Leczenie NFZ — czy na pewno jest bezpłatne? Ile wydajesz na prywatne wizyty?

Publiczna opieka medyczna od dawna i jak dotąd nieuleczalnie choruje. W wielu przypadkach jest nieudolna i niewystarczająca. W parze z ponoszonymi przez nas co miesiąc kosztami na państwową służbę zdrowia nie idzie jakość usług. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dobrowolną, dodatkową i prywatną opiekę medyczną i wydaje dodatkowo coraz więcej pieniędzy na prywatne wizyty lekarskie.

Podstawowym problemem opieki medycznej w ramach NFZ są odlegle terminy na wizytę u lekarza specjalisty, badania, zabiegi i operacje, rehabilitację oraz jakość świadczonych usług. I cóż z tego, że katalog świadczeń oferowanych w ramach NFZ jest szeroki? W praktyce okazuje się, że nie ma to w większości przypadków żadnego znaczenia. Zamiast czekać, szukamy pomocy medycznej na własną rękę i płacimy grube pieniądze z własnej kieszeni decydując się na prywatne wizyty lekarskie. Niezależnie od składek odprowadzanych do NFZ.

Lekarz specjalista, diagnoza, badania i operacja na NFZ? Tak, ale za kilka miesięcy

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej czas jest kluczowy dla właściwej diagnozy. Chodzi o jak najszybsze wdrożenie leczenia. Tymczasem w ramach NFZ czeka się ponad 56 tygodni na biopsję guzków tarczycy, na rezonans magnetyczny głowy dziecka ponad 29 tygodni, a na USG węzłów szyjnych ponad 12 tygodni.

Pacjenci z chorą tarczycą na wizytę u lekarza specjalisty czekają od roku do dwóch lat, co oznacza dla nich wielomiesięczną udrękę. Jakość ich życia zależy od właściwie dobranych leków.
Na zabieg wszczepienia endoprotez kolanowych lub biodrowych, który umożliwiają odzyskanie sprawności fizycznej, trzeba poczekać nawet kilka lat. Tak samo przedstawia się sytuacja zoperowania zaćmy.
Oczywiście to tylko kilka przykładów. Niestety w naszej rzeczywistości można je mnożyć i mnożyć. Osoby chore nie chcą czekać i trudno się dziwić. Dlatego umawiają się na prywatne wizyty lekarskie i badania. Koszty idą w setki złotych w skali miesiąca.

Lekceważenie pacjentów

Długie oczekiwanie na wizytę u lekarza i badania to nie jedyny czynnik, który wpływa na negatywną ocenę publicznej służby zdrowia. Wielu lekarzy to ludzie z ogromnymi pokładami empatii i wiedzy, którzy jak najlepiej prowadzą swoich pacjentów, bez względu na to, czy ci przychodzą do nich na NFZ, czy prywatnie. Niestety dla nich w ich środowisku nie brakuje czarnych owiec – lekarzy, którzy obcesowo, nieprzyjemnie i źle traktują pacjentów, którzy umawiają u nich wizytę w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Są opryskliwi i niedokładni. Zdarza się, że przypisują droższe leki, chociaż w aptece są dostępne ich znacznie tańsze zamienniki. Ich podejście zmienia się dopiero w sytuacji, kiedy ten sam pacjent umówi u nich wizytę prywatnie. Trudno nazwać to inaczej niż zachowaniem nieetycznym.

Refundacja leków

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wielu ludzi nie stać na kupno leków, przez co rezygnują z realizacji recepty. Co roku rząd publikuje listę leków refundowanych, która jest ograniczona. W tym roku znowu na liście brakuje leków inkretynowych dla pacjentów z cukrzycą typu 2. A przecież w Polsce na tę chorobę cierpi około 3 milionów ludzi. Średni, miesięczny koszt terapii wynosi od 200 do 600 zł. Leki inkretynowe to medykamenty nowej generacji, które skutecznie poprawiają jakość życia diabetyków, a co więcej, zapobiegają powikłaniom w przebiegu choroby. Niestety wielu chorych nie stać na ich kupno. Paradoks polega na tym, że ich refundacja przyniosłaby wymierne korzyści finansowe państwu. Koszty leczenia w związku z powikłaniami towarzyszącymi cukrzycy typu 2 tj. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, nefropatia i retinopatia w ramach NFZ znacznie przekraczają koszty refundacji leków inkretynowych.

Rozwiązanie? Prywatna opieka medyczna

Jak jasno widać powszechne ubezpieczenie zdrowotne nie wystarczy. A prywatne wizyty lekarskie, badania i zabiegi wiążą się z astronomicznymi kwotami. Właśnie dlatego prywatne ubezpieczenie medyczne zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Wraz z opłaceniem składki otrzymujemy szeroki wachlarz usług. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje otrzymanie profesjonalnej opieki medycznej i wysoką jakość świadczonych usług. Przyspiesza też rozpoczęcie procesu leczenia. Na prywatną wizytę u specjalisty czekamy raptem kilka dni! Co więcej, w wielu przypadkach nie potrzebujemy skierowania. Do wyboru mamy atrakcyjne pakiety medyczne – indywidualne lub rodzinne (jedna składka dla całej rodziny). Sami decydujemy o zakresie polisy. W ramach pakietu medycznego wybieramy liczbę lekarzy specjalistów oraz określamy katalog świadczeń, do których chcemy mieć dostęp. Co równie ważne prywatna opieka medyczna występuje w kilku wariantach:

  • Ubezpieczenie ambulatoryjne – gwarantuje dostęp do lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne i zabiegi ambulatoryjne;
  • Ubezpieczenie szpitalne – zapewnia dostęp do leczenia szpitalnego w komfortowych warunkach: pokój o podwyższonym standardzie, wybór lekarza prowadzącego, krótki czas oczekiwania na zabieg lub operację;
  • Ubezpieczenie lekowe – umożliwia zakup leków na receptę nawet do 80% taniej;
  • Assistance medyczny – zapewnia pomoc ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Po kontakcie z infolinią ubezpieczyciela pracownik umówi prywatną wizytę lekarską, czy zorganizuje opiekę nad nieletnimi dziećmi lub zwierzętami domowymi w razie naszej hospitalizacji.

Oferta jest zróżnicowana i bogata. Cena? Dzięki temu, że sami określamy wariant i zakres polisy, jesteśmy w stanie dopasować ją do swoich możliwości finansowych. Składkę opłacamy z góry za cały rok albo w wygodnych ratach. Warto więc rozważyć tego typu inwestycję.

Jak kupić ubezpieczenie zdrowotne w Polisotece?

Możesz kupić ubezpieczenie zdrowotne w Polisotece online. Polecamy pakiet ubezpieczenia, który zapewnia szeroki zakres usług medycznych, a kosztuje mniej niż jedna prywatna wizyta lekarska. Miesięczna składka to 99 zł. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie zdrowotne poza konsultacją lekarską masz zapewnioną szeroką listę badań i procedur medycznych w ramach pakietu. Jeśli masz pytania dotyczące ubezpieczenia, oferty lub masz problem z wyborem oferty – skorzystaj z naszego czatu lub napisz maila na adres zenon.pewny@polisoteka.pl, razem wybierzemy ofertę opowiadającą Twoim potrzebom.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć