Gruzja a COVID-19
COVID

Wakacje w Gruzji a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Gruzja to coraz popularniejszy kierunek wakacyjny wybierany przez polskich turystów. Jest to dość ciekawa alternatywa dla miłośników przyrody, którzy mają już dosyć wszechobecnych tłumów. Z drugiej strony przed wyjazdem do Gruzji warto zapoznać się z miejscowymi zasadami w zakresie zapobiegania epidemii COVID-19. Jakie obostrzenia obowiązują przy wjeździe do tego kraju? O czym należy pamiętać już na miejscu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Gruzja – zasady wjazdu na wakacje 2022

Przez długi czas wjazd do Gruzji był obwarowany kilkoma istotnymi wymogami. Turyści musieli okazywać certyfikat szczepienia oraz wynik wykonanego testu na COVID-19. Jednakże aktualnie wszystkie te zasady zostały uchylone. Toteż obecnie turyści mogą wjeżdżać do Gruzji niezależnie od ich statusu zaszczepienia.

Czy przed wjazdem do Gruzji trzeba zrobić test na COVID-19?

Zniesienie wspomnianych wyżej restrykcji wpłynęło także na kwestie obowiązkowych testów na obecność koronawirusa. Na ten moment turyści nie muszą wykonywać takich testów, gdyż nie są one dłużej wymagane przy wjeździe do Gruzji.

Jakie obostrzenia obowiązują w Gruzji?

Obecnie zdecydowana większość obostrzeń obowiązujących w Gruzji została uchylona. Mimo tego turyści muszą pamiętać o obowiązku noszenia maseczek ochronnych w pojazdach komunikacji publicznej, a także w placówkach medycznych. Złamanie tej zasady może skutkować otrzymaniem mandatu.

Koronawirus w Gruzji – sytuacja w kraju

Opisane zniesienie większości obostrzeń obowiązujących w Gruzji jest uzasadnione zmniejszającą się liczbą przypadków COVID-19. Jednak turyści wciąż powinni pamiętać o zakupie ubezpieczenia podróżnego, które zagwarantuje pomoc w razie nagłego zachorowania. Jest to szczególnie istotne ze względu na niski poziom opieki medycznej w Gruzji. Prywatna polisa umożliwi refundację kosztów leczenia w prywatnych placówkach lekarskich, gdzie standardy są zdecydowanie wyższe.

Wakacje w Gruzji – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Aktualnie certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19 nie jest wymagany przy wjeździe do Gruzji. Nie istnieje także obowiązek wykonywania testów na obecność koronawirusa. Dzięki temu turyści mogą wjechać do Gruzji jedynie na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Przed wyjazdem do Albanii warto jednak kupić ubezpieczenie turystyczne.