Gdzie szukać numeru nadwozia w dowodzie rejestracyjnym?

Numer nadwozia, określany również jako numer VIN, stanowi podstawową metodę identyfikacji danego pojazdu. Nic więc dziwnego, że jest on ważną informacją przy ewentualnej sprzedaży auta. Jak sama nazwa wskazuje, numer nadwozia widnieje na specjalnej tabliczce, która powinna być zamontowana właśnie w okolicy nadwozia. Jednak nie tylko tam można znaleźć unikalny numer VIN. Numer ten powinien widnieć także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Gdzie szukać numeru nadwozia w dowodzie rejestracyjnym? Co robić w sytuacji, gdy nie można go znaleźć?

Gdzie szukać numeru nadwozia w dowodzie rejestracyjnym?

W Polsce numer nadwozia musi obowiązkowo widnieć w dowodzie rejestracyjnym auta. Można go odnaleźć w rubryce „E” na pierwszej stronie dokumentu. Tym samym żaden właściciel pojazdu nie powinien mieć z tym problemu.

Nieco większe kłopoty pojawiają się w przypadku zagranicznych pojazdów. Dlaczego? Ponieważ dowody rejestracyjne wydane w innych krajach mogą mieć inny układ. Na szczęście inne kraje europejskie (np. Niemcy, Francja, Włochy, Czechy) korzystają z podobnych oznaczeń. Tym samym numer VIN można tam znaleźć również w rubryce „E”. Niemniej sama rubryka może już widnieć na innej części dokumentu. Dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystkie strony dowodu, aby móc ją odnaleźć.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Nie mogę znaleźć numeru VIN w dowodzie – co robić?

Jeżeli pojawiają się problemy ze znalezieniem numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym, numer ten można skontrolować podczas oględzin pojazdu. Tabliczki z podanym VIN-em mogą znajdować się między innymi w okolicach:

  • wzmocnień czołowych oraz bocznych;
  • przegrody czołowej;
  • deski rozdzielczej.
  • słupków środkowych;
  • podłogi bagażnika;
  • jednej z podłużnic.

Dlaczego numer VIN jest tak istotny i jakie informacje można dzięki niemu uzyskać? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy zajrzeć do bazy wiedzy w serwisie Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć