Ile czasu na przerejestrowanie samochodu?

Wszystkie samochody wykorzystywane przez obywateli Polski podlegają obowiązkowi rejestracji. Tym samym każdy nabywca samochodu musi zadbać o dopełnienie tej formalności. Jeżeli jednak ktoś kupił używany samochód krajowy, taki pojazd zapewne już jest zarejestrowany. Mimo to jego nowy nabywca wciąż będzie zobowiązany do przerejestrowania pojazdu. Jak więc należy to zrobić i ile czasu jest na przerejestrowanie samochodu?

Ile czasu jest na przerejestrowanie samochodu?

Zgodnie z przepisami prawa drogowego nowy nabywca auta musi przerejestrować pojazd w ciągu 30 dni od momentu zakupu. Warto jednak podkreślić, że w styczniu 2022 roku w życie weszła nowelizacja wspomnianych przepisów. Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy?

Przede wszystkim nabywcy samochodów krajowych, czyli aut już zarejestrowanych w Polsce, nie będą musieli wyrabiać nowych tablic rejestracyjnych. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy używane tablice zostały mocno zniszczone. Wówczas urzędnik może wstrzymać decyzję o dopuszczeniu samochodu do ruchu aż chwili, gdy nabywca pojazdu zniszczone tablice wymieni.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co ciekawe, teoretycznie nabywcy samochodów krajowych, czyli aut zarejestrowanych już w Polsce, mają więcej czasu na przerejestrowanie auta. Dlaczego tylko teoretycznie? Ponieważ takie osoby wciąż muszą powiadomić pobliski Wydział Komunikacji o zakupie pojazdu. Dużo bardziej praktyczne wydaje się więc natychmiastowe zarejestrowanie pojazdu. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o to w przyszłości.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – co grozi kierowcy?

Istnienie obowiązku przerejestrowania samochodu siłą rzeczy oznacza również istnienie sankcji grożących za niedopilnowanie tej procedury. Zgodnie z tymi przepisami nabywcę pojazdu za brak przerejestrowania samochodu w wymaganym terminie można ukarać grzywną w wysokości od 200 do 1000 złotych. Dlatego warto pamiętać o tej procedurze.

W bazie serwisu Polisoteka.pl widnieją liczne artykuły poświęcone kwestii rejestracji, a także przerejestrowywania samochodów. Toteż wszyscy kierowcy mogą tam znaleźć naprawdę mnóstwo wartościowych informacji, m.in. ile kosztuje przerejestrowanie samochodu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć