Sprawdzanie OC pojazdu
Ubezpieczenie samochodu

Sprawdzanie OC pojazdu

Ważność polisy OC pojazdu chcemy sprawdzić zazwyczaj w przypadku wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Kolejną sytuacją, gdzie informacja ta będzie niezbędna pozostaje sprzedaż używanego samochodu. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC z wykorzystaniem internetu. Dowiedz się, do kiedy jest ważne ubezpieczenie komunikacyjne auta. Przedstawiamy, w jak możesz zrobić to prosto i szybko na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub za sprawą specjalnej aplikacji mobilnej. Sprawdzanie OC pojazdu i dostępne możliwości nie będą miały już przed Tobą żadnych tajemnic.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Każdy pojazd mechaniczny, który przechodzi rejestrację na terenie Polski, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Sprawdzenie OC pojazdu, a konkretniej jego ważności jest zatem niezbędnym elementem zawsze wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do daty wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem.

Sprawdzenie OC pojazdu powinno mieć miejsce zawsze wtedy gdy:

 • zdecydujemy się na kupno używanego pojazdu – wcześniejszy właściciel używanego samochodu jest zobowiązany do przekazania nam polisy OC wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu w przypadku jej wydania. Jeszcze przed ostatecznym zawarciem umowy kupna-sprzedaży należy samodzielnie sprawdzić, czy pojazd na pewno posiada ważne ubezpieczenie.
 • jesteśmy uczestnikami kolizji lub wypadku drogowego – w takiej sytuacji warto sprawdzić aktualność polisy OC sprawcy. Takie rozwiązanie jest niezbędne w szczególności w momencie, kiedy zdecydujemy się na spisanie oświadczenia bez wezwania na miejsce zdarzenia policji. Pomocnym rozwiązaniem w nagłych wypadkach okazuje się możliwości sprawdzenia OC pojazdu online.

W jaki sposób sprawdzić ubezpieczenie OC online?

Ubezpieczenie samochodu, a dokładniej ważność polisy jest możliwa do sprawdzenia w bazie UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Na stronie internetowej należy podać informacje takie jak numer VIN lub numer dowodu rejestracyjnego. Jeśli obecnie szukasz sposobu na sprawdzenie OC online, możesz to uczynić także za sprawą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). System pozwala dodatkowo na zweryfikowanie wielu danych technicznych na temat samochodu. Informacje te mogą okazać się niezwykle cenne szczególnie w momencie zakupu używanego pojazdu.

Zastanawiasz się, jak odbywa się sprawdzenie OC? Najprostszą metodą jest przeanalizowanie ubezpieczenia komunikacyjnego na stronie UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na www.ufg.pl należy przejść w zakładkę “Baza OC i AC”, a następnie wybrać opcję “Sprawdzenie Ubezpieczenia OC”. Kolejnym krokiem jest “Identyfikacja umowy OC na dzień” i wpisanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN danego pojazdu. Wśród niezbędnych do podania informacji zalicza się podanie daty sprawdzenia ważności OC wraz z krajem. Po kliknięciu “Sprawdź” uzyskamy odpowiedź w postaci wyświetlenia marki wraz z modelem ubezpieczonego auta, wraz z numerem polisy OC, nazwy i głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawdzanie OC sprawcy

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku poszukiwania potwierdzenia na ważne ubezpieczenie komunikacyjne, może udzielić informacji na podstawie danych przekazywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Możliwe jest zatem wystąpienie ewentualności, gdzie właściciel pojazdu zdecydował się na zakupienie polisy OC kilka dni wcześniej, a system UFG nie potwierdza tego. Wówczas niezbędne okaże się samodzielnie zweryfikowanie aktualności obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu bezpośrednio we wskazanym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Sprawdzenie OC za sprawą UFG pozwala na dostęp do bazy w prosty sposób w nadzwyczajnych sytuacjach. Wówczas z pomocą przychodzą rozwiązania takie, jak aplikacja mobilna “Na Wypadek”. Narzędzie pozwala na wygodne sprawdzenie OC na urządzeniach z systemem Android i iOS. Mobilna aplikacja gwarantuje dostęp do większej ilości informacji niż w przypadku sprawdzania tych kwestii z wykorzystaniem strony internetowej.

Mobilna aplikacja „Na wypadek” pozwala nie tylko na sprawdzenie OC, ale również dysponuje szeregiem udogodnień, przygotowanych specjalnie z myślą o kierowcach. Aplikacja jest świetnym rozwiązaniem ze względu na możliwość ustawienia przypomnienia na przykład o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia komunikacyjnego. Dodatkowym rozwiązaniem jest również dostępność wbudowanego szablonu oświadczenia o stłuczce i dostarcza szereg wskazówek w sytuacji, kiedy sprawcą stłuczki okaże się obcokrajowiec.

Logowanie do systemu aplikacji mobilnej „Na Wypadek” jest możliwe wyłącznie po podaniu numeru PIN ustalonego przy rejestracji przez użytkownika. W takiej sytuacji wszystkie dane zapisane wcześniej w aplikacji, pozostają bezpieczne nawet w sytuacji utraty telefonu (na przykład ze względu na kradzież).

Sprawdzanie polisy OC w UFG krok po kroku

Zamierzasz sprawdzić ważność OC przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny? Poniżej przedstawiamy garść pytań, które najczęściej pojawiają się odnośnie tej tematyki. Nasi eksperci zdecydowali się na stworzenie zwięzłych i możliwie najbardziej sprecyzowanych odpowiedzi na nie.

Czy każdy może dokonać sprawdzenia OC przez UFG?

Sprawdzanie OC pojazdu z wykorzystaniem strony internetowej www.ufg.pl jest dostępne dla każdego użytkownika. Jedynymi wymogami pozostaje fakt, aby zainteresowana sprawdzeniem własności polisy komunikacyjnej osoba, dysponowała numerem rejestracyjnym lub numerem VIN pojazdu. Jak zatem nietrudno się domyślić, oprócz właściciela pojazdu, ważność ubezpieczenia komunikacyjnego może zostać sprawdzona przez osobę zainteresowaną zakupem auta, urzędnika lub funkcjonariusza policji na przykład w sytuacji wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego z naszej winy.

Sprawdzenie ważności polisy OC jakich pojazdów jest możliwe w UFG?

Strona internetowa i aplikacja mobilna “Na Wypadek” pozwala na sprawdzenie wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych, których właściciele są zobowiązani do wykupienia polisy OC. Dlatego też, na stronie UFG możemy z powodzeniem sprawdzić ważność polisy samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, ciągników, autobusów, motorowerów i quadów.

Czy ktoś inny (oprócz właściciela pojazdu) może poznać jego danego osobowe przy sprawdzeniu OC w UFG?

Nie jest możliwe, aby przy sprawdzeniu ważności ubezpieczenia OC, osoby postronne mogły uzyskać dostęp do informacji poufnych, takich jak imię i nazwisko właściciela pojazdu oraz jego danego kontaktowe. Baza UFG pozwala na poznanie wyłącznie numeru polisy OC, marki i modelu ubezpieczonego pojazdu, a także nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie zawarta została umowa.

Czy informacja w UFG zawsze jest zgodna ze stanem faktycznym?

Dane zawarte w bazie UFG są ważne na dzień składania zapytania. Istnieje możliwość, że użytkownik zostanie poinformowany o braku polisy OC mimo tego, że pojazd posiada podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne. Tego typu problemy mogą wynikać z opóźnienia w przekazywaniu informacji między towarzystwami ubezpieczeniowymi i UFG. Ubezpieczyciel jest zobowiązany w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia pojazdu przekazać dane do UFG. Jeśli mimo wykupionej polisy, informacja ta nie pojawia się w systemie UFG, niezbędna pozostaje samodzielna weryfikacja aktualności OC w firmie ubezpieczeniowej.

Sprawdzanie OC po numerze rejestracyjnym

Sprawdzenie OC, a konkretniej ważności wykupionego ubezpieczenia, można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jeśli jesteś zainteresowany znalezieniem w tym miejscu interesujących Cię informacji, należy przejść na stronę internetową www.historiapojazdu.gov.pl.

Następnie konieczne jest wpisanie danych takich jak:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN pojazdu,
 • data pierwszej rejestracji.


Sprawdzanie OC pojazdu przez numer rejestracyjny z wykorzystaniem UFG to podstawowa wersja. Wybranie systemu CEPiK gwarantuje możliwość znalezienia wielu danych przydatnych w momencie zainteresowania zakupem używanego samochodu. Jakie informacje zawiera CEPiK? Poniżej lista:

 • stan licznika,
 • rok produkcji pojazdu,
 • ważność badań technicznych pojazdu,
 • zmiana właściciela,
 • data wyjazdu dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (w przypadku jej wydania),
 • zgłoszenie kradzieży pojazdu,
 • rodzaj paliwa,
 • pojemność silnika,
 • całkowita masa pojazdu.

Ciekawą alternatywą dla bazy CEPiK w przypadku zakupu używanego pojazdu, jest aplikacja mobilna „UFG Kup Auto”. To podobne narzędzie do „Na Wypadek” i dzięki niej również możemy sprawdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że UFG Kup Auto pozwala także na:

 • wygenerowaniu i uzupełnieniu wzoru umowy kupna-sprzedaży pojazdu wraz z pismami dla towarzystw ubezpieczeniowych, które informują o nabyciu pojazdu.

Dlaczego tak istotne jest sprawdzanie OC pojazdu? UFG nakłada karę na właścicieli pojazdów nawet za jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia OC. Wysokość grzywny liczy się w zależności od liczby dni, przez które auto nie było ubezpieczone, a także od rodzaju pojazdu. 2021 rok to etap zmian w zasadach stosowanych kar za brak ważnej polisy OC. Wzrosły one bowiem podobnie jak minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2800 złotych brutto.