Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto wybrać ubezpieczenie mienia, co ono obejmuje oraz ile kosztuje? W takim razie doskonale się składa, bo przygotowaliśmy dla Ciebie informacje na najważniejsze pytania.

Istnieje wiele korzyści z zakupu ubezpieczenia mienia, w tym nieruchomości. Zapewnia ono przede wszystkim bezpieczeństwo, ochronę i spokój. Polisa może pomóc zmniejszyć ryzyko strat finansowych. Ponadto dla nieruchomości o wartości 300 tys. zł koszt wyniesie ok 300 zł za rok. Polisa tego rodzaju może zabezpieczyć właścicieli nieruchomości zarówno przed zdarzeniami losowymi takimi jak pożar, uderzenie pioruna i zalanie, jak i również przed włamaniem.

Czego dotyczy ubezpieczenie mienia?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dom lub mieszkanie to zazwyczaj najcenniejsza forma majątku, jaki posiadamy. Właśnie dlatego warto wykorzystać formę ochrony, taką jak polisa mieszkaniowa. Ubezpieczenie nieruchomości w przeciwieństwie do obowiązkowego OC samochodu, który również jest zaliczany do ubezpieczenia mienia, pozostaje dobrowolne. Niemniej jednak mimo dobrowolności tej formy ochrony warto poważnie zastanowić się nad wydaniem kilkuset złotych rocznie po to, aby móc zabezpieczyć finansowo naszą nieruchomość, czyli dom lub mieszkanie, w którym mieszkamy i jest ono naszym najcenniejszym majątkiem.

Obecnie ubezpieczenie mienia należy do szerszej kategorii prawnej, czyli ubezpieczenia majątkowego. Do tej kategorii zaliczane są także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie mienia to ochrona dla majątku fizycznego, czyli dóbr materialnych. Polisa mieszkaniowa pozwala na ochronę mienia prywatnego i firmowego. Do najpopularniejszego ubezpieczenia mienia zaliczane jest ubezpieczenie mieszkania.

Co obejmuje ubezpieczenie mienia?

Polisa mieszkaniowa składa się z trzech podstawowych przedmiotów ubezpieczenia: murów, elementów stałych i ruchomości domowych.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Pierwszy przedmiot, jakim są mury to sama nieruchomość (fundamenty, ściany i poszycia dachowe, a nawet elementy konstrukcji). Natomiast do drugiego przedmiotu należy wyposażenie nieruchomości zamontowane na stałe i ich demontaż wymaga użycia narzędzi lub siły. Mowa między innymi o poszczególnych elementach instalacji, mebli w zabudowie, kominkach, oknach, parkietach, drzwiach, glazurach lub sprzętów AGD i RTV zamontowanych na stałe. Do trzeciej kategorii zaliczamy niemal wszystkie przedmioty, które znajdują się w obszarze nieruchomości i które można swobodnie wynieść oraz tych, których demontaż nie wymaga narzędzi i siły.

Do mienia, którego nie uwzględnia polisa zaliczane są między innymi:

  • zbiory kolekcjonerskie,
  • broń palna,
  • kamienie szlachetne,
  • przedmioty wykorzystywane do działalności gospodarczej,
  • dane na nośnikach cyfrowych,
  • niektóre agresywne gatunki i rasy zwierząt domowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie mienia?

Mienie można ubezpieczyć od zdarzeń, które są skutkiem działania siły natury oraz tych, wywołanych aktywnością osób trzecich. Wybór oferty od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego wpływa na jego ostateczną cenę. Warto pamiętać, że koszt polisy zależy również od tego, który z wariantów wybierzemy. Standardowo podstawowe ubezpieczenie domu posiada ochronę wyłącznie od pożaru i kilku innych, mało prawdopodobnych zdarzeń o podłożu losowym. Istnieje możliwość wykupienia dodatków z osobnej grupy ubezpieczeń, które wchodzą w skład puli mieszkaniowej. Mowa między innymi o: OC w życiu prywatnym, Home Assistance, Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NWW) i pomoc prawną.

Gdzie kupić ubezpieczenie mienia?

W celu sprawdzenia dostępnych ofert ubezpieczenia mienia warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej możesz w jednym miejscu zapoznać się z szeregiem propozycji przygotowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe, wybrać zakres, który wchodzi w skład polisy i cieszyć się konkurencyjną ceną za konkretny pakiet rozwiązań.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć