Badania prenatalne – co musisz o nich wiedzieć

Badania prenatalne to jedna z pierwszych rzeczy, o których słyszy każda kobieta w ciąży. Trudno się temu dziwić, ponieważ rozwój współczesnej medycyny pozwala dużo skuteczniej zadbać o zdrowie zarówno dziecka, jak i jego matki. Obecnie badania prenatalne są najlepszą metodą wykrywania ewentualnych chorób lub wad płodu. To zaś sprawia, że dzięki nim lekarze mogą wcześniej zauważyć niepokojące symptomy i w razie potrzeby wdrożyć stosowne leczenie. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach prenatalnych?

W jakim celu wykonuje się badania prenatalne?

Aktualnie badania prenatalne nie są uznawane za obowiązkowe. Jednakże wielu lekarzy podkreśla, że ich wykonanie może okazać się bardzo przydatne podczas prowadzenia ciąży. Zasadniczo badania prenatalne służą ocenie stanu zdrowia i rozwoju płodu. W niektórych przypadkach pełnią także rolę diagnostyczną, jeżeli pojawi się podejrzenie, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Wówczas badania prenatalne mogą pomóc w ustaleniu przyczyn choroby, a co za tym idzie – znalezieniu odpowiedniej metody leczenia.

Co ważne, wszelkie wykonywane badania w ciąży można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowią badania prenatalne przesiewowe. Ich zakres jest bardzo uniwersalny, ponieważ mogą one służyć zarówno celom profilaktycznym, jak i wczesnej diagnostyce chorób. Najczęściej profilaktyczne badania w ciąży nie wykazują żadnych niepokojących symptomów. Jedynie w bardzo niewielkiej liczbie przypadków lekarze mogą zauważyć pewne nieprawidłowości, które zostaną uznane za wskazanie do dalszej diagnostyki. Oczywiście nie jest to rozstrzygający wyznacznik, ponieważ uzyskany wynik może być z wielu względów fałszywy. Niemniej dla pewności warto wówczas udać się na dodatkowe badania.

Kiedy badania prenatalne w ciąży są szczególnie istotne?

Jeżeli wspomniane wyniki badań przesiewowych okażą się nieprawidłowe, lekarz prowadzący ciążę może wystawić skierowanie na dodatkowe badania. W tym przypadku będą to już jednak bardziej zaawansowane badania prenatalne diagnostyczne. Jak sama nazwa wskazuje, celem takich badań jest zdiagnozowanie lub wykluczenie podejrzewanej choroby płodu.

Diagnostyczne badania prenatalne w ciąży to między innymi:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • amniopunkcja – badanie polegające na pobraniu płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych specjalną igłą. Amniopunkcja pozwala wykryć nieprawidłowości w rozwoju płodu już w 15-17 tygodniu ciąży. Co prawda, jest to badanie inwazyjne, jednak stała obecność lekarza znacząco redukuje ryzyko wystąpienia powikłań.
  • fetoskopia – jest to po prostu biopsja tkanek płodu. Pobrane tkanki zostaną przekazane do badania histopatologicznego, które szybko wykaże ewentualne wady rozwojowe. Fetoskopię zazwyczaj wykonuje się pomiędzy 18-20 tygodniem ciąży.
  • kordocenteza – w przypadku tego badania lekarz pobiera krew bezpośrednio z naczyń pępowinowych. Kordocenteza pozwala szybko wykryć wady płodu, a także oszacować ryzyko pojawienia się konfliktu serologicznego. Jeśli lekarz zaleci badanie, najczęściej przeprowadza się je około 19-20 tygodnia ciąży.

Badania prenatalne mogą sporo kosztować!

Niestety, badania prenatalne finansowane przez publiczną służbę zdrowia są dość ograniczone. Większość kobiet w ciąży może otrzymać od lekarza wyłącznie skierowanie na darmowe USG jamy brzusznej oraz badania krwi. Niemal wszystkie bardziej zaawansowane badania prenatalne muszą zostać wykonane odpłatnie.

Tutaj pojawia się kolejny problem. Zaawansowane badania w ciąży, takie jak np. opisana kordocenteza, mogą kosztować nawet 1000-1500 złotych. Nic więc dziwnego, że wykonanie takich badań to duże obciążenie dla budżetu przyszłych rodziców.

Ratunkiem w takiej sytuacji może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży. Taka polisa umożliwia darmowe korzystanie z niepublicznej opieki lekarskiej oraz gwarantuje refundację kosztów za wykonane badania prenatalne. To wszystko sprawia, że ubezpieczenie zdrowotne przynosi rodzicom duże korzyści i ułatwia prowadzenie ciąży. Istnieje jeden ważny warunek, o którym należy pamiętać. Niemal każde ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży ma przynajmniej kilkumiesięczny okres karencji. Dlatego zakupu polisy należy dokonać przed planowanym zajściem w ciążę, aby móc skorzystać z wykupionej ochrony.

Ciąża jest bez wątpienia przełomowym czasem w życiu każdej kobiety. Z tego powodu warto się do niej dobrze przygotować. Ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży zapewnia nie tylko darmowe badania w ciąży i konsultacje lekarskie, ale także np. możliwość porodu w prywatnym szpitalu. Aby jednak uzyskać pełną ochronę, polisę trzeba zakupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko w ten sposób można przeczekać okres karencji, w którym ubezpieczenie będzie zawieszone. Dzięki temu rodzice uzyskają dostęp do wszystkich świadczeń, a co za tym idzie – niezbędne badania w ciąży będą całkowicie darmowe.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć