Islandia a COVID-19
COVID

Wakacje w Islandii a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Islandia to bez wątpienia jeden z najbardziej unikalnych krajów w Unii Europejskiej. Wyjątkowa lokalizacja oraz absolutnie niepowtarzalne walory przyrodnicze sprawiają, że wyjazd do tego kraju jest marzeniem wielu podróżnych. Niemniej Islandia przez bardzo długi czas utrzymywała w mocy poważne restrykcje epidemiologiczne. W efekcie niezaszczepieni turyści byli zobowiązani do wykonania testu po przyjeździe i udania się na aż 5-dniową kwarantannę. Czy taka zasada wciąż obowiązuje w Islandii?

Islandia – zasady wjazdu na wakacje 2022

Wspomniane wyżej restrykcje wjazdowe mogły skutecznie zniechęcić niektórych turystów do odwiedzenia kraju gejzerów. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kwestii już na początku 2022 roku zaszły poważne zmiany. Władze Islandii zrezygnowały bowiem z dotychczasowych obostrzeń wjazdowych. To oznacza, że turyści mogą już swobodnie przekraczać granicę Islandii bez okazywania specjalnych dokumentów.

Czy przed wjazdem do Islandii trzeba zrobić test na COVID-19?

Dobra wiadomość jest taka, że władze Islandii zniosły również obowiązek wykonywania testów na COVID-19. Taka zmiana dotyczy wszystkich turystów i to niezależnie od ich aktualnego statusu zaszczepienia.

Jakie obostrzenia obowiązują w Islandii?

Jeżeli chodzi o obostrzenia obowiązujące wewnątrz kraju, większość restrykcji została zniesiona. Maseczki pozostają obowiązkowe jedynie w placówkach medycznych, a wszelkie wydarzenia odbywają się normalnie.

Koronawirus w Islandii – sytuacja w kraju

Islandia przez wyjątkowo długi okres notowała jedynie pojedyncze przypadki koronawirusa. Był to wynik szybkiego zamknięcia kraju i braku zbyt wielu zakażonych obywateli. Najcięższa sytuacja w tym kraju pojawiła się na początku tego roku, kiedy to odnotowywano rekordowe liczby zakażeń. Na szczęście teraz sytuacja epidemiologiczna wygląda zdecydowanie lepiej. Tym samym turyści nie muszą martwić się o swoje bezpieczeństwo podczas pobytu.

Wakacje w Islandii – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Decyzja o zniesieniu restrykcji jest bardzo korzystna dla turystów. Teraz potrzebują oni jedynie dowodu osobistego lub paszportu, aby wjechać na terytorium Islandii.

Przed wyjazdem do Islandii warto kupić ubezpieczenie turystyczne.