Ubezpieczenie mieszkania od włamania i kradzieży – nie tylko dla mieszkających na parterze

Wybierasz się na urlop? Zabezpiecz się na wypadek gdybyś po powrocie zastał mieszkanie splądrowane przez złodziei. Ubezpieczenie mieszkania od włamania i kradzieży możesz teraz kupić wygodnie przez internet. Podpowiadamy, jak wybrać właściwą polisę.

Co najczęściej złodzieje kradną z mieszkań?

Ulubionym łupem włamywaczy jest złota biżuteria i zegarki. Wyroby jubilerskie są cenne, nie tracą na wartości z czasem ani intensywnością użytkowania, mają niewielkie rozmiary (łatwo je wynieść). Poza tym nawet włamując się w ciemno złodziej raczej trafi na mieszkanie, w którym jest przynajmniej złoty łańcuszek z Komunii.

Przestępcy wynoszą również drobny, lecz „chodliwy” sprzęt RTV – laptopy, czytniki e-booków, aparaty fotograficzne. Rzadziej zdarza się, aby złodzieje wynieśli telewizor czy sprzęt muzyczny. Gdy włamywacze przeczesują mieszkanie, szukają także gotówki i drobnych przedmiotów kolekcjonerskich. Złodziej nie pogardzi też Twoją wiertarką czy wkrętarką, perfumami stojącymi na półce, a nawet zawartością barku.

Czy zagraża Ci włamanie lub kradzież?

Na włamania narażone są zwłaszcza osoby mieszkające na parterze. Złodzieje wspinają się też po kratach do mieszkań na wyższych kondygnacjach. Najczęściej wchodzą do mieszkań przez okna.

Mieszkańcy wyższych pięter narażeni są bardziej na rozboje. Złodzieje podają się np. za pracowników administracji. Czasami wystarczy tylko uchylić drzwi, aby zuchwali rabusie wdarli się do mieszkania i pod obecność przerażonego właściciela splądrowali dobytek. Osoby mieszkające samotnie oraz ludzie starsi i chorzy znajdują się zazwyczaj na celowniku przestępców działających w ten sposób.

W blokach rabusie czasami chodzą od drzwi do drzwi i „próbują szczęścia” naciskając delikatnie kolejne klamki. Zawsze może zdarzyć się, że mieszkańcy zapomną przekręcić zamek w drzwiach. Wtedy złodziej najczęściej chwyta pierwszą obiecującą rzecz, jaką zauważy, i ucieka. Często bywa to damska torebka lub kurtka z portfelem w kieszeni.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od kradzieży

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W ramach ubezpieczenia mieszkania możesz objąć ochroną ruchomości domowe (w tym sprzęt elektroniczny) od kradzieży z włamaniem. Ta sama polisa zapewni Ci ochronę na wypadek uszkodzenia urządzeń wskutek zdarzeń losowych, takich jak przepięcie prądu czy zalanie.

Ubezpieczenie od włamania – dewastacja może być kosztowna

Nawet jeśli uważasz, że nie posiadasz nic szczególnie atrakcyjnego dla złodziei, oni mogą przekonać się o tym dopiero wewnątrz Twojego mieszkania – po tym jak sforsują zamek, przetną kraty czy uszkodzą roletę. Naprawa zdewastowanych zabezpieczeń może być nawet kosztowniejsza od wartości skradzionych rzeczy.

Ubezpieczenie od włamania i kradzieży zapewni Ci odszkodowanie, za które będziesz mógł naprawić uszkodzenia i ponownie zabezpieczyć swój dobytek. W takich sytuacjach przydaje się również dodatkowe ubezpieczenie assistance mieszkaniowe. Gdy tylko policjanci zakończą swoje czynności na miejscu przestępstwa, możesz zadzwonić do centrum alarmowego ubezpieczyciela. W ramach assistance konsultanci zorganizują Ci wizytę szklarza czy ślusarza.

Garść praktycznych porad:

  • Sporządź sobie wykaz wartościowych przedmiotów w Twoim mieszkaniu. Określ ich wartość i podsumuj. Kwota, którą uzyskasz, będzie dla Ciebie podstawą do określenia sumy ubezpieczenia.
  • Zrób zdjęcia wartościowych przedmiotów, poszukaj zdjęć rodzinnych, na których te rzeczy przypadkiem się znajdują. Przechowuj fotografie w bezpiecznym miejscu. W przypadku kradzieży zdjęcia posłużą do udokumentowania, że w ogóle miałeś skradzione przedmioty.
  • Gdy wzbogacisz się o nową, cenną rzecz (np. elektroniczny gadżet lub pierścionek z diamentem), w każdej chwili możesz doubezpieczyć swoje mienie. Wystarczy, że zgłosisz ubezpieczycielowi chęć podwyższenia sumy ubezpieczenia.
  • Nie przedłużaj bezrefleksyjnie polisy na kolejny rok! Zanim to zrobisz, zastanów się, jakie zmiany zaszły w stanie Twojego posiadania od zawarcia poprzedniej umowy ubezpieczenia. Jeśli np. wstawiłeś nowe wzmocnione drzwi lub zamontowałeś alarm, uwzględnij ten fakt. Aby ochrona była pełna i zadziałała w razie nieszczęścia, ubezpieczyciel powinien mieć aktualne informacje.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania od włamania i kradzieży?

W Polisotece kupisz polisę przez internet, bez wychodzenia z domu. Cena ubezpieczenia automatycznie wyliczy się w zależności od wartości, na jaką będziesz chciał ubezpieczyć mienie. Przed zakupem polisy będziesz mógł spokojnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), z których dowiesz się, jakie są limity odpowiedzialności towarzystwa w zależności od rodzaju ubezpieczonych przedmiotów. U nas kupujesz ubezpieczenie mieszkania od włamania i kradzieży na jasnych zasadach!

Przy zakupie polisy nie wymieniasz poszczególnych rzeczy, które chcesz objąć ubezpieczeniem. Chronione będą wszystkie ruchomości znajdujące się w Twoim mieszkaniu, do takiej kwoty, jaką podasz w formularzu elektronicznym. Polisę renomowanego towarzystwa ubezpieczeń otrzymasz e-mailem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć