Ubezpieczenie ogródka działkowego ROD

Zastanawiasz się możesz kupić ubezpieczenie ogródka działkowego ROD? Chcesz dowiedzieć się większej ilości szczegółowych informacji na temat tego, ile kosztuje taka polisa i co ona obejmuje? Doskonale trafiłeś.

Obecnie rodzinne ogródki działkowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie jest łatwo zatem znaleźć odpowiednią działkę w dobrej lokalizacji, jeśli dopiero w ciągu ostatnich miesięcy podjęliśmy decyzje o jej zakupie. Dziś przyjrzymy się możliwości ubezpieczenia działek ROD.

Czym jest ogródek działkowy ROD?

ROD jest wydzielonym obszarem lub obszarem, który został przeznaczony na cele stworzenia rodzinnych ogródków działkowych. Zazwyczaj ROD składają się z działek i terenu ogólnego, który zostaje udostępnione do wspólnego użytku przez wszystkich działkowców. Taka część wspólna może być wyposażona w infrastrukturę ogrodową. Na ten moment statystyki jednoznacznie pokazują, że w Polsce mamy do czynienia z blisko 5000 obszarów przeznaczonych pod ROD. Ich łączna powierzchnia sięga blisko 44 tysięcy ha. Co ważne – każdy rodzinny ogród działkowy w tym każda działka, która do niego przylega, należy do Polskiego Związku Działkowców. W sytuacji podjęcia decyzji o nabyciu praw do działki, automatycznie każdy właściciel zyskuje status działkowca.

Obecnie rodzinne ogródki działkowe stanowią własność Polskiego Związku Działkowców. Aby nimi gospodarować niezbędna pozostaje znajomość i przestrzeganie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogródkach działkowych. W przypadku zainteresowania wykupieniem ubezpieczenia domu letniskowego na terenie ROD oraz jej terenu, warto dowiedzieć się więcej. Kiedy interesujesz się zakupem działki ROD, najlepszą opcją będzie sprawdzenie ofert udostępnianych przez zarząd ROD. Zazwyczaj to właśnie dzięki takim ofertom dostępne są najbardziej korzystne cenowo rozwiązania. Chcesz to sprawdzić? Możesz zatem bezpośrednio skontaktować się z zarządem lub siedzibą lokalnego Polskiego Związku Działkowców. W przeciwnej sytuacji – to znaczy, kiedy zarząd ROD nie ma wolnych działek ogrodowych, dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie zamieszonych w sieci ogłoszeń od osób prywatnych, którzy są zainteresowani odstąpieniem od praw użytkowania.

Co obejmuje ubezpieczenie ogródka działkowego?

Na ten moment dostępne jest skorzystanie z ubezpieczenia ogródka działkowego z ubezpieczenia mieszkania. Ciekawe oferty Inter Lokum i PZU dom przeanalizowaliśmy pod kątem tego, co obejmuje ubezpieczenie ogródka działkowego.

Pierwsza propozycje pozwala na ochronę murów i elementów stałych domu letniskowego. Oprócz tego zabezpieczone pozostają ruchomości domowe, które znajdują się wewnątrz budynku, a także obiekty małej architektury i budowle, jakie są zlokalizowane na terenie działki. Mowa między innymi o bardzo popularnych na działkach ROD altanach. W takiej sytuacji ochrona obejmuje między innymi ogień oraz inne zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, a także rabunek. Z ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają są między innymi:

  • wartościowe przedmioty,
  • wartości pieniężne,
  • zegarki i biżuteria,
  • odzież skórzana.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Ubezpieczenie ruchomości i stałych elementów to ubezpieczenie na pierwsze ryzyko. Oznacza to, że odszkodowanie można uzyskać tylko w sytuacji pierwszej szkody, jaka jest określona w zasadach ubezpieczenia.

Z kolei ubezpieczenie PZU Dom gwarantuje ochronę domu letniskowego nawet przed 18 zdarzeniami letniskowymi. Mowa między innymi o powodzi, kradzieży z włamaniem wraz z dewastacją. Tego typu polisa dotyczy także zabudowania, które właściciel nie przytwierdził na stałe z gruntem w tym na przykład holenderskich domów lub altan. Ubezpieczenie może dotyczyć domu, elementów stałych, ruchomości domowych oraz zabudowy, która występuje na całej posesji.

Gdzie kupić ubezpieczenie ogródka działkowego?

Wiele towarzystw gwarantuje włączenie w polisę mieszkaniową domku letniskowego. Jeśli jednak ktoś chciałby liczyć na możliwość ubezpieczenia zabudowań, które znajdują się na obszarze ROD, niestety zazwyczaj jest to niemożliwe. Ubezpieczenie ogródka działkowego z ubezpieczenia domu pozostaje możliwe wyłącznie za pomocą skorzystania z ofert towarzystw ubezpieczeniowych, takich jak PZU lub Inter Polska.

Chcesz dowiedzieć się większej ilości informacji na temat tego, którą z opcji najlepiej wybrać i dlaczego warto się na nie zdecydować? W takiej sytuacji doskonale się składa. Doprowadzamy do znalezienia najbardziej korzystnej propozycji ze względu na zagwarantowanie dostępu do porównywarki polisy ubezpieczeniowej online.

Ile kosztuje ubezpieczenie ogródka działkowego ROD?

Na samym początku warto zastanowić się, ile kosztuje cena działek na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jak się jednak okazuje w zależności od położenia mogą być one bardzo różnorodne. Najniższa oferta w największych miastach w Polsce to koszt 2900 złotych i znajduje się ona na obrzeżach Wrocławia. Dla porównania na terenie Lublina i najbliższej okolicy, działkę na terenie ROD możemy kupić w cenie niecałych 7 tysięcy złotych. W innych miastach 10 tysięcy złotych z pewnością nie wystarczy na zakup działki ROD. Zazwyczaj ich cena waha się między 12 a 40 tysięcy złotych. Dane bazują na badaniach przeprowadzonych w 2021 roku.

W momencie zainteresowania zakupu ubezpieczenia działki ROD, warto sprawdzić przynajmniej kilka z dostępnych rozwiązań. Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie porównanie cen i zakresu ubezpieczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z bezpłatnej porównywarki online. Oczywiście indywidualne oferty są dostępne na stronach konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych. Niemniej jednak – wybranie rozwiązania w postaci porównywarki online jest praktycznym sposobem na znaczne ograniczenie czasu trwania analizy dostępnych opcji. Nie możesz znaleźć odpowiedniej oferty ubezpieczenia działki ROD? Skontaktuj się z nami – pomożemy.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć