Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D na autobus?
Ubezpieczenie samochodu

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D na autobus?

Autobusy wciąż są najpopularniejszym środkiem komunikacji publicznej. Każdego dnia miliony pasażerów korzystają z tej formy komunikacji. Nic zatem dziwnego, że firmy odpowiedzialne za organizację transportu zbiorowego muszą zatrudniać setki profesjonalnych kierowców. Takie osoby powinny posiadać prawo jazdy kategorii D, które obowiązuje właśnie w przypadku autobusów. Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D na autobus? Dlaczego jego cena jest inna niż cena większości uprawnień komunikacyjnych?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D na autobus?

Zdecydowana większość szkoleń z zakresu obsługi pojazdów mechanicznych kosztuje około 2000-2500 złotych. Za taką kwotę można przejść między innymi kurs na prawo jazdy kategorii: A, B lub T. Niestety, przyszli kierowcy autobusu muszą nastawić się na zdecydowanie większy wydatek. Wszystko ze względu na to, że samo szkolenie z zakresu kierowania autobusami kosztuje nawet 5500-6500 złotych.

Skąd wynika tak duża różnica w cenie? Przede wszystkim z większych wymagań, którym muszą sprostać przyszli kierowcy autobusów. W ich przypadku sam kurs na prawo jazdy kategorii D to tylko część szkolenia! Oprócz niego każdy musi dodatkowo przejść tzw. kwalifikację wstępną, która jest niezbędna do podjęcia pracy w roli zawodowego kierowcy. Z tego względu łączny koszt szkolenia jest zdecydowanie droższy niż kursy poświęcone kierowaniu innymi pojazdami.

Naturalnie samo szkolenie to jeszcze nie wszystko. Kierowca musi także przejść zaawansowane badania lekarskie, a także zdać państwowy egzamin. W tym przypadku szacunkowe koszty wyglądają następująco:

  • podstawowe badanie lekarskie dla przyszłych kierowców – 200 złotych;
  • rozszerzone testy lekarsko-psychologiczne dla zawodowych kierowców – 150 złotych;
  • państwowy egzamin teoretyczny – 30 złotych;
  • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii D – 200 złotych;
  • opłata za wydanie prawa jazdy – 100 złotych i 50 groszy.

Po zsumowaniu wszystkich przedstawionych wydatków można założyć, że prawo jazdy kategorii D będzie kosztować przynajmniej 7000 złotych. Do tego należy również doliczyć koszt innych opłat (np. za powtarzanie egzaminu lub dodatkowe jazdy z instruktorem). Toteż posiadany budżet powinien sięgać nawet 8000 złotych.

Czy prawo jazdy kategorii D jest tylko na autobus?

Jako ciekawostkę warto tutaj dodać, że w Polsce prawo jazdy kategorii D jest wyjątkowo przydatne. Dlaczego? Albowiem posiadacze takich uprawnień mogą kierować nie tylko autobusami! Wspomniany dokument zapewnia im również możliwość kierowania:

  • autobusami z podpięta przyczepą (do 750 kilogramów);
  • pojazdami wolnobieżnymi;
  • ciągnikami rolniczymi;
  • pojazdami typu AM (tj. motorowerami i czterokołowcami lekkimi).

To z kolei dowodzi, iż zrobienie prawa jazdy kategorii D może być naprawdę przydatną inwestycją!

Pamięta, że do zrobienia prawa jazdy kategorii D musisz posiadać prawo jazdy na samochody osobowe (kategorii B). Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na samochód osobowy?