Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – na czym to polega i jak wybrać odpowiednią polisę?

Udostępniasz swoje mieszkanie lokatorom? U nas znajdziesz odpowiednie ubezpieczenie mieszkania na wynajem i unikniesz pułapek. Kup polisę przez internet w Polisotece!

Z czego składa się ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

a) Ubezpieczenie murów

Bez względu na to, czy mieszkanie jest w starym czy w nowym budownictwie, warto wykupić tzw. ubezpieczenie murów. Co to takiego? Jest to ubezpieczenie elementów konstrukcyjnych mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych (takich jak powódź, huragan, uderzenie pioruna, przepięcie, uderzenie pojazdu, upadek drzewa, wybuch, zalanie itp.). Ubezpieczenie murów jest podstawą każdego pakietu ubezpieczeń mieszkaniowych. Zapewnia ochronę w razie najpoważniejszych zdarzeń (pożar, wybuch), które mogą sprawić, że mieszkanie przestanie istnieć lub nie będzie nadawało się do remontu. Suma tego ubezpieczenia powinna być zbliżona do wartości rynkowej lokalu (bez wyposażenia) – aby w razie katastrofy odszkodowanie wystarczyło na zakup podobnego mieszkania.

Jeśli mieszkanie, które przeznaczyłeś na wynajem, jest zakupione na kredyt, bank będzie wymagał od Ciebie, abyś miał aktualne ubezpieczenie murów przez cały czas spłacania kredytu. Ta polisa jest dla banku zabezpieczeniem. Musisz zrobić cesję praw z ubezpieczenia murów na bank.

b) Ubezpieczenie stałych elementów mieszkania

Stałe elementy są to np. tynki, powłoki malarskie, glazura, terakota, podłogi, sanitariaty, zabudowy kuchni czy przedpokoju, okna, drzwi, grzejniki.

Spróbuj oszacować łączną wartość stałych elementów w Twoim mieszkaniu. Im wyższy standard mieszkania pod wynajem, tym większa suma wartości stałych elementów. Na pewno warto ubezpieczyć je przynajmniej od najpoważniejszych ryzyk, czyli od ognia i innych zdarzeń losowych. Możesz również ubezpieczyć stałe elementy od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

UWAGA: Standardowe ubezpieczenie tego typu nie obejmuje zniszczeń dokonanych przez lokatorów w trakcie korzystania z lokalu. Odszkodowanie może przysługiwać jedynie w sytuacjach, kiedy lokatorzy celowo zdemolują elementy mieszkania, a właściciel zgłosi ten fakt na policję.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek szkód, jakie mogą spowodować lokatorzy w stałych elementach i ruchomościach Twojego mieszkania, masz dwa rozwiązania:

  • pobierz odpowiednio wysoką kaucję, lub
  • przekonaj lokatorów, aby wykupili sobie ubezpieczenie OC najemcy.

Jeśli lokatorzy zaleją mieszkanie sąsiada – czy ubezpieczenie zadziała?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zazwyczaj obejmuje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez Ubezpieczonego (czyli Ciebie) oraz konkretnie wskazane osoby pozostające z Tobą w gospodarstwie domowym (np. małżonek/konkubent, dzieci, rodzice, dalsi krewni). Nie zadziała w przypadku zdarzeń spowodowanych przez osoby trzecie, czyli lokatorów. To oznacza, że jeśli np. pies najemcy pogryzie sąsiada, to najemca sam będzie musiał pokryć szkody (zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia).

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym razem z ubezpieczeniem mieszkania na wynajem, pamiętaj, że będzie ono chroniło odpowiedzialność cywilną Twoją i Twoich bliskich, a nie lokatorów. Lokatorzy muszą płacić sami za spowodowane przez siebie szkody.

Kup ubezpieczenie mieszkania na wynajem w Polisotece!

Jeśli chcesz zawrzeć podstawowe ubezpieczenie murów, ewentualnie ubezpieczenie stałych elementów i OC w życiu prywatnym dla siebie i swoich bliskich, skorzystaj z internetowego serwisu Polisoteki! W kilka minut kupisz ubezpieczenie przez internet, zapłacisz składkę przelewem elektronicznym a polisę znanego, renomowanego towarzystwa ubezpieczeń dostaniesz na adres e-mail.

Ale mamy też coś dla bardziej wymagających! Specjalne dodatkowe ubezpieczenie „OC lokator” (OC najemcy) zadziała, gdy Twoi najemcy wyrządzą szkodę Tobie lub komuś innemu. Najkorzystniej będzie, jeśli przedyskutujesz zakup tego ubezpieczenia z Twoimi lokatorami. Możesz doliczyć koszt ubezpieczenia OC najemcy do kosztów wynajmu.

Jesteś zainteresowany ubezpieczenie mieszkania na wynajem wraz z dodatkowym ubezpieczeniem OC najemcy? Na razie mamy to rozwiązanie tylko w sprzedaży stacjonarnej. Wypełnij nasz formularz kontaktowy – skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy ofertę.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć