Pomimo upływu lat traktory wciąż pozostają nieodłączną częścią wyposażenia niemal wszystkich gospodarstw rolnych. Dzięki nim można łatwo wykonywać liczne prace, które w innych warunkach byłyby mocno utrudnione. Z tego względu wszystkim rolnikom zależy na możliwie najszybszym uzyskaniu uprawnień do kierowania traktorem. W jaki sposób można to zrobić? Ile kosztuje prawo jazdy kategorii T na traktor z przyczepą i co może generować dodatkowe wydatki?
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii T na traktor z przyczepą?
Od dobrych kilku lat ceny wszelkich szkoleń z zakresu obsługi pojazdów mechanicznych rosną w dość szybkim tempie. Wynika to głównie ze wzrostu cen paliwa i innych aspektów gospodarczych. Dlatego obecnie za samo szkolenie w zakresie jazdy traktorem z przyczepą należy zapłacić około 1700-2000 złotych.
Jest to zdecydowanie największy, ale nie jedyny wydatek. Po zakończeniu kursu należy bowiem podejść do egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Łącznie trzeba za to zapłacić 200 złotych (30 złotych za egzamin teoretyczny oraz 170 złotych za część praktyczną).
Prawo jazdy kategorii T na traktor z przyczepą – inne opłaty
Po zsumowaniu dwóch powyższych wydatków łączna kwota wyniesie 2000-2200 złotych. Nie należy jednak liczyć na to, że taki budżet pozwoli na pokrycie wszystkich wydatków związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Dlaczego? Ponieważ w trakcie tej procedury mogą pojawić się liczne opłaty dodatkowe. Są to między innymi:
- opłata za każde powtarzanie egzaminu państwowego (30/170 złotych);
- koszt wyrobienia gotowego prawa jazdy (100 złotych i 50 groszy);
- ewentualne opłaty za dodatkowe lekcje (cennik zależy od wybranego OSK);
- opłata za kolorowe zdjęcie do PKK (20-40 złotych).
Toteż każdy kandydat na kierowcę traktora powinien dysponować budżetem wynoszącym około 2500 złotych. Taka kwota powinna wystarczyć zarówno na pokrycie podstawowego kosztu prawa jazdy, jak i na uregulowanie niektórych opłat dodatkowych.
W przeciwieństwie do prawo jazdy kategorii C lub D nie jest wymagane posiadanie kategorii B. Warto jest jednak posiadać prawo jazdy na samochód osobowy. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na samochód osobowy?