„Miałem polisę, ale ubezpieczyciel odmówił mi odszkodowania” – gdzieś to już słyszałeś? Podpowiadamy, jak możesz zabezpieczyć się przed taką sytuacją. W Polisotece dowiesz się, na co zwracać uwagę i od razu będziesz mógł kupić przez internet odpowiednie ubezpieczenie domu.
Z artykułu dowiesz się:
- Dom i przyległości – sprawdź, co ubezpieczasz
- Ubezpieczenie ruchomości domowych – zrób spis wartościowych rzeczy
- Ubezpieczenie domu – nie dla niedbałych
- Amortyzacja – czyli właściciele starszych domów dostaną mniej
- Ubezpieczenie domu „pod kredyt” jest także dla Ciebie
- Polisoteka – kup ubezpieczenie domu przez internet
Dom i przyległości – sprawdź, co ubezpieczasz
Na posesji bardzo rzadko znajduje się tylko dom jednorodzinny. Takie obiekty jak ogrodzenie, garaż wolnostojący, budynek gospodarczy, są dla Ciebie oczywiste, ale dla ubezpieczyciela już nie. Jeśli zgłosiłeś agentowi, że chcesz ubezpieczyć dom, to masz ubezpieczony dom – gdy podczas burzy drzewo przewróci się na Twoje ogrodzenie i uszkodzi bramę, z odszkodowaniem będziesz mógł się pożegnać.
Dlatego tak ważne jest, aby podczas zawierania umowy ubezpieczenia wskazać wszystkie obiekty znajdujące się na działce, które chcesz objąć ochroną. A jeśli w międzyczasie dobudowałeś nową wartościową budowlę, niezwłocznie zgłoś ten fakt do ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie ruchomości domowych – zrób spis wartościowych rzeczy
Zapewne chcesz ubezpieczyć wyposażenie swojego domu od pożaru i kradzieży z włamaniem. Zanim to zrobisz, przygotuj się przez chwilę:
- Zrób listę najcenniejszych przedmiotów, jakie masz w domu;
- Określ orientacyjną wartość każdej z tych rzeczy na chwilę zawarcia umowy ubezpieczenia, podsumuj;
- Zrób zdjęcia wartościowych przedmiotów, najlepiej z otoczeniem, w jakim znajdują się w Twoim domu. Przechowuj fotografie w bezpiecznym miejscu;
- Jeśli posiadasz dowody zakupu Twojego mienia, nie wyrzucaj ich, tylko przechowuj.
Po co masz to robić? Po pierwsze uświadomisz sobie, co posiadasz i ile warte jest Twoje mienie (będziesz mógł na tej podstawie dobrać odpowiednią sumę ubezpieczenia). Po drugie zaś w razie szkody łatwo udowodnisz ubezpieczycielowi, że rzeczywiście posiadałeś przedmioty, za które domagasz się odszkodowania.
Pamiętaj: dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie czy rośliny nie są objęte standardowym ubezpieczeniem ruchomości domowych. Jeśli posiadasz cenne zbiory monet lub znaczków pocztowych, możesz wykupić dla nich osobną, specjalną polisę.
Ubezpieczenie domu – nie dla niedbałych
„Strzeżonego Pan Bóg strzeże” – to samo można powiedzieć o ubezpieczycielu. Towarzystwo ubezpieczeniowe obejmie ochroną Twój dom i jego zawartość, pod warunkiem że sam będziesz należycie o nie dbał.
Pięć lat temu, kiedy Robert kupował polisę od włamania, miał świeżo założony alarm, solidne drzwi i kraty w oknach. Gdy wyjechał na urlop, przyszli złodzieje. Weszli przez niedomknięte okienko w piwnicy. Alarm nie zadziałał, bo popsuł się rok temu i nie został naprawiony. Ubezpieczyciel określił postawę Roberta jako rażące niedbalstwo i odmówił wypłaty odszkodowania.
Jeśli ogrzewasz dom za pomocą własnego kotła, dbaj o jego serwisowanie i corocznie zlecaj przegląd instalacji wentylacyjnej. Zamontuj czujniki dymu, gazu i tlenku węgla, zakup gaśnice. Zrób to w trosce o własne bezpieczeństwo, a także po to, żeby uniknąć sporu z ubezpieczycielem, gdy przydarzy się nieszczęście.
Amortyzacja – czyli właściciele starszych domów dostaną mniej
Twój dom ma już kilkadziesiąt lat? Ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci pełnej wartości zniszczonego domu, lecz pomniejszy ją o stopień amortyzacji, czyli zużycia. I tak na przykład Warta w swoich normach zużycia technicznego budynków (dostępnych na stronie internetowej ubezpieczyciela) podaje, że trzydziestoletni dom jednorodzinny o średniej trwałości „zużył się” przeciętnie o trzydzieści procent.
Czy jest na to rada? Niestety większość ubezpieczycieli w przypadku domów ponadtrzydziestoletnich wypłaca odszkodowanie według wartości rzeczywistej, czyli z uwzględnieniem zużycia budynku lub jego elementów. Jeśli chcesz ubezpieczyć starszy dom, starannie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Tam w rozdziałach o ustaleniu wysokości odszkodowania będzie napisane, od jakiej granicy wieku ubezpieczyciel zaczyna potrącać amortyzację.
Ubezpieczenie domu „pod kredyt” jest także dla Ciebie
Bank, który pożycza Ci pieniądze na dom, określa minimalne wymagania, jakie ma spełniać polisa stanowiąca zabezpieczenie kredytu. Przy kupowaniu ubezpieczenia uprawniasz bank do odebrania odszkodowania (podpisujesz cesję). Gdyby dom uległ całkowitemu zniszczeniu, bank może dostać pieniądze od ubezpieczyciela. Ty zostajesz co prawda bez domu, ale i bez kredytu.
Jednak w przypadku szkód częściowych bank może wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania na Twoje konto, tak abyś mógł dokonać remontu. Gdy będziesz miał kiepskie ubezpieczenie, pieniędzy nie wystarczy. Dlatego świadomie określ zakres swojej polisy i podaj rzeczywistą wartość budynków i ruchomości. Ubezpieczenie domu to nie jest jedynie przykra konieczność przy podpisywaniu umowy kredytowej, ale realne zabezpieczenie Twoich interesów.
Polisoteka – kup ubezpieczenie domu przez internet
W Polisotece mamy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie ubezpieczeniowe dla Twojego domu i innych obiektów na posesji. Będziesz mógł wybrać tylko taki zakres ochrony, jakiego rzeczywiście potrzebujesz, bez kosztownych a niepotrzebnych dodatków. Szybko i łatwo kupisz polisę w przystępnej cenie. Polisoteka współpracuje z renomowanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, akceptowanymi przez banki działające w Polsce.