Ubezpieczenie na Erasmusa
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie na Erasmusa

Program stypendialny Erasmus to doskonały sposób, by poznać świat. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą, warto pamiętać wtedy o odpowiedniej polisie. Jakie ubezpieczenie na Erasmusa będzie najlepsza? Z jakimi kosztami jej zakupu trzeba się liczyć?

Czy na wyjazd na Erasmusa jest wymagane ubezpieczenie?

Studenci oraz doktoranci, którzy wyjeżdżają za granicę w ramach programu Erasmus, są zobowiązani do tego, aby zakupić ubezpieczenie turystyczne. Wobec tego jego posiadanie jest niezbędnym warunkiem do spełnienia przy wyjeździe na Erasmusa.

Uczestnicy zobowiązani są do wykupienia:

Dodatkowo wtedy, gdy podczas wyjazdu uczestnik ma brać udział w praktykach, należy także zawrzeć umowę ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej.

Podstawową ochronę zdrowotną zapewnia EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest ona wydawana osobom ubezpieczonym w NFZ i upoważnia do leczenia w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA w zagranicznych placówkach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Dokładne informacje o wydaniu karty można znaleźć na stronie NFZ.

Warto jednak wskazać, że karta EKUZ to za mało, dlatego zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które nie tylko pokryje koszty leczenia, ale również ratownictwa oraz transportu medycznego. Również zaleca się wykupić to ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych i przez osoby niepełnosprawne.

W ramach polisy można również skorzystać z innej ochrony, na przykład z OC, NNW, Assistance, ubezpieczenia bagażu.

W jakich sytuacjach może przydać się ubezpieczenie podczas Erasmusa?

Ubezpieczenie podczas programu Erasmus może przydać się w wielu sytuacjach, na przykład mogą być to:

  • Nagłe zachorowanie wymagające konsultacji lekarskiej, leczenia szpitalnego, zabiegów i operacji,
  • Uczestniczenie w wypadku komunikacyjnym lub w innym wypadku wymagającym pomocy medycznej,
  • Następstwa nieszczęśliwych wypadków, na przykład wymagające rehabilitacji, leczenia, pokrywają one również przypadek śmierci osoby ubezpieczonej.
  • Konieczność organizacji transportu medycznego do Polski,
  • Wywołanie szkód w mieniu lub szkód osobowych podczas pobytu za granicą.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla studenta wyjeżdżającego na Erasmusa?

Ceny związane z ubezpieczeniem dla studenta, który ma zamiar wyjechać na Erasmusa, będą zależne od różnych czynników.

Koszty zależą przede wszystkim od czasu trwania wyjazdu, kraju docelowego, a także od zakresu polisy, w tym jej dodatkowych rozszerzeń. Również duże znaczenie ma suma ubezpieczenia, czyli maksymalna suma, którą pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe w razie pojawienia się zdarzenia.

Najczęściej w przypadku półrocznego wyjazdu trzeba będzie liczyć się z wydatkiem od około 600 do 1200 zł w Europie, natomiast wtedy, gdy wymiana studencka ma dotyczyć krajów pozaeuropejskich, ceny mogą wynosić nawet około 1500-2000 zł.

Aby sprawdzić dokładne koszty, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń w Polisoteka.pl!