Norwegia a COVID-19
COVID

Wakacje w Norwegii a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Pandemia koronawirusa wywołała ogromne zamieszanie na całym świecie. W efekcie rządy wielu państw podjęły stanowcze kroki w celu ograniczenia jej skutków. Toteż polityka zarządzania kryzysem epidemiologicznym była identyczna niemal we wszystkich krajach. Nielicznym wyjątkiem od tej reguły były państwa skandynawskie. Rządy tych krajów dość ostrożnie wprowadzały ograniczenia i stosunkowo szybko się z nich wycofywały. Czy tak wyglądała również polityka Norwegii? Jaka jest aktualna kwestia restrykcji obowiązujących w kraju fiordów?

Norwegia – zasady wjazdu na wakacje 2022

Kiedy sytuacja epidemiologiczna w 2021 roku uległa pogorszeniu, rząd Norwegii wprowadził dość poważne obostrzenia. Jednak już w styczniu 2022 roku rozpoczęto proces ich znoszenia. Najpierw uchylono obowiązek kwarantanny po przyjeździe do kraju, a w lutym wycofano wymóg okazania wyniku testu. Z czasem zniesiono także inne restrykcje wjazdowe, dzięki czemu aktualnie turyści mogą wjechać do Norwegii bez dodatkowych wymagań.

Czy przed wjazdem do Norwegii trzeba zrobić test na COVID-19?

Obowiązek wykonywania testu przed przylotem do Norwegii został uchylony na początku lutego. W związku z tym turyści nie muszą obecnie wykonywać żadnych testów. Dotyczy to wszystkich osób, co oznacza, że status zaszczepienia nie jest tutaj istotny.

Jakie obostrzenia obowiązują w Norwegii?

W kontekście opisanych wyżej decyzji warto przytoczyć jeszcze jedną datę. Mianowicie w kwietniu rząd norweski ogłosił zniesienie wszystkich pozostałych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Tym samym dzisiaj w Norwegii nie obowiązują żadne restrykcje epidemiologiczne.

Koronawirus w Norwegii – sytuacja w kraju

Najtrudniejszym momentem związanym z pandemią w Norwegii był początek 2022 roku. To wtedy norweski system opieki zdrowotnej zanotował gwałtowny wzrost zakażeń. Na szczęście wysoki poziom miejscowej medycyny pozwolił na sprawne udzielanie pomocy pacjentom. Właściwie już od końca lutego Norwegia notuje spadkowy trend zakażeń. Z tego względu turyści mogą bez obaw planować wypoczynek w tym kraju.

Wakacje w Norwegii – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Unijny certyfikat COVID-19 nie jest potrzebny przy przekraczaniu granicy ani przy pobycie w Norwegii. Tym samym turyści mogą ograniczyć się do zabrania dowodu osobistego/paszportu.

Uwaga!

W Norwegii od lat obowiązują bardzo restrykcyjne zasady dotyczące przewozu leków. Jeżeli turysta zabiera ze sobą leki, powinien mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie lub odpis recepty.

Przed wyjazdem do Norwegii warto kupić ubezpieczenie turystyczne.