Ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk – „wypas”, który się opłaca

Pełna ochrona Twojego mieszkania i majątku ruchomego – to jest to, czego szukasz? Dobrze trafiłeś! Tutaj dowiesz, się, jak działa ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk (ubezpieczenie all risks). Podpowiemy Ci, jak je kupić.

Co to jest ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk?

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (inaczej all risks lub ubezpieczenie od ryzyk nienazwanych) oznacza, że możesz dostać odszkodowanie za o wiele więcej zdarzeń niż w przypadku zwykłego ubezpieczenia. Zobacz, na czym polega różnica:

Zwykłe ubezpieczenie (czyli ubezpieczenie od ryzyk nazwanych) – zadziała wyłącznie wtedy gdy wydarzy się jedno ze zdarzeń losowych określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Ubezpieczenie all risks – zadziała w przypadku wszystkich zdarzeń oprócz tych, które są wymienione w OWU w katalogu wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Najlepiej widać różnicę na przykładzie:
Gwałtowny podmuch wiatru otworzył okno w mieszkaniu Adama. Uderzenie w ścianę wybiło szybę. Adam miał zwykłe ubezpieczenie od zdarzeń losowych, które chroni na wypadek huraganu, czyli wiatru wiejącego z prędkością większą niż 24 m/s. W dniu zdarzenia wiatr wiał z mniejszą prędkością, a w dodatku w sąsiedztwie Adama nie wyrządził żadnych widocznych szkód. Ubezpieczyciel odmówił odszkodowania.

Gdyby Adam miał ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk, dostałby odszkodowanie. Dlaczego? Ponieważ w polisie all risks ubezpieczyciel odpowiada za szkody spowodowane przez każdy wiatr, niezależnie od prędkości, z jaką będzie wiał.

Czy ubezpieczenie mieszkania all risks jest dla Ciebie?

Zasada jest prosta: im więcej przedmiotów ma być objętych ubezpieczeniem i im cenniejsze one są, tym większy powinien być katalog zdarzeń, za które ubezpieczyciel zapłaci odszkodowanie. A zatem jeśli ubezpieczasz mieszkanie razem ze stałymi elementami i wyposażeniem, zwłaszcza o sporej wartości, ubezpieczenie all risks będzie dla Ciebie najlepsze.

Czy ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk naprawdę zadziała zawsze?

Ubezpieczenie mieszkania all risks zapewnia pełniejszą ochronę od zwykłego ubezpieczenia.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Są jednak pewne zdarzenia, od których nie można się ubezpieczyć. Na przykład nie ma takiej polisy, która zapewni Ci wypłatę za szkody, które wyrządzisz sobie umyślnie. Jeśli wskutek długotrwałego działania wilgoci na Twoich ścianach pojawi się zagrzybienie, żaden ubezpieczyciel również nie przyzna Ci odszkodowania.

Skąd będziesz wiedział, od czego NIE jesteś ubezpieczony?

To proste: wszystkie sytuacje, za które ubezpieczyciel nie płaci, wymienione są w OWU w katalogu wyłączeń odpowiedzialności. Zanim zdecydujesz się na kupno ubezpieczenia mieszkania od wszystkich ryzyk, przeczytaj dokładnie ten rozdział.

Pewne ograniczenia odpowiedzialności mogą wynikać już z samych definicji pojęć, jakimi posługuje się dany ubezpieczyciel. Na przykład upadek statku powietrznego według WARTY jest to „katastrofa lub przymusowe lądowanie statku powietrznego, a także upadek jego części, przewożonego ładunku lub paliwa” – ale inny ubezpieczyciel mógłby ograniczyć to ryzyko tylko do upadku samego statku powietrznego. Dlatego oprócz wyłączeń odpowiedzialności przeczytaj uważnie także Definicje pojęć lub Słowniczek, które znajdziesz na początku treści OWU.

Gdzie możesz kupić ubezpieczenie mieszkania od wszystkich ryzyk?

Z dostępnością tego rodzaju ubezpieczeń nie ma problemu – oferuje je wiele znanych firm ubezpieczeniowych, np. PZU, Warta, Generali, Proama, Allianz, Compensa czy Concordia.

Niestety trudniej jest z zakupem ubezpieczenia all risks przez internet – ubezpieczyciele nie wprowadzili jeszcze takiej możliwości. Aby nabyć „wypasioną” polisę od wszystkich ryzyk, najlepiej umówić się z agentem ubezpieczeniowym wybranego towarzystwa lub pójść do multiagencji, która sprzedaje ubezpieczenia wielu firm. Polisy w formule all risks są to „ubezpieczenia premium”, zazwyczaj droższe od standardowych  ubezpieczeń.

Poszukujesz standardowej ochrony? Kup ubezpieczenie w Polisotece!

Jeśli chcesz szybko i wygodnie kupić polisę mieszkaniową przez internet, skorzystaj z naszego serwisu! Ubezpieczenie murów pod cesję bankową albo ubezpieczenie ruchomości od włamania i kradzieży? Dla nas to żaden problem. Z nami masz pewność, że nie będziesz przepłacał za niepotrzebne dodatki i „bajery”. Wybierzesz tylko taki zakres ubezpieczenia, jakiego potrzebujesz, zapłacisz przelewem elektronicznym, a polisę renomowanej firmy ubezpieczeniowej dostaniesz e-mailem. Bądź mądry przed szkodą!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć