Zastanawiasz się czy ubezpieczenie nieruchomości od wichur, huraganu i tornad jest dla Ciebie? Na pozór może wydawać się, że te aspekty Cię nie dotyczą, jednak coraz więcej osób w sposób świadomy podchodzi do zabezpieczenia majątku całego gospodarstwa domowego. Postanowiliśmy poruszyć kwestie w dzisiejszym wpisie, abyś mógł uzyskać rzetelne informacje na ten temat.
Z artykułu dowiesz się:
Ocieplenie klimatu doprowadziło do tego, że na całym świecie, w tym również w Polsce coraz częściej dochodzi do występowania anomalii pogodowych. To niespodziewane zdarzenia losowe, które w przypadku braku posiadania odpowiedniej formy ochrony nieruchomości, mogą pozostawić nas z niczym. Dlatego też, tak ważne jest uzyskanie rzetelnych informacji na temat polisy związanej z ochroną mienia przed wiatrem i innymi naturalnymi zagrożeniami. Co prawda, żadna forma ubezpieczenia nie ochroni nas przed nieszczęśliwymi następstwami wichur, huraganu i tornad na danym terenie. Niemniej jednak posiadanie zabezpieczenia w formie odpowiedniej polisy to doskonała ochrona finansowa. Huragany, wichury i tornada należą wciąż do zjawisk rzadkich, jednak są one na tyle nieprzewidywalne, że warto wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać przed ich negatywnymi skutkami finansowymi.
Wichur, huraganu i tornad w Polsce. Co warto wiedzieć?
- W Polsce raz na kilka lat mamy do czynienia z powodzią. Najsłynniejsza w ostatnich kilkudziesięciu latach miała miejsce w 1997 roku, jednak aż ośmiokrotnie w naszym kraju powódź miała miejsce w XXI wieku. Obecnie szacuje się, że strefa ryzyka powodziowego jest zamieszkiwana przez blisko 5 milionów Polaków.
- W naszym kraju dochodzi średnio do 10-12 huraganów rocznie. Nie tak dawno, bo w sierpniu 2017 roku wiatr w niektórych miejscach osiągnął prędkość 150 kilometrów na godzinę. Negatywnym skutkiem tego zdarzenia było pięć ofiar śmiertelnych i wyrządzone straty w wysokości 2,7 miliardów złotych.
- W polsce odnotowuje się około 8-14 trąb powietrznych rocznie. Tylko w miejscowości Kaniowie, latem 20200 roku doszło do trąby powietrznej, której działanie wyrządziło szkody w postaci 2 budynków gospodarczych i 24 mieszkalnych, jakie zostały bez dachu. Na szczęście zdarzenie to nie doprowadziło do ofiar śmiertelnych.
Czy można ubezpieczyć się od wichur, huraganów i tornad?
Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość ubezpieczenia nieruchomości przed negatywnymi skutkami wichur, huraganów i tornad. Obecnie wśród wykorzystywanego nazewnictwa przez towarzystwa, możemy natrafić na różnorodne określenia szkód, jakie zostały wywołane przez wiatr. Mowa między innymi o silnym wietrze, huraganie, wietrze lub trąbie powietrznej. Szczegółowe informacje na temat zasad ubezpieczenia znajdują się w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dokument ten pozwoli odpowiedzieć nam na pytanie, jakie anomalia pogodowe są definiowane w konkretny sposób. OWU zawiera również minimalną prędkość wiatru, która musi wystąpić, aby wyrządzone szkody zostały uznane na skutek silnego wiatru, huraganu lub tornada.
Jaki jest zakres ubezpieczenia od wichur, huraganów i tornad?
Ochrona przed silnym wiatrem, wichurami, trąbami powietrznymi, huraganami i tornadami, powinna znajdować się w podstawowej wersji polisy nieruchomości. Warto sprawdzić jednak, czy uwzględnia ona równie groźne anomalie pogodowe i atmosferyczne, takie jak:
- uderzenia pioruna,
- grad, śnieg, nawalny deszcz.
Podstawowa polisa gwarantuje ochronę mieszkania lub pod wraz z ewentualnymi elementami stałymi nieruchomości. Warto jednak zastanowić się nad jej rozszerzeniem między innymi o ruchomości domowe. Z czego to wynika? Wichura, która doprowadzi do zerwania dachu, jest w stanie uszkodzić również wyposażenie domu. Dodatkowo warto dodać takie elementy, które znajdują się na posesji, czyli garaże wolnostojące, małą architekturę lub roślinność ogrodową. Co ważne ubezpieczenie mieszkania może również zabezpieczyć przed anomaliami pogodowymi nieruchomości, które znajdują się poza posesją. Mowa tu między innymi o nagrobkach i domkach letniskowych. Jednym z coraz częściej wybieranych rozszerzeń podstawowego ubezpieczenia domu, jest ochrona przed stłuczeniem przedmiotów szklanych, takich jak szyby, panele fotowoltaiczne i solarne oraz inne elementy szklane, które wchodzą w skład nieruchomości lub jej wyposażenia.
W przypadku zainteresowania zabezpieczenia się przed wszystkimi występującymi anomaliami pogodowymi w Polsce, musimy zdecydować się na rozszerzania takie jak:
- silny wiatr i huragan,
- pożar,
- trąby powietrzne,
- grad i śnieg,
- uderzenie pioruna,
- nawalny deszcz,
- powódź,
- obsunięcie i zapadanie się ziemi,
- mrozowe pękanie.
Wśród wymienionych wyżej zagrożeń najczęściej podstawowe polisy posiadają większość z tych elementów i chronią przed nimi wybraną nieruchomość. Zazwyczaj jednak możemy mieć styczność z dodatkową umową w przypadku chęci zabezpieczenia domu lub mieszkania przed powodzią.
Gdzie kupić ubezpieczenie od wichur, huraganów i tornad?
Chcesz dowiedzieć się, gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie nieruchomości od wichur, huraganów i tornad? Wszystko zależy od tego, jaką formę ochrony zamierzasz wybrać. Najlepiej w takiej sytuacji zapoznać się przynajmniej z kilkoma ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby oszczędzić swój czas warto zrobić to przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń.
Ile kosztuje ubezpieczenie od wichur, huraganów i tornad?
Ostateczny roczny koszt polisy nieruchomości zależy od tego, który z dostępnych wariantów zostanie przez nas wybrany. W przypadku wariantów podstawowych jest to koszt około 200-600 złotych. W momencie poszerzenia ochrony możemy spodziewać się kwoty od 300 do nawet 1000 złotych. Wszystko zależī również od metrażu nieruchomości, jej lokalizacji i aktualnej wartości rynkowej.