Chcesz dostać odszkodowanie, które wystarczy Ci na remont mieszkania po szkodzie? Ubezpiecz się odpowiednio! Wyjaśniamy, na czym polega ubezpieczenie nieruchomości na wartość rzeczywistą. U nas kupisz taką polisę, jakiej potrzebujesz.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest ubezpieczenie na wartość rzeczywistą?
- Ile procent odszkodowania ubezpieczyciel potrąci tytułem amortyzacji?
- Co to jest ubezpieczenie na wartość odtworzeniową?
- Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?
- Ubezpieczenie nieruchomości na wartość rzeczywistą lub odtworzeniową – czy masz wybór?
- Ubezpieczenie nieruchomości na wartość rzeczywistą i odtworzeniową – kup w Polisotece!
Co to jest ubezpieczenie na wartość rzeczywistą?
Mieszkania i domy „zużywają się” z czasem – oczywiście nie w tak szybkim tempie jak np. samochody, ale jednak zużycie materiałów konstrukcyjnych postępuje. Nie zawsze ten proces musi łączyć się z ubytkiem wartości rynkowej.
Ubezpieczenie nieruchomości na wartość rzeczywistą oznacza, że w razie szkody ubezpieczyciel pomniejszy wysokość odszkodowania o stopień zużycia (amortyzacji) nieruchomości. Dostaniesz zatem odszkodowanie, za które nie będziesz w stanie przywrócić mieszkania do stanu sprzed szkody, tylko będziesz musiał dołożyć trochę własnych pieniędzy do takiego remontu.
Ile procent odszkodowania ubezpieczyciel potrąci tytułem amortyzacji?
Ubezpieczyciele nie określają stopnia zużycia indywidualnie dla każdej uszkodzonej nieruchomości, tylko przyjmują współczynniki procentowe zależnie od wieku nieruchomości. Na przykład WARTA w podstawowym ubezpieczeniu mieszkań (czyli w ubezpieczeniu murów) w ogóle nie potrąca amortyzacji. Jednak już instalacje znajdujące się w mieszkaniu dłużej niż 10 lat, są automatycznie ubezpieczone na wartość rzeczywistą. Gorsze warunki WARTA proponuje właścicielom domów jednorodzinnych – bowiem ubezpieczyciel stosuje amortyzację na mury w budynkach starszych niż 30 lat.
Gdzie szukać informacji o tym, czy w Twoim przypadku ubezpieczyciel potrąci amortyzację, a jeśli tak, to ile procent? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), a konkretnie w rozdziale o ustaleniu wysokości szkody. Koniecznie powinieneś przeczytać tę część OWU przed wykupieniem ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli Twoje mieszkanie nie pachnie już nowością.
Co to jest ubezpieczenie na wartość odtworzeniową?
W ubezpieczeniu na wartość odtworzeniową ubezpieczyciel wycenia szkodę według takich samych kryteriów jak w przypadku wartości rzeczywistej, ale określając kwotę odszkodowania nie dokonuje żadnych potrąceń amortyzacyjnych. To oznacza, że za środki z odszkodowania powinieneś móc wyremontować (czyli odtworzyć) swoje mieszkanie lub kupić lokal o podobnych parametrach, jeśli naprawa nie będzie możliwa, bez żadnych dopłat.
Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?
Gołym okiem widać, że ubezpieczenie na wartość odtworzeniową jest lepsze – jednak nie każdego jest jednakowo ważne. Jeśli chcesz objąć ochroną same mury i ewentualnie stałe elementy, sposób wyceny szkody będzie miał znaczenie tylko przy najdotkliwszych zdarzeniach, takich jak pożar, które zdarzają się rzadko.
Jeśli natomiast zależy Ci na ubezpieczeniu wyposażenia mieszkania, a w szczególności sprzętu elektronicznego, będziesz bardzo zainteresowany ubezpieczeniem na wartość odtworzeniową. Ubezpieczyciele jednak wiedzą, że sprzęt AGD/RTV bardzo szybko się zużywa i ograniczają ofertę ubezpieczenia na wartość odwtorzeniową jedynie do urządzeń względnie nowych, do kilku lat po zakupie.
Ubezpieczenie nieruchomości na wartość rzeczywistą lub odtworzeniową – czy masz wybór?
W praktyce może okazać się, że ubezpieczyciel zdecydował za Ciebie. Do pewnego wieku nieruchomości może ona być ubezpieczona wyłącznie na wartość odtworzeniową, a po przekroczeniu tej granicy automatycznie jest ubezpieczona na wartość rzeczywistą. Osobne limity wieku mogą być ustalone dla murów, dla instalacji i dla pozostałych ruchomości, jeszcze inne dla sprzętu elektronicznego.
Zanim wykupisz ubezpieczenie, uświadom sobie, ile lat ma mienie, które chcesz objąć ochroną. Od tego będzie zależało, na jaką wartość w ogóle będziesz mógł je ubezpieczyć. Następnie przeczytaj w OWU rozdziały o ustaleniu wysokości szkody i wysokości odszkodowania. Tam dowiesz się, ile procent ubezpieczyciel ewentualnie potrąci.
Ubezpieczenie nieruchomości na wartość rzeczywistą i odtworzeniową – kup w Polisotece!
Skorzystaj z naszego serwisu i wykup ubezpieczenie mieszkania online. U nas dzięki prostemu, czytelnemu formularzowi w kilka minut obliczysz składkę, zapoznasz się z warunkami ubezpieczenia, zawrzesz umowę, a polisę renomowanego towarzystwa ubezpieczeń dostaniesz e-mailem. To proste – bądź mądry przed szkodą!