Zaśnieżony krajobraz to nie tylko marzenie dzieci, które z utęsknieniem wyczekują okazji do zorganizowania bitwy śnieżnej. Równie dużo radości mają dorośli miłośnicy narciarstwa. Opady śniegu oznaczają nadchodzący początek sezonu i uruchomienie setek wyciągów narciarskich w całym kraju. Jednak w czasie zimowego szaleństwa należy zachować dużą ostrożność, ponieważ wypadki na stoku mogą zamienić znakomitą zabawę w prawdziwą gehennę. Problem staje się jeszcze większy w momencie, gdy do przykrego zdarzenia dojdzie za granicą. Dlaczego rozmaite kontuzje na stoku są aż tak powszechne? W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do powstania urazów na nartach i dlaczego należy kupić ubezpieczenie na narty?
Z motyką na słońce, czyli niedostosowanie trudności trasy do swoich umiejętności
Długie kilometry malowniczych tras narciarskich doskonale wpływają na wyobraźnię człowieka. Jednakże mniej zaawansowani narciarze powinni przede wszystkim brać pod uwagę oznaczenia poszczególnych stoków. Bez odpowiedniego doświadczenia nie należy wybierać tras o średnim i dużym poziomie trudności. Strome zjazdy, ostre zakręty, wyboiste górki; to tylko część utrudnień, które mogą być niebezpieczne dla narciarzy. Niestety, wielu turystów ma problem z odpowiednim oszacowaniem własnych umiejętności. Wypadki na stoku często dotykają narciarzy, którzy bez właściwego przygotowania próbują pokonać trudną trasę. Aby zaradzić temu niebezpieczeństwu, wystarczy dokładnie zapoznać się ze specyfiką całego kompleksu narciarskiego. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać trasy odpowiednie dla narciarza o określonym stopniu zaawansowania.
Kogo znacznie częściej dopadają kontuzje na stoku?
Narciarstwo jest zastanawiająco często postrzegane jako sport o charakterze czysto rekreacyjnym. Tymczasem przejechanie niektórych tras zjazdowych to olbrzymi wysiłek i duże obciążenie dla organizmu. W tym przypadku trudno mówić o łatwym sporcie, który nie wymaga wcześniejszego treningu. Wypadki na stoku nieraz są efektem braku rozgrzewki, a także wspomnianego lekceważenia trudności wynikających ze specyfiki narciarstwa. Jeżeli ktoś regularnie uprawia sport, jego organizm potrafi sprostać nadchodzącemu wysiłkowi. Dlatego wszelkie urazy dużo częściej przytrafiają się ludziom, którzy stronią od ćwiczeń i nie wzmacniają swojego ciała. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Zdecydowanie odradza się jazdę na nartach w stanie skrajnego osłabienia lub choroby, gdyż w takiej sytuacji o kontuzję naprawdę nietrudno.
Czynniki losowe na stokach i specjalistyczne ubezpieczenie na narty
Narciarz może skutecznie zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji, ale czasami wypadki są po prostu zrządzeniem losu. Lista potencjalnych czynników losowych jest naprawdę duża, przez co nawet doświadczeni narciarze mogą doznać urazu. Wypadki na stoku są szczególnie problematyczne w przypadku turystów przebywających w innym państwie. Niektóre kontuzje są na tyle poważne, że wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Tymczasem uzyskanie pomocy za granicą czasami wiąże się z koniecznością dodatkowych opłat.
Aby uniknąć takiej sytuacji, jeszcze przed wyjazdem warto zakupić specjalne ubezpieczenie na narty. Wiele towarzystw prowadzi sprzedaż polis, które są przeznaczone wyłącznie dla narciarzy. Dobre ubezpieczenie powinno zapewnić ochronę w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, turysta musi otrzymać gwarancję pokrycia kosztów ratownictwa, czyli wszystkich czynności medycznych udzielanych bezpośrednio na miejscu wypadku. Drugą sytuacją jest oczywiście zwrot kosztów leczenia szpitalnego w momencie, gdy staje się ono konieczne.
Co więcej, ubezpieczenie na narty zazwyczaj cechuje się bardzo niewielką składką. Dzięki temu każdy narciarz może sobie pozwolić na zakup takiej polisy. W przypadku odleglejszych i dłuższych wyjazdów warto zainteresować się ubezpieczeniem o szerszym zakresie ochrony. Kup ubezpieczenie na nart w Polisotece bez wychodzenia z domu!
Beztroskie zimowe szaleństwo – krótki poradnik dla narciarzy
Kontuzje na stoku mogą przytrafić się każdemu, dlatego warto chronić się przed potencjalnym ryzykiem. Przed bardziej intensywną jazdą należy rozgrzać mięśnie i przyzwyczaić organizm do wysiłku. Można to uczynić na kilka sposobów. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających, które poprzedzą pierwsze przejazdy. Co istotne, jazda na nartach to sport angażujący praktycznie całe ciało, dlatego nie można poprzestać na rozgrzaniu nóg. Równie ważne będą ćwiczenia skoncentrowane na ramionach oraz plecach.
Odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka pozwala zminimalizować ryzyko doznania kontuzji. Ponadto należy upewnić się, czy wybrana trasa odpowiada umiejętnościom posiadanym przez narciarza. Jeżeli turysta chciałby dodatkowo uchronić się przed różnymi czynnikami losowymi, ubezpieczenie na narty będzie znakomitym wyborem. Taka polisa turystyczna może zostać zakupiona zarówno dla narciarzy indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Zakup ubezpieczenia umożliwi beztroski wypoczynek i znakomitą zabawę bez obaw o ewentualne wypadki na stoku.