Przeglądając oferty pracy coraz częściej możemy zaobserwować, że w większości nich oferują pakiet medyczny od pracodawcy jako jeden z benefitów dla pracownika. Obecnie nie jest to już coś nadzwyczajnego, a brak pakietu dla pracowników jest wręcz obciachem. Oferta pakietów medycznych jest dostępna już dla małych kilkuosobowych firm. Powiemy Ci jakie korzyści niesie ze sobą to rozwiązania oraz, że pakiet medyczny opłaca się obu stronom.
Pakiet medyczny od pracodawcy narzędziem w rywalizacji o pracownika
Prawa konkurencji jakie rządzą rynkiem pracy to miecz obosieczny. Kandydaci rywalizują między sobą w procesie rekrutacji, ale i pracodawca musi przedstawić atrakcyjną ofertę potencjalnemu pracownikowi. Dobrą zachęta może się wtedy okazać grupowy pakiet medyczny.
Na czym polegają grupowe ubezpieczenia zdrowotne?
Wbrew pozorom pakiet medyczny od pracodawcy nie jest przywilejem zarezerwowanym jedynie dla dużych korporacji. Ubezpieczyciele oraz prywatne kliniki posiadają w swojej ofercie polisy lub abonamenty medyczne dla małych, średnich i dużych firm klasyfikowane w zależności od liczby zatrudnionych osób. Limity te różnią się w zależności od oferty. Na przykład Lux Med rozróżnił pakiety medyczne dla zakładów od 3 do 30 pracowników oraz dla tych, które zatrudniają powyżej 30 pracowników (Medicover – od 2 do 20 oraz powyżej 20). Zakres pakietów usług medycznych dla klientów korporacyjnych jest przygotowywany w oparciu o konkretne zapotrzebowanie (profil zawodowy, liczba oraz wiek pracowników, budżet itd.). Zawartą umowę można w każdej chwili poszerzyć o dodatkowe świadczenia. Dotyczy to wszystkich lub dla części ubezpieczonych, wyrejestrować osobę uprawnioną do opieki lub objąć ochroną członków rodziny pracownika. Duże firmy mogą także podjąć decyzję o otwarciu przychodni przyzakładowej zarządzanej przez prywatną firmę medyczną.
Co zyskuje pracodawca zapewniając pracownikowi Pakiet Medyczny?
Zróżnicowane oferty pakietów medycznych, sportowych, kosmetycznych i gastronomicznych podbijają rynek korporacyjny, tym samym podnosząc poprzeczkę pracodawcom, którzy muszą wabić potencjalnych pracowników dodatkowymi korzyściami. Dlatego atrakcyjna oferta prywatnej opieki zdrowotnej zwiększa powodzenie firmy na rynku pracy. Ponadto im lepsza oferta benefitów, tym lepiej zmotywowany pracownik – przejście do konkurencyjnego pracodawcy oznacza rezygnację z wygody, jaką zapewnia pakiet medyczny. Firma zapewniająca swojemu pracownikowi prywatną opiekę zdrowotną może również liczyć na to, że ten, w razie nagłego zachorowania, szybko otrzyma niezbędną pomoc i opuści mniej dni roboczych, niż pracownik, który zmuszony jest do korzystania z publicznych świadczeń.
Firma może wliczyć koszty abonamentu medycznego w koszty prowadzenia działalności, a obsługa medycyny pracy pozwala na redukcję kosztów i czasu związanych z obsługą i realizacją badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Duże firmy mogą korzystać z pomocy indywidualnego opiekuna klienta oraz ze specjalnych portali, które pozwalają na zarządzanie wszystkimi benefitami pracowniczymi lub z platform poświęconych medycynie pracy (na przykład klientom korporacyjnym TU Zdrowie udostępniana jest Platforma Medycyny Pracy, która daje możliwość skierowania pracowników na badania za pośrednictwem systemu online, monitorowania statusu nadań, otrzymywania przypomnień o zbliżającym się upływie terminu ważności badań okresowych itd.)
Co zyskuje pracownik?
Przedstawiciel pokolenia Y szukający pracy nie zwraca już uwagi jedynie na wynagrodzenie i perspektywę rozwoju zawodowego. Znaczenie ma również to czy będą mogli skorzystać za darmo z osiedlowej siłowni albo szybko i sprawnie umówić się na wizytę u lekarza specjalisty w prywatnej klinice. Pracownicy, którzy objęci są prywatnym grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą skorzystać z sieci prywatnych przychodni rozmieszczonych po całej Polsce (a w niektórych przypadkach także za granicą), zyskać szybki dostęp do świadczeń medycznych, na które w publicznej służbie zdrowia trzeba czekać miesiącami oraz wykonać badania profilaktyczne i diagnostyczne, szczepienia i drobne zabiegi. W ramach pakietu medycznego zapewnianego przez pracodawcę można również objąć ochroną członków rodziny.
Ponadto pacjent może skorzystać z nowoczesnych udogodnień oferowanych przez prywatne przychodnie, takich jak portal pacjenta, elektroniczna rejestracja, elektroniczna dokumentacja medyczna, SMS-owe przypomnienia o terminie wizyty oraz całodobowa telefoniczna informacja medyczna.
Jak korzystać z prywatnej opieki medycznej?
Rozpoczynasz pracę w nowej firmie, która oferuje swoim pracownikom pakiet medyczny od pracodawcy. Pracodawca zgłasza Cię do ubezpieczyciela jako nową osobę do objęcia opieką zdrowotną, następnie kieruje Cię na badania wstępne i/lub badania sanitarno-epidemiologiczne, które możesz wykonać w prywatnej placówce współpracującej z firmą. W każdej chwili możesz skorzystać z usług lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, rejestrując się online lub telefonicznie, korzystając z karty ubezpieczeniowej. Sieć placówek, które przyjmą Cię w ramach bezgotówkowego rozliczenia znajdziesz na stronie www ubezpieczyciela. Jeśli potrzebujesz wykupić kolejną receptę, nie musisz za każdym razem umawiać się na wizytę u lekarza – niektóre placówki przewidują możliwość zamówienia recepty przez Internet lub telefon (jedynie na leki nierefundowane).
Jeśli chcesz skorzystać z usług placówki, która nie współpracuje z ubezpieczycielem, upewnij się u pracodawcy czy umowa przewiduje możliwość zwrotu kosztów leczenia. Warto zapoznać się z regulaminem, żeby dowiedzieć się, jakie dokumenty okażą się niezbędne do złożenia wniosku o refundację. Przykładowo – Lux Med dopuszcza taką opcję, jeśli pracodawca wykupił usługę Swoboda Leczenia.
Przeczytaj też: Pakiety medyczne kontra publiczna opieka zdrowotna