Letnia aura kojarzy się ludziom ze słońcem, delikatnym wiatrem i wszechobecnym ciepłem. Pogodowa sielanka nie trwa jednak wiecznie. Późne lato oraz wczesna jesień to okres, który cechuje się częstymi załamaniami pogody. Wtedy zamiast lekkiego wiatru pojawia się porywista wichura, a wraz z nią burze oraz ulewne deszcze. Taka pogoda jest nie tylko uciążliwa, ponieważ w wielu sytuacjach może okazać się wręcz niebezpieczna. Każdego roku w Polsce dochodzi do wypadków spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Siła wiatru może być na tyle duża, że będzie on stanowił zagrożenie dla nieruchomości. Zerwane dachy, uszkodzone okna, zniszczony ogród; to tylko przykłady szkód spowodowanych nagłymi załamaniami pogody. Jedyną skuteczną ochroną przed takimi zdarzeniami będzie ubezpieczenie domu. Jak wybrać polisę mieszkaniową, która zapewni ochronę przed warunkami pogodowymi?
Ubezpieczenie domu przed wichurą oraz gradobiciem
Największym zagrożeniem związanym z pogodą jest jej duża zmienność. Oczywiście pewnym ułatwieniem są w tym przypadku prognozy meteorologiczne. Przewidywalność takich raportów jest z reguły wysoka. Znacznie poważniejszym problemem okazuje się jednak określenie siły nadchodzącego zjawiska. W przeszłości dochodziło bowiem do sytuacji, gdy eksperci przewidywali nadejście przelotnych burz. Zamiast tego pojawiała się potężna nawałnica, której efektem były olbrzymie zniszczenia.
Jak widać, nawet dokładne prognozy pogody mogą okazać się zawodne. Należy więc pamiętać o tym, że zjawiska losowe stanowią poważne zagrożenie dla każdej nieruchomości. Z tego względu ubezpieczenie domu zawsze będzie dobrą inwestycją. Polisa mieszkaniowa powinna zapewnić ochronę przed największymi niebezpieczeństwami, takimi jak: wichura, gradobicie, ulewny deszcz, burze. Zakres ochrony ma kolosalne znaczenie, gdyż to właśnie od niego zależy poziom bezpieczeństwa nieruchomości.
Trzęsienia ziemi i trąba powietrzna – ekstremalne zjawiska pogodowe
Ubezpieczenie domu może również zawierać zapisy dotyczące naprawdę ekstremalnych sytuacji. Przykładem takiego zjawiska jest między innymi trąba powietrzna. Co prawda, olbrzymie tornada nie zdarzają się w naszym kraju. Jednak mniejsze i słabsze trąby powietrzne są już jak najbardziej realnym zagrożeniem. Takie zjawisko cyklicznie pojawia się na terytorium Polski, przez co nie można go ignorować. Ochrona przed trąbą powietrzną jest zapisem, który może znaleźć się w polisie mieszkaniowej.
Nieco więcej kontrowersji budzi zapis dotyczący trzęsień ziemi. Oczywiście jest to przykład zjawiska, które należy uznać za skrajnie niebezpieczne. Dylemat dotyczy jednak tego, czy ochrona przed trzęsieniami ziemi może okazać się przydatna. Położenie Polski sprawia, że nasz kraj jest w praktyce wolny od jakichkolwiek wstrząsów sejsmicznych. Jeżeli nawet dojdzie do pojawienia się takiego zjawiska, wstrząsy mają zazwyczaj naprawdę niewielką siłę. Przez to wiele osób sądzi, że ochrona przed trzęsieniami ziemi jest zbędna w przypadku polis mieszkaniowych. Dlatego właściciel mieszkania może samodzielnie wybrać zakres ochrony. Dzięki temu ubezpieczenie domu będzie zawierać tylko świadczenia, które będą przydatne dla lokatorów.
Czy zjawiska losowe znajdują się w zakresie ochrony?
Zjawiska losowe są uznawane za szczególnie niebezpieczne. Wpływa na to między innymi ich nieprzewidywalny charakter. Dlatego zabezpieczenie nieruchomości przed takim zagrożeniem jest szczególnie istotne. Niestety, nie zawsze istnieje taka możliwość. Okazuje się bowiem, że ubezpieczenie domu przed zjawiskami losowymi może być nie lada problemem. Wszystko za sprawą zapisu o wyłączeniu odpowiedzialności. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych uznaje anomalie pogodowe za szczególny rodzaj zagrożenia. Jeżeli taki zapis pojawi się w wyłączeniu odpowiedzialności, polisa nie zapewni żadnej ochrony przed załamaniem pogody.
Powyższy przykład dowodzi, że ubezpieczenie domu nie zawsze stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Wyłączenie odpowiedzialności to tylko jeden z potencjalnych kłopotów. Równie dużą wadą jest zbyt niska wysokość odszkodowania. Ten problem dotyczy przede wszystkim tańszych polis. Niewielka składka to sposób na oszczędność, jednak często odbywa się ona kosztem bezpieczeństwa.
Podsumowując, ubezpieczenie domu przed anomaliami pogodowymi jest bardzo przydatne. Aby polisa mogła należycie spełniać swoją funkcję, właściciel mieszkania powinien dokładnie skontrolować warunki ubezpieczenia. Szczególną uwagę trzeba poświęcić kwestii wyłączenia odpowiedzialności, a także wysokości odszkodowania. Obydwa wymienione aspekty mają kluczowe znaczenie dla ochrony mieszkania lub domu. Właściwie dobrana polisa sprawi, że wszelkie zjawiska losowe zostaną objęte specjalnym zabezpieczeniem. Dzięki niemu właściciel mieszkania uzyska ochronę przed licznymi anomaliami. Wichura, gradobicie, burza, trąba powietrzna; dobre ubezpieczenie powinno obejmować wszystkie wymienione zjawiska.