Dodatkowe ubezpieczenia w polisie turystycznej
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowe ubezpieczenia w polisie turystycznej

Zakup ubezpieczenia turystycznego jest bardzo istotnym elementem przygotowań do zbliżającej się podróży. Taka polisa zapewni turystom możliwość uzyskania pomocy w czasie podróży lub samego pobytu poza granicami kraju. Wspomniana pomoc może dotyczyć np. pokrycia kosztów leczenia zagranicznego, a także wypłaty odszkodowania za skradziony albo zniszczony bagaż. Jednak poza standardowymi zapisami ubezpieczenie turystyczne może obejmować również liczne świadczenia dodatkowe. Które z nich będą szczególnie przydatne dla turystów? Na jakie zapisy warto zwrócić szczególną uwagę? Jakie dodatkowe ubezpieczenia w polisie turystycznej warto dokupić?

Dodatkowe ubezpieczenia w polisie turystycznej – kiedy są przydatne?

Standardowy zakres ubezpieczenia turystycznego powinien obejmować wszystkie najważniejsze świadczenia. Do tej kategorii należy z pewnością zaliczyć między innymi: koszty leczenia, NNW, OC i ubezpieczenie bagażu. Te zapisy tworzą fundamentalną ochronę, którą powinien uzyskać każdy posiadacz polisy turystycznej.

Warto jednak pamiętać o tym, iż turyści mogą mieć także swoje indywidualne potrzeby. Toteż takim osobom będzie zależeć na tym, aby zakupiona polisa spełniała wszystkie ich oczekiwania. Niestety, standardowy zakres ubezpieczeń zapewnia bardzo ograniczone możliwości rozszerzania ochrony. Z kolei dodatkowe ubezpieczenia w polisie turystycznej są zdecydowanie bardziej kompleksowym rozwiązaniem. Dzięki nim można w dużo większym stopniu dopasować zakres świadczenia do indywidualnych potrzeb.

Co ważne, lista takich ubezpieczeń jest naprawdę długa. Można na niej odnaleźć zarówno kilka powszechnie stosowanych rozszerzeń, jak i parę świadczeń dostępnych tylko w konkretnej firmie. Dlatego w pierwszej kolejności warto skupić się na tych najczęściej oferowanych rozszerzeniach. Co więc może wejść w zakres polisy turystycznej?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Ostatnie lata oraz towarzysząca im sytuacja epidemiologiczna pokazały, że niektórych zdarzeń po prostu nie da się przewidzieć. Czasami pechowy zbieg okoliczności może zmusić daną osobę do rezygnacji z zaplanowanej podróży. Niestety, taka rezygnacja oznacza również stratę sporej części zainwestowanych środków. Koniec końców nie każdą rezerwację będzie można anulować. Dlatego też niektórzy turyści chcieliby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Na szczęście można to zrobić poprzez zakup specjalnej polisy.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to świadczenie, które już od lat można zakupić np. w biurach podróży. Taka polisa gwarantuje turyście zwrot wpłaconych środków w sytuacji, kiedy ten musi zrezygnować z zaplanowanej podróży. Tym samym warto kupić takie świadczenie od razu przy dokonywaniu rezerwacji wycieczki. Dzięki temu turysta będzie mógł zabezpieczyć swoje wpłacane środki.

Co istotne, ubezpieczenie kosztów rezygnacji bardzo często zapewnia odszkodowanie również w razie konieczności nagłego skrócenia lub natychmiastowego przerwania podróży. Wówczas posiadacze takiego świadczenia mogą zwrócić się do asekuratora z wnioskiem o zwrot części poniesionych kosztów. Toteż taka polisa będzie naprawdę znakomitym zabezpieczeniem przed różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Ubezpieczenie nieruchomości (domu lub mieszkania) na czas podróży

Zagraniczny wyjazd oznacza, że dany turysta przynajmniej na kilka lub kilkanaście dni opuści swój dom albo mieszkanie. Niestety, jest to wręcz idealna okazja dla włamywaczy oraz złodziei, którzy pod jego nieobecność mogą splądrować upatrzoną nieruchomość. Co gorsza, prawdziwa skala strat zazwyczaj ukazuje się dopiero wtedy, kiedy turysta zdąży już wrócić z podróży. Rzecz jasna trzeba wtedy zgłosić włamanie na policję, ale po takim czasie trudno liczyć na szybkie znalezienie sprawców.

Na szczęście amatorzy podróżowania mogą skorzystać z innego sposobu na zabezpieczenie swojej nieruchomości. Jest nim specjalne ubezpieczenie mieszkania zawierane na czas podróży. Ten rodzaj ubezpieczenia może zagwarantować ochronę domu oraz mieszkania aż do momentu powrotu właściciela. Jeżeli w tym czasie mieszkanie zostanie splądrowane przez złodziei, właściciel uzyska odszkodowanie w wysokości odpowiadającej poniesionym stratom. Jest więc to dobry sposób na zabezpieczenie swojego dobytku przez cały okres zaplanowanej podróży zagranicznej.

W tym miejscu warto dodać, że zakup takiego ubezpieczenia nie jest poważnym wydatkiem. Polisę z gwarancją ochrony domu albo mieszkania na czas podróży można zakupić już za kilka złotych dziennie. Trudno więc o lepszą inwestycję!

Ubezpieczenie turystyczne typu concierge

Polisa typu concierge stanowi najbardziej rozbudowany wariant assistance. Jej posiadacze mogą zatem liczyć na kompleksowe wsparcie asekuratora w załatwianiu wielu spraw formalnych. Ubezpieczyciel może pomóc im między innymi w: rezerwowaniu stolików w restauracji, zakupie biletów na wydarzenia sportowe oraz zamawianiu poszczególnych usług.

Ubezpieczenie concierge jest zazwyczaj postrzegane wyłącznie przez pryzmat większej wygody. Warto jednak pamiętać o tym, że taka polisa może być bardzo użyteczna dla osób, które np. nie znają miejscowego języka. Sama bariera językowa naprawdę utrudnia realizację wielu spraw życia codziennego. Jeżeli więc turysta chciałby ułatwić sobie życie podczas pobytu zagranicznego, polisa typu concierge na pewno mu w tym pomoże. Jest to zdecydowanie najlepszy i jednocześnie najbardziej rozbudowany wariant polisy assistance.

Ubezpieczenie z gwarancją uzyskania kompleksowej pomocy prawnej

Wszelkie problemy natury prawnej same w sobie są wystarczająco kłopotliwe. W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się jednak turyści, którzy wpadają w takie tarapaty podczas zagranicznego pobytu. Na ich niekorzyść działają wtedy co najmniej dwa czynniki. Pierwszym z nich jest nieznajomość lokalnego prawa oraz jego dokładnej interpretacji. Natomiast drugim aspektem może być fakt, że obcokrajowcowi dużo ciężej będzie uzyskać odpowiednią pomoc prawną. Przez to sytuacja takiego turysty staje się wyjątkowo trudna. Co więc można zrobić, aby jej zapobiec?

Przede wszystkim zawsze należy zachowywać rozsądek, a także ostrożność w czasie pobytu zagranicznego. Jednak nawet to nie daje 100% gwarancji, że turysta nie znajdzie się w nagłych opałach. Dlatego skuteczną formą dodatkowego zabezpieczenia może być specjalne ubezpieczenie z gwarancją pomocy prawnej.

Taka polisa gwarantuje turyście możliwość kontaktu z prawnikiem specjalizującym się w lokalnych regulacjach. Dzięki temu turysta uzyska w pełni profesjonalną pomoc prawną. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele przewidują również możliwość zatrudnienia prawnika, który będzie reprezentować turystę przed zagranicznym sądem. Niemniej jednak dokładny zakres udzielonej pomocy prawnej będzie zależeć głównie od warunków ubezpieczenia.

Podsumowanie

Ubezpieczenie kosztów leczenia, OC, NNW i assistance to zapisy, które znajdują się w praktycznie wszystkich ubezpieczeniach turystycznych. Mimo to warto pamiętać, że turysta może dodatkowo rozszerzyć zakres uzyskiwanej ochrony poprzez zakup licznych świadczeń dodatkowych. Jednym z nich jest choćby ubezpieczenie kosztów rezygnacji, które zapewnia zwrot wydanych środków w razie konieczności zrezygnowania z podróży. Jeżeli turysta wyjeżdża na dłuższy czas za granicę, pomocne może być także ubezpieczenie nieruchomości na czas podróży. Natomiast podczas pobytu zagranicznego dużym ułatwieniem jest dodatkowa polisa typu concierge i ubezpieczenie z funkcją pomocy prawnej. Dlatego każdy turysta powinien zastanowić się nad tym, jakie świadczenia będą dla niego najbardziej przydatne.