czy stać Cię na prywatne leczenie
Ubezpieczenie zdrowotne

Czy stać Cię na prywatne leczenie? Ubezpieczenia zdrowotne zapewnią taką możliwość!

Prywatne pakiety medyczne kiedyś uchodziły za luksusowe świadczenia. Przez lata panowało bowiem powszechne przekonanie, że świadczenia dotyczące prywatnej opieki medycznej są bardzo drogie. Czy naprawdę tak jest? Nasza analiza wykazała, że takie przekonanie nie odzwierciedla faktycznej sytuacji. Dość powiedzieć, iż miesięcznie za przyzwoite ubezpieczenie zdrowotne trzeba zapłacić tyle, ile za jedną konsultację u prywatnego-lekarza specjalisty. Warto zatem dobrze zastanowić się nad tym, czy ubezpieczenie medyczne nie będzie jednak rozsądniejszym wyborem. Zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Czy leczenie w NFZ na pewno jest „darmowe”?

Zasady funkcjonowania publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce są znane każdemu. Od wynagrodzenia osób pracujących odgórnie pobierana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. W zamian za to takie osoby mogą liczyć na opiekę w ramach świadczeń NFZ oraz na wypłatę zasiłku chorobowego.

Niestety, realia panujące w polskich przychodniach i szpitalach wciąż nie są powodem do dumy. Od lat symbolem polskich poradni stały się ogromne kolejki, a także długi czas oczekiwania na udzielenie świadczeń.

Na domiar złego – jedna wizyta u specjalisty rzadko kiedy pozwala na rozwiązanie problemu zdrowotnego. Praktycznie zawsze mamy tutaj do czynienia z błędnym kołem. Najpierw czekamy kilka miesięcy na konsultację lekarską. Później w jej trakcie lekarz zleca badania, na które też trzeba czekać kolejne kilka tygodni. Następnie z wynikami tych badań trzeba ponownie zgłosić się do lekarza, co oznacza kolejne miesiące oczekiwania.

Jeżeli ktoś ma poważny problem zdrowotny, taki schemat leczenia jest dla niego niedopuszczalny. Dlatego na pewnym etapie leczenia naprawdę spora część pacjentów decyduje się na skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Dzięki temu można szybciej dostać się do lekarza lub wykonać niezbędne badania.

Niestety, na tym właśnie polega największy problem polskiej opieki medycznej. Pomimo tego, że praktycznie każdy dorosły Polak płaci składkę zdrowotną, przy poważniejszych problemach i tak musi skorzystać z niepublicznej pomocy lekarskiej. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków opisane wyżej hasła o „darmowym leczeniu” po prostu nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Opisane wyżej problemy nie są jedyną przyczyną tak dużej popularności prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Duże znaczenie ma tutaj także rosnąca dostępność tych świadczeń oraz fakt, że można je zakupić w naprawdę przystępnej cenie.

Najtańsze warianty ubezpieczenia medycznego kosztują tylko zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Natomiast najtańsze polisy rodzinne można zakupić już za około 200 złotych miesięcznie. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, że najtańszy wariant zapewnia jedynie podstawową opiekę medyczną oraz dostęp do lekarzy o kilku specjalizacjach.

Natomiast za ubezpieczenie ze standardowym zakresem trzeba zapłacić nieco więcej. Ceny takich świadczeń zaczynają się od około 150 złotych (indywidualne) lub od około 350 złotych (rodzinne). Jednak w zamian za wyższą składkę pacjenci uzyskują znacznie szerszą ochronę. Standardowy zakres takiego ubezpieczenia obejmuje bowiem nie tylko konsultacje lekarskie i specjalistyczne, ale także:

  • badania laboratoryjne;
  • zabiegi ambulatoryjne;
  • badania obrazowe i specjalistyczne;
  • dodatkowe usługi (np. wizyty domowe).

Ubezpieczenia zdrowotne z leczeniem szpitalnym

Niestety, nawet te bardziej rozbudowane ubezpieczenia nie zapewnią pomocy w przypadku konieczności leczenia szpitalnego. Jednak hospitalizacja może być konieczna przy przebiegu wielu różnych schorzeń lub jako element leczenia nagłych urazów. Czy to oznacza, że prywatna opieka zdrowotna nie jest tutaj dostępna?

Nie do końca. Na rynku można bowiem znaleźć kompleksowe ubezpieczenia zdrowotne. Takie świadczenia obejmują bardzo szeroki zakres ochrony, w tym także gwarancję leczenia w prywatnych szpitalach. Jeżeli więc komuś zależy na maksymalnej ochronie, takie świadczenie będzie dla niego idealne.

Warto jednak pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, zasady działania pakietów medycznych są obwarowane kilkoma ograniczeniami. Przykładowo, dla niektórych zabiegów, a w szczególności leczenia schorzeń wymagających operacji, operatorzy medyczni zastrzegają okres karencji. Oznacza to, że operacja może zostać wykonana najwcześniej po np. 3 miesiącach od dnia zawarcia umowy.

Po drugie, kompleksowe ubezpieczenia zdrowotne z leczeniem szpitalnym nie są tanie. Takie polisy mogą kosztować nawet ponad 500 złotych miesięcznie. Niemniej w zamian pacjenci uzyskują gwarancję naprawdę kompleksowej opieki lekarskiej na najwyższym poziomie. To z kolei tłumaczy cenę takich świadczeń.

Przeczytaj także Pakiety medyczne kontra publiczna opieka zdrowotna

Ile kosztuje leczenie w prywatnym szpitalu?

Opisane wyżej ceny ubezpieczeń mogą wydawać się bardzo wysokie. Jednak wynikają one przede wszystkim z wysokich kosztów generowanych przez hospitalizację. Aby lepiej zobrazować ten problem, przytoczymy teraz średnie ceny wykonania wybranych zabiegów w niepublicznych szpitalach.

Zacznijmy od dość powszechnego zabiegu, czyli operacji przepukliny. Taki zabieg wykonany w prywatnym szpitalu będzie kosztować minimum 3500-4500 złotych. Co więcej, taka cena dotyczy zabiegu wykonanego na jedną stronę przy użyciu podstawowej metody. Jeżeli jednak pacjent chciałby skorzystać z mniej inwazyjnej metody laparoskopowej, cena przy operacji dwustronnej przepukliny rośnie już do około 12 tysięcy złotych.

Kilka tysięcy złotych trzeba będzie zapłacić także za popularną operację wycięcia wyrostka robaczkowego. Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, kiedy stan pacjenta pozwala na zaplanowanie takiego zabiegu.

Niecałe 10 tysięcy złotych kosztuje zabieg wszczepienia rozrusznika serca, który może być niezbędny przy problemach kardiologicznych.

Do podanych wyżej cen należy także doliczyć koszt związany z pobytem w szpitalu prywatnym. Ten z kolei sięga zazwyczaj kilkuset złotych za dobę.

Ilu Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej?

Jak widać, ceny związane z prywatnym leczeniem szpitalnym są bardzo wysokie. Dlatego dość niewielka część pacjentów decyduje się na zakup tych najbardziej rozbudowanych świadczeń z opieką szpitalną.

Jeżeli jednak chodzi o standardowe ubezpieczenia zdrowotne, zainteresowanie jest już znacznie większe. Statystyki są w tym przypadku jednoznaczne. Wystarczy choćby przytoczyć dane zebrane przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Według raportu tej instytucji w 2023 roku ponad 4,5 miliona Polaków było w posiadaniu prywatnej polisy zdrowotnej. Taka liczba najlepiej pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na prywatną opiekę medyczną.

Z czego wynika wysoki procent Polaków korzystających z prywatnej opieki zdrowotnej?

Na pewno niektórzy spodziewali się tego, że liczba osób korzystających z niepublicznej opieki lekarskiej w Polsce jest wysoka. Jednak ponad 4,5 miliona osób to przecież ponad 15% dorosłych obywateli Polski! Taka liczba może bardzo zaskakiwać, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że NFZ w teorii refunduje leczenie państwowe. Dlaczego więc tak wielu Polaków mimo tego sięga po prywatne polisy medyczne?

O głównej przyczynie takiego stanu rzeczy pisaliśmy już na początku tego artykułu. Polski system opieki zdrowotnej może i zapewnia pełną refundację leczenia, ale jest on często po prostu niewydolny. Ogromne kolejki sprawiają, że wiele osób nie otrzyma potrzebnej im pomocy na czas. Jeżeli więc ktoś znajdzie się w takiej sytuacji, naturalne jest to, że będzie szukać alternatyw.

Drugim wytłumaczeniem jest tutaj odwieczna zasada popytu i podaży. Bolączki polskiego systemu opieki zdrowotnej już dawno temu zostały zauważone przez zarządy prywatnych placówek medycznych. Takie firmy zaczęły więc oferować Polakom coraz więcej różnych świadczeń związanych z ochroną zdrowia. Natomiast duża dostępność takich świadczeń jeszcze bardziej zwiększyła zainteresowanie prywatną opieką lekarską. W taki sposób koło się zamyka.

Po trzecie, wzrost konkurencji na rynku doprowadził do walki o klienta, a to z kolei skutkowało obniżką cen. Obecnie za ubezpieczenie zdrowotne trzeba średnio zapłacić mniej więcej tyle, ile za jedną wizytę u lekarza-specjalisty. To z kolei sprawia, że w przypadku niektórych osób prywatne ubezpieczenie będzie po prostu bardziej opłacalne cenowo.

Najważniejsze informacje:

– Regulacje prawne w Polsce zakładają, że NFZ będzie zapewniać ubezpieczonym obywatelom darmowe leczenie. Jednak praktyka pokazuje, iż takie założenie często nie sprawdza się w rzeczywistości.
– Głównym problemem są bowiem długie kolejki i wynikający z nich czas oczekiwania na uzyskanie pomocy. Przez to miliony pacjentów nie mogą liczyć na uzyskanie w terminie potrzebnych im świadczeń.
– Nie można zatem dziwić się osobom, które w tej sytuacji postanawiają szukać alternatyw. Pod tym względem zdecydowanie najpopularniejszą alternatywą okazują się ubezpieczenia i pakiety z zakresu prywatnej opieki medycznej.
– Dane zebrane w 2023 roku przez Polską Izbę Ubezpieczeń wskazują, że nad Wisłą ponad 4,5 miliona dorosłych obywateli posiada prywatne ubezpieczenie medyczne. To najlepiej pokazuje, jak ogromne jest zainteresowanie takimi świadczeniami.
– Prywatne ubezpieczenia zdrowotne sprawdzają się głównie dlatego, iż są one w stanie uzupełnić najważniejsze braki w systemie NFZ. Dlatego korzystają z nich miliony Polaków, aby szybciej uzyskać dostęp do potrzebnych lekarzy oraz badań.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy leczenie w NFZ rzeczywiście jest darmowe?
Z reguły tak, o ile oczywiście pacjent może poczekać na uzyskanie refundowanej pomocy. Z tym niestety mogą być problemy, bo w wielu miastach czas oczekiwania na wizytę specjalistyczną wynosi kilka miesięcy. Podobnie wyglądają zresztą terminy dotyczące np. wykonania badań lub zabiegów.
Co mogą zrobić osoby potrzebujące pilnej opieki medycznej?
Opisana wyżej sytuacja skłania liczne osoby do wyboru alternatywy w postaci prywatnego ubezpieczenia medycznego. Taka polisa może zapewnić zdecydowanie szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarzy, a także niezbędnych badań.
Jak można kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Aktualnie praktycznie każdy operator takich świadczeń uruchomił opcję zakupu ubezpieczeń online. Jeśli więc ktoś chciałby kupić takie świadczenie, może to wygodnie zrobić przez internet. Dodatkowo użytkownicy Polisoteki mogą liczyć na pomoc naszych doradców przy wyborze konkretnego świadczenia – kontakt@polisoteka.pl.

Porozmawiajmy o pakietach medycznych w Twojej firmie!

Decyzja o wyborze pakietu medycznego może wydawać się trudna, ale nie musisz robić tego sam. Z chęcią pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko chwilę, a zyskasz dostęp do wiedzy i wsparcia, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję. Zaufaj nam – razem znajdziemy rozwiązanie idealne dla Twojej firmy.

Mateusz Melon
Mateusz Melon Prezes Zarządu

Otrzymaj bezpłatną ofertę