Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ubezpiecz się zanim zalejesz sąsiada

Wężyk w Twojej pralce może pęknąć. Twój pies może ugryźć kogoś, kto będzie go drażnił. Twoje dziecko jadąc na rowerze może popchnąć i przewrócić kolegę. Czy jesteś przygotowany na wypłaty odszkodowań? U nas poznasz i kupisz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Bądź mądry przed szkodą!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym chroni Twoją odpowiedzialność za szkody, które wyrządzisz osobom trzecim. Twoją polisą OC są też objęte szkody wyrządzone przez Twojego partnera, dzieci, pomoc domową i zwierzęta domowe.

Ubezpieczyciel odpowiada za szkody majątkowe (czyli np. za zniszczone spodnie listonosza, którego pogryzł Twój pies) oraz za szkody osobowe (np. za uszczerbek na zdrowiu i ból, jakiego listonosz doznał).

Jak to działa?

Zaczyna się zazwyczaj od głośnego pukania do drzwi. Poszkodowany sąsiad zgłasza się do Ciebie i mówi, że woda, która wyciekła z Twojej pralki, zalała mu sufit, ściany i radioodbiornik stojący na blacie w kuchni. Co wtedy powinieneś zrobić?

Wystarczy, że podasz poszkodowanemu nazwę firmy ubezpieczeniowej i numer swojej polisy OC w życiu prywatnym. Od tej chwili sąsiad może już samodzielnie zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i zgłosić szkodę. Pracownicy firmy ubezpieczeniowej zorganizują mu oględziny, wycenią szkodę i wypłacą ewentualne odszkodowanie.

Czy Ty musisz jeszcze wykonać jakieś czynności? Ubezpieczyciel może poprosić Cię o wypełnienie specjalnego formularza z potwierdzeniem okoliczności zdarzenia – powinieneś to zrobić. W przypadku zalania rzeczoznawca może zechcieć również zobaczyć mieszkanie, z którego wyciekła woda, czyli Twoje. Masz obowiązek współpracować z ubezpieczycielem przy likwidacji szkody.

Na jaką sumę powinieneś się ubezpieczyć?

Przy zawieraniu umowy wybierasz sobie sumę gwarancyjną (np. 30 tys. zł). Do tej wartości ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym, kiedy stanie się nieszczęście. A jeśli wyrządzisz szkody przekraczające tę wartość? Wtedy będziesz musiał pokryć różnicę z własnych środków. Dlatego ważne jest, abyś ustalił sumę gwarancyjną na odpowiednim poziomie – tak aby wystarczyła na pokrycie szkód, które potencjalnie możesz spowodować Ty i Twoi domownicy.

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty

Co pewien czas w mediach wraca dyskusja, czy należałoby wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzystów. Na razie jeszcze polisy tego rodzaju są dobrowolne. Na pewno jednak każdy, kto często jeździ na rowerze, powinien rozważyć ubezpieczenie się na wypadek gdyby kogoś potrącił lub uderzył podczas jazdy. Leczenie i rehabilitacja poszkodowanego mogą być naprawdę kosztowne.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

A teraz dobra wiadomość dla miłośników dwóch kółek: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa również gdy jeździsz na rowerze lub uprawiasz amatorsko inne sporty.

OC na rower – co to takiego?

Ubezpieczenie OC na rower jest to po prostu ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Czasami ubezpieczyciele oferują „specjalne ubezpieczenia OC dla rowerzystów”, ale jest to wyłącznie chwyt marketingowy. Zakres ochrony jest taki sam jak w przypadku ubezpieczenia OC dodawanego do polisy mieszkaniowej (OC mieszkaniowego). Każde ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje również szkody wyrządzone podczas amatorskiej jazdy na rowerze.

Gdzie możesz kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Najpopularniejsze są trzy rozwiązania:

  • tzw. OC mieszkaniowe, czyli OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania lub domu. Zapewnia ochronę przez cały okres ubezpieczenia (najczęściej rok).
  • tzw. OC turystyczne, czyli OC jako element pakietu ubezpieczeń turystycznych. Zapewnia ochronę na czas wyjazdu , na wypadek szkód, które Ty i Twoi bliscy możecie spowodować w związku z wyjazdem turystycznym.
  • OC w życiu prywatnym jako osobna polisa. Chroni przez cały rok.

Czy OC mieszkaniowe działa tylko w mieszkaniu?

Nie! Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, nawet jeśli jest sprzedawane jako element ubezpieczenia nieruchomości, chroni Cię w większości życiowych sytuacji. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zadziała również gdy spowodujesz szkodę na wycieczce rowerowej, a nawet na urlopie w Zakopanem. Niektóre ubezpieczenia OC mieszkaniowe działają także za granicą. Zakres terytorialny swojej polisy możesz sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Kup ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w Polisotece!

U nas szybko i prosto kupisz polisę przez internet. Oferujemy OC w życiu prywatnym jako element ubezpieczenia mieszkania. Dzięki temu ubezpieczysz swoje mienie oraz odpowiedzialność cywilną na jednej polisie, a ochrona będzie działać przez cały rok, w różnych sytuacjach życiowych. Sprawdź, jakie to proste i bądź mądry przed szkodą!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć