Leczenie tarczycy – wysokie koszty opieki medycznej

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Odpowiada ona za produkcję licznych hormonów, które następnie są wykorzystywane w trakcie procesów metabolicznych. Z tego powodu wszelkie zaburzenia związane z pracą tarczycy stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Niestety, dostępność endokrynologów, czyli lekarzy specjalizujących się w leczeniu tego gruczołu, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego pacjenci coraz częściej szukają innych sposobów, które mogą zagwarantować skuteczne leczenie tarczycy.

Leczenie tarczycy – jakie choroby wymagają interwencji lekarza?

Zasadniczo większość chorób tarczycy wynika z dwóch czynników – niedoczynności lub nadczynności gruczołu. Jak sama nazwa wskazuje, niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy nie produkuje ona wystarczającej ilości hormonów. To zaś prowadzi do spowolnienia przebiegu wielu istotnych procesów metabolicznych. Z drugiej strony problemem może okazać się nadczynność gruczołu, czyli zbyt wysoka produkcja hormonów. Taki stan również prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej w organizmie, a w konsekwencji do powstania wielu chorób. Oczywiście problemy z tarczycą mogą w nielicznych przypadkach wynikać z innych schorzeń, takich jak: nowotwory lub choroby genetyczne.

Co istotne, każda choroba tarczycy wymaga szybkiej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia. Jakie objawy mogą zwiastować problemy z tym gruczołem?

  • Niedoczynność tarczycy objawia się między innymi poprzez: nagły wzrost masy ciała, osłabienie i problemy z koncentracją, pogorszenie kondycji włosów oraz paznokci, dreszcze oraz tzw. zimne poty. Dodatkowo u kobiet mogą pojawić się nieregularne cykle miesiączkowe.
  • Nadczynność tarczycy zazwyczaj wywołuje następujące objawy: duszności, kołatanie serca, nadpobudliwość, drżenie rąk, ogólne uczucie rozbicia, osłabienie, potliwość, bezsenność, a także spadek masy ciała.
  • Nowotwory tarczycy często powodują powiększenie węzłów chłonnych, ale ich najbardziej charakterystycznym objawem są niewielkie guzki wyczuwalne na szyi.

Tylko endokrynolog może zapewnić skuteczne leczenie tarczycy!

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do specjalisty. W tym przypadku będzie to endokrynolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem chorób tarczycy.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Niestety, tutaj pojawia się pewien problem. Otóż dostępność endokrynologów w ramach publicznej opieki zdrowotnej jest bardzo niska. Taka sytuacja wynika przede wszystkim z dwóch aspektów. Po pierwsze, coraz więcej ludzi ma problemy z tarczycą. Po drugie, liczba aktywnych endokrynologów pozostaje stosunkowo niewielka na tle lekarzy o innej specjalizacji. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że kolejki do lekarzy stają się coraz dłuższe, a pacjenci muszą czekać na uzyskanie pomocy.

Prywatne leczenie tarczycy jako alternatywa dla endokrynologa na NFZ

Opisane objawy chorób tarczycy są nieraz bardzo uciążliwe dla pacjentów. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób ma dosyć czekania na wizytę i postanawia leczyć się prywatnie. Jednakże prywatne leczenie tarczycy stanowi bardzo poważny wydatek. Same konsultacje u endokrynologa są drogie, gdyż jedna wizyta kosztuje od 150 do nawet 200 złotych. Co gorsza, podana stawka nie obejmuje kosztów wykonania badań laboratoryjnych, które są niezbędne do poprawnego zdiagnozowania schorzeń tarczycy. Toteż długotrwałe leczenie tarczycy może dosłownie zrujnować budżet pacjenta.

Pewną alternatywą może być w tym przypadku ubezpieczenie zdrowotne. Taki pakiet świadczeń uprawnia do korzystania z prywatnych konsultacji lekarskich. Co prawda, endokrynolog nie jest refundowany we wszystkich ubezpieczeniach. Niemniej część polis dostępnych na rynku zapewnia możliwość prywatnego leczenia tarczycy.

Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest naturalnie sam zakres ubezpieczenia. Kompleksowa polisa powinna gwarantować dostęp do prywatnych konsultacji endokrynologicznych. Jednakże niewiele ubezpieczeń zapewnia refundację wspomnianych badań laboratoryjnych. W związku z tym należy wybrać taki wariant ochrony, który będzie dopasowany do potrzeb danego pacjenta. Uważna lektura warunków wybranych polis z pewnością ułatwi znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania.

Prywatne leczenie tarczycy jest obecnie jedynym sposobem na ominięcie ogromnych kolejek do endokrynologów przyjmujących na NFZ. Jeżeli koszty związane z takim leczeniem okażą się zbyt wysokie, warto zastanowić się nad zakupem specjalnej polisy zdrowotnej. Niektóre ubezpieczenia zapewniają bowiem możliwość korzystania z prywatnych konsultacji endokrynologicznych. Dzięki temu pacjenci mają szansę na uzyskanie szybszej diagnozy, a co za tym idzie – mogą szybciej rozpocząć leczenie tarczycy. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia będzie więc dobrą inwestycją dla każdego, kto boryka się z chorobami gruczołu tarczowego.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć