Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Zakup nowego lub używanego samochodu to bez wątpienia poważny wydatek. Niemniej nabywca pojazdu nie powinien zapominać o innych kosztach związanych z takim zakupem. Jednym z nich jest dopełnienie prawnego obowiązku rejestracji albo przerejestrowania pojazdu. Obydwie te procedury wiążą się z pewnymi kosztami. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i co zmieniło się pod tym względem w 2022 roku?

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Od wielu lat cenniki obowiązujące w Wydziałach Komunikacji były jednolite. Przerejestrowanie samochodu zawsze oznaczało wydatek rzędu 180 złotych i 50 groszy. Co ciekawe, podana kwota stanowiła połączenie kilku mniejszych opłat. Zdecydowanie największe koszty generował proces wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych. Wydanie tablic wraz z naklejką kontrolną kosztowało niespełna 100 złotych.

Na szczęście od 2022 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa, która uchyliła obowiązek zmieniania tablic rejestracyjnych. To oznacza, iż nabywcy używanych aut krajowych (czyli aut już zarejestrowanych w Polsce) mogą korzystać z dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż wspomniana możliwość obniża koszt przerejestrowania samochodu. Brak obowiązku wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych sprawia, że w 2022 roku przerejestrowanie auta będzie kosztować nieco ponad 80 złotych!

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Kto musi zapłacić więcej za przerejestrowanie samochodu?

Niestety, nie każdy nabywca samochodu używanego będzie mógł skorzystać z obniżonej ceny. Dlaczego? Ponieważ warunkiem jest to, aby dotychczasowe tablice rejestracyjne znajdowały się w dobrym stanie technicznym. Jeśli będą one uszkodzone lub nieczytelne, kierowca nie będzie mógł z nich korzystać.

Uszkodzone lub nieczytelne tablice oznaczają więc obowiązek poniesienia pełnej opłaty za przerejestrowanie pojazdu. Wtedy wyniesie ona dokładnie 180 złotych i 50 groszy.

W tym miejscu warto przypomnieć, że wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych to koszt ponad 1000 złotych. Jeżeli jednak kierowca chciałby wyróżnić swój samochód, jest to jedna z ciekawych alternatyw.

Więcej informacji na temat rejestracji samochodów krajowych i sprowadzonych z zagranicy można znaleźć w tekstach opublikowanych na stronie Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć