Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji jest obowiązkiem wszystkich osób, które niedawno kupiły taki pojazd. Aby sama rejestracja przebiegła bez zbędnych utrudnień, nabywca samochodu powinien udać się do urzędu z kompletem wymaganych dokumentów. Dzięki temu można załatwić wszystkie formalności praktycznie od ręki. Jakie dokumenty do rejestracji samochodu należy przygotować? Co jest wymagane do rejestracji nowych i używanych pojazdów?
Jakie dokumenty do rejestracji samochodu? – fabrycznie nowe auto
Po zakupie auta w salonie nowy właściciel samochodu musi od razu go zarejestrować. W takiej sytuacji pojazd nie ma jeszcze dowodu rejestracyjnego. Taki dokument będzie można odebrać dopiero po zakończeniu rejestracji. W tym celu należy wybrać się do wydziału komunikacji wraz z kompletem dokumentów. Do rejestracji auta potrzebny będzie:
- wniosek o rejestrację pojazdu;
- dowód zakupu samochodu;
- dokument tożsamości;
- dowód posiadania ważnego ubezpieczenia OC;
- świadectwo homologacji (wydane przez konkretny salon samochodowy).
Dodatkowo należy pamiętać, iż stan współwłasności pojazdu wymaga obecności wszystkich współwłaścicieli przy rejestracji auta. Jeżeli ktoś nie może stawić się w danym dniu do urzędu, powinien przekazać swoje pełnomocnictwo.
Jakie dokumenty do rejestracji samochodu? – auto używane
Do rejestracji samochodu używanego potrzebujesz wszystkie opisane wyżej dokumenty, a także kilka dodatkowych papierów. O czym powinni pamiętać nabywcy pojazdów używanych? Tutaj rejestracja będzie wymagać przedstawienia również:
- dowodu rejestracyjnego wydanego w Polsce lub innym kraju;
- karty pojazdu (jeśli została wydana);
- dowodu posiadania ważnego badania technicznego;
- dotychczasowych tablic rejestracyjnych (jeżeli muszą zostać zmienione);
- dowodu opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (dotyczy aut kupionych od osób prywatnych);
- dowodu opłacenia akcyzy i przejścia odprawy celnej (dotyczy aut sprowadzonych);
- tłumaczenia dokumentów pojazdu (dotyczy aut sprowadzonych spoza UE).
O czym jeszcze należy pamiętać przy rejestracji pojazdu? Odpowiedź można znaleźć w treści licznych tekstów opublikowanych w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.