dodatkowych wymagań i formalności.

Czy przed wjazdem do Słowenii trzeba zrobić test na COVID-19?

Obowiązek wykonania testów na COVID-19 przy przekraczaniu granicy Słowenii został całkowicie zniesiony. Testów nie muszą więc wykonywać zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni turyści.

Jakie obostrzenia obowiązują w Słowenii?

Jednym z najdłuższej obowiązujących wymogów w Słowenii był ten dotyczący używania masek w pomieszczeniach zamkniętych. Niemniej w maju 2022 roku zniesiono nawet to ograniczenie. Na ten moment maseczki pozostają obowiązkowe tylko w placówkach medycznych.

Koronawirus w Słowenii – sytuacja w kraju

W Słowenii szczyt zachorowań na COVID-19 nastąpił na przełomie stycznia oraz lutego. Liczba chorych momentami była nawet 5-cyfrowa. Jednak później nie nastąpił już żaden wzrost o takiej skali, co skłoniło rząd do opisanego poluzowania ograniczeń. Aktualnie sytuacja epidemiologiczna w Słowenii wydaje się dobra i bardzo stabilna. Z tego względu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zaplanować urlop w tym kraju.

Wakacje w Słowenii – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Zniesienie większości restrykcji sprawiło, że turyści nie muszą już okazywać certyfikatu COVID-19 lub negatywnego wyniku testu. Jednak w Słowenii wciąż obowiązuje formularz lokalizacyjny podróżnego. Każdy turysta musi wypełnić taki dokument przy podróżowaniu samolotem lub drogą morską. Opisany formularz oraz ważny dowód osobisty/paszport to jedyne dokumenty wymagane obecnie przy wjeździe na terytorium Słowenii.

Przed wyjazdem do Słowenii warto kupić ubezpieczenie turystyczne.