Dla milionów młodych ludzi zdanie egzaminu na prawo jazdy stanowi jeden z etapów wchodzenia w dorosłe życie. Toteż niektórzy przez lata oszczędzają pieniądze, aby móc od razu przystąpić do wspomnianego egzaminu. Jest to bardzo rozsądne podejście, albowiem w tym przypadku nie da się uniknąć poważnych wydatków. Zatem ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na samochód osobowy? Jakie wydatki najmocniej obciążą budżet młodych kierowców?
Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na samochód osobowy?
Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania wymarzonego dokumentu będzie wypełnienie kilku formalności. Wszyscy młodzi kierowcy muszą najpierw wykonać niezbędne badania lekarskie, a następnie założyć tzw. profil kandydata na kierowcę. To w tym miejscu pojawiają się już pierwsze opłaty. Za wykonanie badań lekarskich trzeba zapłacić dokładnie 200 złotych. Natomiast samo założenie profilu jest darmowe, ale wymaga wykonania określonych zdjęć. Dlatego trzeba tutaj doliczyć koszt takich fotografii (około 20-40 złotych).
Po dopełnieniu formalności można przejść do kluczowej kwestii, czyli kursu na prawo jazdy. W każdym większym mieście działają liczne OSK, czyli Ośrodki Szkolenia Kierowców. Takie ośrodki mają własne cenniki kursów, co oznacza, że takie szkolenie może być tańsze lub droższe. Niemniej średnia opłata za podstawowy kurs mieści się w przedziale od niespełna 2000 do nawet 2500 złotych.
Co jasne, zwieńczeniem kursu jest przystąpienie do państwowego egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. To oznacza koszt odpowiednio 30 i 140 złotych za każde podejście.
Jeżeli adept kierownicy szczęśliwie zda egzamin, pozostaje mu tylko uiścić urzędową opłatę w wysokości 100 złotych i 50 groszy za wyrobienie prawa jazdy. Gotowy dokument będzie można odebrać po około 2-3 tygodniach.
Prawo jazdy kategorii B – łączna suma wydatków
Po podliczeniu wszystkich opisanych kosztów łączna kwota wyniesie około 2500-3000 złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że są to podstawowe wyliczenia. Niektórzy młodzi kierowcy mogą bowiem potrzebować np. dodatkowych jazd. Z kolei inni będą kilka razy podchodzić do egzaminu państwowego. Choć są to tylko potencjalne wydatki, trzeba uwzględnić je w wyliczeniach.
Dlatego najbardziej rozsądne będzie odgórne przeznaczenie kwoty rzędu 3000-3500 złotych na wyrobienie prawa jazdy. Przy takim budżecie nie trzeba będzie martwić się dodatkowymi kosztami.
Po zdaniu prawa jazdy kategorii B pozostaje już tylko kupić swoje autko i bezpieczenie jeździć. Nie zapomnij kupić ubezpieczenie OC, żeby nie dostać kary. Sprawdź też, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu za pierwszym razem.