Pakiety medyczne kontra publiczna opieka zdrowotna

Pakiety medyczne podbijają serca zmęczonych publiczną służbą zdrowia pacjentów. Czy słusznie? Jakie korzyści płyną z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych? W czym wyprzedzają państwowe świadczenia a czego brakuje im jeszcze, żeby konkurować z NFZ?

Kolejki z koszmarów

O kolejkach do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych lub zabiegów ciągle słyszy się zatrważające historie – czas oczekiwania na pierwszorazowe konsultacje ciągnie się miesiącami. Wolne łóżka szpitalne są jak Graal dla chorych spodziewających się zabiegu chirurgicznego. Niestety nie są to tylko historie. Czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne można sprawdzić na stronie NFZ, a także za pomocą portalu Kolejkoskop. Twórcą aplikacji jest fundacja onkologiczna Alivia. Przykładowo, w kolejce do tomografii komputerowej głowy (według Kolejkoskopu) w Warszawie poczekasz średnio 90 dni. To samo badanie znajdziesz w ofercie rozszerzonych pakietów medycznych i skorzystasz z niego bez trzymiesięcznego oczekiwania. W  TU Zdrowie Wariant III i IV z górną granicą odpowiedzialności 150 zł. Takie przykłady można mnożyć – podczas gdy  kolejka do endokrynologa ciągnie się średnio przez 4,9 miesiąca (barometr WHC, stan na październik/listopad 2016). Konsultację można odbyć bez dłuższego oczekiwania w ramach podstawowych lub rozszerzonych wariantów pakietów medycznych (np. w Signal Iduna Pełnia Zdrowia wariant Basic).

Jakość obsługi

Nie każdy musi się z tym zgodzić, ale zazwyczaj jakość obsługi w publicznych placówkach medycznych pozostawia wiele do życzenia i staje się źródłem anegdot równie często co uczelniane dziekanaty. Nie chodzi tylko o subiektywne spojrzenie na osoby pracujące w rejestracjach, ale również o zatłoczone poczekalnie budzące wrogość wśród zdenerwowanych pacjentów, podejście lekarza do chorego oraz o wyposażenie, jakim dysponują placówki. Nawet tym, którzy nie posiadają pakietu medycznego, na pewno zdarzyło się choć raz zawitać do prywatnego gabinetu (na przykład stomatologicznego) i odczuć różnicę w podejściu do pacjenta. (budżet)

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Udogodnienia

Placówki, w których można realizować świadczenia przysługujące w ramach pakietów medycznych dysponują całodobową infolinią, dzięki której można umówić się na wizytę lub zamówić wizytę domową. Ubezpieczyciele starają się również o udostępnienie swoim klientom możliwości dokonania rejestracji online. Tu Zdrowie otworzyło Portal Ubezpieczonego, dzięki któremu, oprócz zamówienia dogodnego terminu wizyty, można także ocenić usługi i lekarzy. E-kolejkowanie jest także rozwiązaniem wykorzystywanym przez placówki NFZ, ale nie weszło jeszcze do powszechnego użycia i bardzo często nie wystarczy nawet telefoniczna rejestracja, trzeba zjawić się osobiście w przychodni. Żeby wyjść naprzeciw potrzebom klienta, niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają gotówkowe rozliczenie świadczenia, jeśli pacjent jest zmuszony do skorzystania z usług placówki, która nie współpracuje z firmą ubezpieczeniową. Takie sytuacje powinny być jednak rzadkością, jako że czołowe towarzystwa oferujące pakiety medyczne mają do zaoferowania rozległe siatki placówek. Położenie ich można znaleźć na stronie wybranego ubezpieczyciela.

Pakiety medyczne – zakres świadczeń

Pakiety medyczne dają możliwość dopasowania zakresu świadczeń do własnych potrzeb. Czy potrzebujesz opieki pediatrycznej dla swojego dziecka czy też poszukujesz szybkiej konsultacji z wybranym specjalistą – te i inne usługi otrzymasz w ramach różnych wariantów ubezpieczenia zdrowotnego lub abonamentu medycznego. Wybrany pakiet możesz poszerzyć również o rehabilitację medyczną, wizyty domowe itp. Przy doborze wariantu należy jednak pamiętać o sprawdzeniu czy ubezpieczyciel narzuca limity wizyt, do realizacji jakich świadczeń będzie konieczne skierowanie lekarskie oraz czy zostały określone górne limity odpowiedzialności.

Z jednej strony pakiety medyczne oferują elastyczne warianty ubezpieczenia, z drugiej strony zakres świadczeń gwarantowanych przez NFZ jest wciąż o wiele bogatszy (choćby o leczenie stomatologiczne, lecznictwo uzdrowiskowe, opiekę paliatywną i hospicyjną itd.) i posiada usługi, których pakiety medyczne nie są w stanie zastąpić, takie jak ratownictwo medyczne.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć