Co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu
Ubezpieczenie samochodu

Co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu?

Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy między innymi od stanu technicznego pojazdów, które zostały dopuszczone do ruchu. Dlatego też ich właściciele mają prawny obowiązek wykonywania regularnych badań technicznych, potocznie określanych mianem przeglądu. Niestety, nie wszyscy kierowcy respektują wspomniany obowiązek. Warto jednak wiedzieć o tym, co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu.

Co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu?

Od lat policjanci mają bardzo dużą dowolność w wystawianiu mandatów za brak przeglądu technicznego. Wynika ona z pewnej niespójności przepisów dotyczących tej kwestii. Policjanci mogą uznać brak badań technicznych za naruszenie jednego z dwóch przepisów:

  • art. 81. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym;
  • art. 97. Kodeksu wykroczeń.

Pierwsze z tych wykroczeń jest zagrożone karą do 1500 złotych grzywny. Natomiast drugie to już maksymalna kara wynosząca 3000 złotych grzywny. Toteż policjanci mogą różnie zinterpretować wspomniane wykroczenie.

Na szczęście duża grupa policjantów przymyka oko na kilkudniowe opóźnienie w wykonaniu badań technicznych. Jednak dłuższa opieszałość zapewne skończy się już mandatem, dlatego nie warto ryzykować.

Czy policjanci mogą odholować samochód za brak przeglądu?

Wystawiony mandat wcale nie musi być największym problemem kierowcy. Policjanci mogą bowiem uznać, że stan techniczny auta stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeśli funkcjonariusze dojdą do takiego wniosku, od razu zatrzymają dowód rejestracyjny i nakażą kierowcy wezwanie lawety. Nie trudno odgadnąć, że to oznacza wysokie dodatkowe koszty.

Tym samym kierowcy powinni dojść do jednego słusznego wniosku. Lekceważenie obowiązku przeprowadzania badań technicznych samochodu może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego warto pamiętać o takiej konieczności.

Więcej informacji na temat przeglądu oraz innych obowiązków właścicieli samochodów, w tym ubezpieczenie OC, można odnaleźć w bazie serwisu Polisoteka.pl. Wiedza zawarta w takich tekstach będzie wartościowa dla każdego kierowcy!