Francja a COVID-19
COVID

Wakacje we Francji a koronawirus. Zasady wjazdu i obostrzenia

Francja to jeden z kilku europejskich krajów, który jest popularny wśród turystów niezależnie od pory roku. Dlatego latem podróżni z całego świata przyjeżdżają wypoczywać na Lazurowym Wybrzeżu. Z kolei piękny Paryż i inne francuskie miasta są odwiedzane praktycznie przez cały rok. Niestety, pandemia koronawirusa w znaczącym stopniu wpłynęła na francuską turystykę. Toteż przez długi czas nad Sekwaną obowiązywały bardzo rygorystyczne obostrzenia. Czy coś w tej kwestii uległo zmianie wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego 2022?

Francja – zasady wjazdu na wakacje 2022

Do tej pory wszyscy turyści wjeżdżający do Francji podlegają pod specjalne zasady wjazdowe. Z tego względu turyści muszą okazać na granicy posiadany certyfikat COVID-19, zaświadczenie o przechorowaniu lub negatywny wynik testu. Natomiast brak tych dokumentów uniemożliwi legalny wjazd na terytorium Francji.

Uwaga!

Trzeba pamiętać, że powyższe zasady wjazdu odnoszą się także do wszystkich terytoriów zamorskich Francji. Dotyczą więc one między innymi: Gujany Francuskiej, Martyniki, Gwadelupy oraz wyspy Réunion.

Czy przed wjazdem do Francji trzeba zrobić test na COVID-19?

Zatem z obowiązku wykonania testu na COVID-19 zwolnione są tylko osoby zaszczepione. To oznacza, że pozostali turyści muszą wykonać taki test, aby móc legalnie wjechać do Francji. Dlatego obecnie respektowane są zarówno testy antygenowe, jak i PCR. Test antygenowy należy wykonać maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, a test PCR 72 godziny przed wjazdem do Francji.

Jakie obostrzenia obowiązują we Francji?

Pomimo utrzymania obowiązku okazania certyfikatu COVID-19 lub negatywnego wyniku testu przy przekraczaniu granicy – we Francji zniesiono praktycznie wszystkie inne obostrzenia. Jednak wyjątek dotyczy szpitali oraz placówek opiekuńczych. Tam nadal obowiązkowe są maseczki, a przy wejściu na teren placówki należy okazać certyfikat COVID-19.

Koronawirus we Francji – sytuacja w kraju

Na szczęście od początku wiosny sytuacja epidemiologiczna we Francji się poprawia. Liczba przypadku stale maleje, dzięki czemu Francja ponownie staje się atrakcyjną alternatywą dla turystów z całego świata.

Wakacje we Francji – jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne?

Jeżeli ktoś podróżuje z Polski do Francji, powinien przygotować dokumenty, takie jak:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • certyfikat COVID-19 lub zaświadczenie o przechorowaniu;
  • negatywny wynik testu PCR lub antygenowego (nie dotyczy posiadaczy certyfikatu);
  • formularz lokalizacyjny zawierający dane turysty oraz informacje o miejscu pobytu.

Przed wyjazdem do Francji warto kupić ubezpieczenie turystyczne.