Egipt a COVID
COVID

Koronawirus w Egipcie

Wakacje w Egipcie to hit od wielu lat. Gdy także myślisz o tym, aby wyjechać na wczasy do Egiptu, pamiętaj o tym, że obecnie w kraju obowiązują specjalne warunki i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Co warto wiedzieć na ich temat? Zobacz jak wypada Egipt a COVID!

​Egipt a COVID

Aktualnie nie ma przeszkód związanych z wylotem do Egiptu – loty odbywają się regularnie. Wyjazd można zorganizować we własnym zakresie lub zdecydować się na jedną z ofert w biurach podróży.

Od 1 września 2020 roku podróżujący z Polski do Egiptu muszą pamiętać o spełnieniu odpowiednich wymogów wjazdowych.

Głównym wymogiem jest wykonanie i okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19. Badanie musisz wykonać na minimum 72 godziny przed podróżą, a zaświadczenie z wynikiem musi być przetłumaczone na język angielski albo arabski.

Egpit a COVID – to ważne! Test możesz wykonać także bezpośrednio po przylocie na lotniskach w Marsa Alam, Hurghadzie, Sharm el Sheikh lub Tabie – koszt to 30 USD.

Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6. roku życia oraz osób w pełni zaszczepionych na COVID.

Jeżeli okaże się, że test wyszedł pozytywny, hotel zobowiązany jest do pokrycia kosztów podczas kwarantanny. Rząd Egiptu zobowiązał się też do pokrycia kosztów związanych z leczeniem COVID.

Egipt a COVID – nie zapomnij przed wylotem! Drugim wymogiem jest wypełnienie Formularza Lokalizacyjnego dostępnego online – Arrival to Egypt Declaration Form.

​Koronawirus w Egipcie – sytuacja w kraju

Aktualnie sytuacja epidemiczna w Egipcie nie jest w pełni unormowana, dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy, gdy nie są one konieczne.

Najbezpieczniej jest w kurortach turystycznych, dlatego osoby, które chciałyby wybrać wakacje w Egipcie, powinny skupić się na lokalizacjach turystycznych.

Należy pamiętać o tym, że sytuacja epidemiczna w kraju ulega zmianom, a więc może dojść do zmiany obecnych regulacji. Więcej informacji można znaleźć na rządowych stronach internetowych – polskich i egipskich.

​Jakie są obostrzenia w Egipcie?

Obostrzenia w Egipcie dotyczące obecnej sytuacji epidemicznej nakładają na obywateli kraju i turystów odpowiednie wymagania.

Hotele działające w Egipcie mogą przyjmować do 70% gości. Warto wybierać hotele, które uzyskały certyfikat nadawany przez Egipskie Stowarzyszenie Hoteli (EHA).

Główne obostrzenia dotyczące pobytu w Egipcie:

 • Ograniczona liczba osób przebywających w miejscach publicznych, między innymi w sklepach, restauracjach, kawiarniach, na basenach.
 • Nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz w środkach transportu publicznego.
 • Mierzenie temperatury, między innymi osobom wchodzącym do hotelu.

​Podróż samolotem do Egiptu – jakie są wymagania?

Wylot do Egiptu wymaga odpowiednich przygotowań ze strony podróżującego. Przed podróżą należy pamiętać o odpowiednich wymogach:

 • Wykonanie testu na obecność koronawirusa i przedstawienie zaświadczenia o negatywnym wyniku – dotyczy testu PCR – testu nie muszą wykonać osoby zaszczepione,
 • Potwierdzenie pełnego szczepienia przeciwko COVID – wymagania spełniają potwierdzenia, jakie można pobrać z IKP – Internetowego Konta Pacjenta,
 • Wypełnienie dokumentu Arrival to Egypt Declaration Form – formularza lokalizacyjnego, który dostępny jest online.

​Wakacje w Egipcie – jakie dokumenty i zaświadczenia są wymagane?

Przed planowaną podróżą do Egiptu konieczne jest przygotowanie dokumentów i zaświadczeń, które są wymagane przez egipski rząd.

Główna dokumenty wymagane przed wyjazdem do Egiptu:

 • Zaświadczenie o teście PCR na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem – dotyczy osób bez szczepienia,
 • Zaświadczenie o szczepieniu – na przykład pobrane z konta IKP,
 • Formularz Arrival to Egypt Declaration Form – dostępny w internecie.

​Zaświadczenie o teście PCR na obecność koronawirusa

Należy pamiętać o tym, że zaświadczenie o wykonaniu testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, musi spełniać odpowiednie wymagania:

 • dotyczyć badania wykonanego na maksymalnie do 72 godzin przed przylotem do Egiptu,
 • być wydane w języku angielskim albo arabskim,
 • zawierać odnośnik, na przykład znak wodny albo kod QR, który prowadzi do strony internetowej laboratorium przeprowadzającego test,
 • zawierać informacje dotyczące osoby, której dotyczyło badanie,
 • musi mieć formę papierową.

​Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu

Osoby podróżujące do Egiptu nie powinny zapominać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego – razem z nim można zabezpieczyć się przed poważnymi kosztami związanymi z chorobą, a także innymi zdarzeniami! Najszybciej ubezpieczenie turystyczne do Egiptu kupisz przez internet.