Ubezpieczenie jachtów
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jachtów śródlądowych i morskich – które jest najlepsze?

Jachty są często postrzegane jako symbol luksusu, choć ich cena nie zawsze musi przyprawiać o zawrót głowy. Mimo to średnia wartość jachtów jest rzeczywiście wysoka i choćby z tego względu ich właściciele powinni ubezpieczać posiadane łodzie. Można to zrobić między innymi poprzez zakup specjalnych polis dedykowanych jachtom morskim i śródlądowym. Jaka jest cena takich świadczeń? Która polisa tego typu będzie najlepsza? Sprawdź jak działa ubezpieczenie jachtów!

Jak działa ubezpieczenie jachtów?

Kompleksowe ubezpieczenie jachtów powinno zabezpieczać zarówno jacht pozostawiony w dokach, jak i podczas eksploatacji. Warto bowiem pamiętać, że potencjalna szkoda może powstać w obu tych sytuacjach. Z tego względu dobre ubezpieczenie musi zapewnić odpowiednio szeroki poziom ochrony.

Co powinna obejmować taka ochrona? Przede wszystkim jacht-casco, czyli wszelkie uszkodzenia jachtu spowodowane np. jego wywróceniem lub zatonięciem. Tym samym polisa powinna gwarantować właścicielowi jachtu odszkodowanie odpowiadające wartości ubezpieczanej łodzi. Oprócz tego warto rozszerzyć taką ochronę o dodatkowe ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie rzeczy osobistych.

Ile kosztuje ubezpieczenie jachtów śródlądowych?

Dobra wiadomość jest taka, że ubezpieczenie jachtów śródlądowych jest zdecydowanie tańsze. Taką polisę zazwyczaj można kupić już za około 200-400 złotych. Co jasne, dotyczy to wyłącznie podstawowego zakresu ochrony. Za bardziej rozbudowane ubezpieczenia trzeba będzie zapłacić nieco więcej.

Ile kosztuje ubezpieczenie jachtów morskich?

Wypływanie jachtem na otwarte morze automatycznie zwiększa poziom ryzyka. Z tego względu ubezpieczenia dla takich jednostek będą droższe. Ich cena zależy jednak od indywidualnej specyfiki jachtu, a także sposobu eksploatacji jednostki. Dlatego wycena polisy ma w tym przypadku charakter indywidualny.

Jakie ubezpieczenie jachtów jest najlepsze?

Znakiem rozpoznawczym dobrego ubezpieczenia jachtów jest przystępna cena i szeroki zakres ochrony. Z tego względu właściciele jachtów powinni znaleźć taką polisę, która będzie odpowiadać ich potrzebom.

Tutaj wiele zależy od indywidualnych kwestii. Jeżeli np. ktoś pływa jachtem po stosunkowo tłocznych akwenach wodnych, warto zakupić polisę z OC armatora. Z kolei w przypadku jednostek wykonujących rejsy międzynarodowe przydatne będzie dodatkowe zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego takie ubezpieczenie po prostu musi być dobrane indywidualnie.