Sprawdzanie VIN auta

Numer identyfikacji pojazdu – czyli numer VIN znajduje się w kilku miejscach w samochodzie. Sprawdzanie VIN auta online, pozwala na dostarczenie wielu przydatnych informacji. Sprawdzenie pojazdu po numerze VIN może odbyć się za darmo na stronie internetowej www.historiapojazdu.gov.pl. Dowiedz się, dlaczego informacje, jakie możesz znaleźć są nierzadko bardzo istotne.

Co to jest VIN?

Szacuje się, że nawet co trzeci wystawiony na sprzedaż samochód używany miał stłuczkę. Co więcej, kradzież tylko w 2020 roku doprowadziła w Polsce do wyrejestrowania niemal 7 tysięcy pojazdów. W dodatku każdy z nas z pewnością zna opowieści o kierowcach, którzy zdecydowali się na cofnięcie licznika. Mowa tutaj nawet o kilkuset tysiącach kilometrów. Na szczęście numer VIN pozwala na szybkie i darmowe sprawdzenie historii pojazdu.

Numer VIN jest niezwykle przydatny przede wszystkich dla nabywców pojazdów. Ten niezwykle prosty sposób doprowadził do zmniejszenia ilości oszustw z cofnięciem licznika, udanych transakcji nieuczciwych handlarzy pojazdami, a także zakupu kradzionych samochodów. Jakie informacje znajdują się na numerze VIN pojazdu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Skrót VIN oznacza Vehicle Identification Number, czyli Numer Identyfikacji Pojazdów. W uproszczeniu numer VIN jest swego rodzaju numerem PESEL lub dowodu osobistego dla naszego samochodu. Co ważne, VIN możesz znaleźć w swoim pojeździe w bardzo prosty sposób, w kilku przeznaczonych do tego miejscach. Warto wiedzieć, że tabliczki znamionowe, gdzie znajdziemy VIN mogą zostać umieszczone w różnych częściach pojazdu. Wszystko zależy od producenta.

Gdzie najczęściej znajdziesz numer VIN?

 • podłoga bagażnika,
 • podłoga pod tylnym siedzeniem,
 • wzmocnienie czołowe,
 • wzmocnienie boczne prawe w pobliżu osadzenia amortyzatora,
 • podłoga przed fotelem pasażera,
 • podłoga obok fotelu pasażera,
 • wzmocnienie boczne prawe,
 • słupek środkowy prawy,
 • obudowa deski rozdzielczej z lewej strony,
 • podłużnica prawa ramy za przednim kołem,
 • podłużnica prawa ramy za tylnym kołem.

Sprawdzanie VIN auta przed zakupem to konieczność, ponieważ może to pomóc zaoszczędzić na ewentualnych naprawach lub niekorzystnych sytuacjach (takich jak wówczas, kiedy okaże się, że ktoś “kombinował” przy liczniku) i uzyskać dostęp do historii napraw pojazdu VIN został wdrożony w celu zastąpienia starszych numerów identyfikacyjnych samochodów – numer podwozia, oznaczenie typu, numer seryjny producenta i numer silnika. System ten został opracowany głównie w celu identyfikacji skradzionych pojazdów i odzyskiwania skradzionych samochodów lub mienia odzyskanego po przestępstwie.

VIN pojazdu (numer identyfikacyjny pojazdu) to inteligentny sposób na identyfikację samochodu. Numer VIN jest jednoznacznie przypisany do każdego samochodu, ciężarówki, motocykla i innej formy transportu. Jest to jedyny sposób na identyfikację pojazdu w sprawach prawnych lub innych sytuacjach, które dotyczą własności lub kradzieży pojazdu. Numer VIN zwykle pojawia się na jednych z drzwi lub na desce rozdzielczej samochodu. Numer VIN zaczyna się od jednej litery, po której następuje pięć cyfr, które zwykle są oddzielone spacjami. Niektóre inne kody mogą poprzedzać ten numer, ale zwykle łatwo jest rozszyfrować, co oznaczają. Litery reprezentują różne kategorie, a liczby reprezentują poszczególne pojazdy.

Na czym polega sprawdzanie samochodu po VIN?

Sprawdzanie VIN auta jest niezwykle istotnym zadaniem, które stoi przed osobami zainteresowanymi zakupem używanego pojazdu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żadne raporty, rekomendacje i do złudzenia autentycznie wyglądające dokumenty, nie powinny doprowadzać do tego, aby zapomnieć o swoich zdrowym rozsądku. Jeśli jakikolwiek element podczas zakupu pojazdu wzbudzi nasze podejrzenia, należy dokładnie przemyśleć swój ewentualny wybór.

Proces zakupu używanego pojazdu powinien być wykonywany pod opieką eksperta z tej dziedziny. Nawet w momencie, kiedy raport CEPiK jest czysty, samochód powinien być zawsze szczegółowo sprawdzony. Warto zwracać również odpowiednią uwagę na osobę sprzedającą pojazd. W momencie, kiedy jest to osoba fizyczna, należy sprawdzić zgodność danych w dokumencie tożsamości z danymi na umowie kupna-sprzedaży.

Co oznaczają znaki w numerze VIN?

Numer VIN składa się z 17 liter i cyfr i jest indywidualnie nadawany przez producenta. Kolejne znaki oznaczają:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • 1 – kraj producenta,
 • 2-3 – marka i przeznaczenie pojazdu,
 • 4-8 – rodzaj wyposażenia, seria i model, typ nadwozia i silnik,
 • 9 – znak kontrolny kodu VIN,
 • 10 – rok produkcji samochodu,
 • 11 – identyfikacja fabryki,
 • 12-17 – numer seryjny pojazdu.

Gdzie sprawdzić VIN auta za darmo?

Kupno pojazdu wiąże się oczywiście z dużym kosztem. Wielu kupujących nie chce narażać swojego budżetu na dodatkowe koszty i płacić za raport VIT. Sprawdzanie VIN auta za darmo pozostaje możliwe na stronie internetowej www.historiapojazdu.gov.pl. Jakie dane należy wprowadzić? Mowa o numerze rejestracyjnym, numerze VIN i dacie pierwszej rejestracji pojazdu. Nie wiesz, gdzie znaleźć tego typu dane? Pomocą stanie się opcja “Gdzie znajdę?”. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dwie pierwsze pozycje (czyli numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu) nie powinny sprawić trudności. Niemniej, data pierwszej rejestracji często okazuje się dużym problemem. Prawidłowe podanie danych pozwala na pobranie gotowego raportu VIN.

Jakie informacje możesz znaleźć w raporcie?

Pobrany raport gwarantuje uzyskanie informacji takich jak rok produkcji, marka i model samochodu. Oprócz tego dowiemy, się czy pojazd posiada ważne badania techniczne oraz w jakiej stacji i kiedy dokładnie zostały one wykonane. Co więcej, numer VIN dostarczy także informacje na temat tego, jaki był stan licznika w dniu wykonywanego badania technicznego, a także pozwala na sprawdzenie OC pojazdu. Dostęp do wskazanych danych posiada każdy użytkownik, który ma możliwość podania numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji auta.

Jaki jest numer VIN pojazdu?

Jeden z najważniejszych identyfikatorów na każdym samochodzie. To więcej niż tylko numer seryjny, zawiera również informacje o samym pojeździe, takie jak producent, numer modelu, rok produkcji i typ silnika. Numer identyfikacyjny pojazdu VIN to nie tylko identyfikator dla samochodów. Znajduje również zastosowanie w wielu innych branżach. Numer VIN pomaga ustalić, czy dany produkt został wycofany z rynku lub został wycofany z produkcji. Z tego powodu może być używany do śledzenia elementów w cyklach użytkowania i wykrywania potencjalnych problemów z bezpieczeństwem po drodze.

Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) to unikalny identyfikator przypisany do każdego pojazdu silnikowego. Numery VIN zazwyczaj znajdują się na przedniej szybie lub ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy samochodu. VIN można również znaleźć w innych miejscach, takich jak tytuł, rejestracja i katalogi części samochodów osobowych i ciężarowych sprzedawanych w Ameryce Północnej. W Polsce każdy pojazd ma unikalny identyfikator, zwany numerem identyfikacyjnym pojazdu (VIN). Numer ten zwykle znajduje się na przedniej szybie lub ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy. W niektórych przypadkach może znajdować się naklejka z numerem VIN wskazująca, gdzie go znaleźć.

Dlaczego warto sprawdzić VIN auta?

Istnieje wiele powodów, dla których warto sprawdzić historię swojego pojazdu. Jeśli chcesz kupić samochód, ważne jest dokładne oszacowanie jego wartości. Jeśli chcesz sprzedać swój samochód, poznanie poprzedniego właściciela i historii pojazdu nie może być problemem. Kupno używanego samochodu może być żmudnym procesem. Nawet jeśli przeprowadzisz badania, może być trudno wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie. Przeciętny wiek samochodu w Polsce to 14,1 lat, a jego wartość na dorosłego mieszkańca to 22 tys. zł. Pomimo oczywistych kosztów zakupu starych samochodów, jest wiele zatem skorzystania z tego typu ofert. Ważne jednak, aby szczegółowo sprawdzić historię wybranego pojazdu.

Proces cofania licznika jest przedmiotem licznych dyskusji w branży i jedną z głównych przyczyn istnienia bazy CEPiK2.0. Jej wprowadzenie i obowiązek ewidencjonowania przez stacje diagnostyczne przebiegu podczas kontroli to m.in. możliwość uzyskania pewności, co do wiarygodnej historii pojazdów. Firmy motoryzacyjne coraz częściej zwracają się ku technologii, aby złagodzić obciążenie związane z problematycznym ustaleniem rzeczywistych informacji na temat stanu pojazdu. Technologia jest obecnie wykorzystywana w przemyśle samochodowym, aby pomóc dealerom samochodowym w przeprowadzaniu bardziej efektywnych, wydajnych i terminowych transakcji. Pozwala to konsumentom na płynniejsze działanie przy zakupie pojazdu oraz uzyskanie gwarancji, co do jakości zakupionego samochodu.

Czy liczniki ze względu na kontrole nie są już cofane? Niestety nie jest to takie proste. Na szczęście coraz trudniej ukryć tego typu zdarzenia. W momencie wykrycia, że między dwoma kolejnymi przeglądami technicznymi, pojazd pokonał niewielką liczbę kilometrów, możemy śmiało uznać, że doszło do cofnięcia licznika.

Warto wiedzieć!

 • Zamierzasz uniknąć kłopotów, które są związane z zakupem pojazdu z kradzieży lub posiadają kręcony przebieg? Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić jego historię.
 • Pamiętaj, że CEPiK dysponuje danymi wyłącznie od 2014 roku. W przypadku poszukiwania informacji o starszych pojazdach, niezbędne będzie skorzystanie z innego z dostępnych serwisów.
 • Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych informacji, ich uzyskanie jest możliwe wyłącznie w bazie CEPiK. W przypadku znalezienia oferty darmowego sprawdzenia VIN na płatnych serwisach, wiąże się to na przykład z wpisaniem VIN-u i uzyskaniem informacji, że dane znajdują się w bazie.
 • Dzięki znajomości numer VIN możesz również sprawdzić ubezpieczenie OC.
 • Dostępność raportów może nie wystarczyć, ze względu na nowoczesne techniki stosowane przez grono nieuczciwych sprzedawców. Skorzystaj zatem z pomocy ekspertów w trakcie zakupu używanego pojazdu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć