Szkoda wyrządzona przez dziecko – odpowiedzialność, za nią ponoszą rodzicie lub opiekunowie. Wynika to z zapisów polskiego prawa – jest na to paragraf. Hasło z tabliczką ostrzegawczą wisiało u mnie na podwórku, tuż obok trzepaka na którym się bawiliśmy… Musisz zatem wiedzieć, że gdy Twoje dziecko narozrabia, Ty jako rodzic lub opiekun odpowiadasz za jej naprawienie. Kreatywne dzieci to nic złego, ale czasami kreatywność może iść nie w tym kierunku, którego się spodziewamy!
Moje dziecko jest rozsądne…
Moje dziecko jest aniołem, mój syn by tego nie zrobił, moja córka jest rozsądna, żeby zrobić taką głupotę, nie wyobrażam sobie, żeby moje dziecko było do tego zdolne(…)
O tym, że większość rodziców nie dopuszcza do siebie myśli, że ich pociecha może zrobić jakąś głupotę nie muszę przekonywać, ale pod latarnią jest najciemniej, co potwierdza kilka autentycznych historii:
- Wybuchowy klozet – najlepszy uczeń w szkole postanowił odpalić petardę w domu. Wystraszony swoją inwencją twórczą wrzucił petardę do klozetu i spuścił wodę. Niestety petarda nie zgasła i wywaliła rury piętro niżej, na wysokości łazienki sąsiada… Straty nie były małe, a skutki szkody dotkliwe dla relacji sąsiedzkich i portfela rodziców.
- Cmentarz – w ciągu kilku lat słyszałam co najmniej dwie historie o zdewastowanych cmentarzach przez nastoletnie dzieci (11-12 lat). W kwietniu 2017 roku było głośno o sprawie trójki nastolatków ze Szczecina, która zdewastowała 130 zabytkowych nagrobków. Urząd miasta kilka miesięcy wcześniej zainwestował ponad 300 tys. złotych w remont cmentarza. Straty wynikające z dewastacji zostały oszacowane na ponad 20 tys. złotych. Co ciekawe – dzieci nie potrafiły wytłumaczyć, dlaczego zdewastowały cmentarz.
- Artysta malarz – nowy blok, czy zabytkowa kamienica. Starszy brat miał w domu puszki ze sprayem i wyniósł na podwórko. Zabawa na całego i zabawa w grupie – efekt zdewastowana fasada budynku. Koszty usunięcia artystycznych bazgrołów – kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- Zabawa zapałkami – jest wiele historii o pożarach wywołanych przez dzieci. Moja ciotka opowiedziała mi jedną z nich. Wraz z rodzeństwem padła wraz na genialny pomysł rozpalenia ogniska na klepisku w stodole u sąsiada, bo było zimno. Całe szczęście dorośli zauważyli podejrzane zachowanie dzieci i zapobiegli spaleniu stodoły. W skali roku strażacy gaszą kilkadziesiąt pożarów budynków gospodarczych, stodół lub pustostanów wznieconych przez dzieci podczas zabawy
Dzieciom bardzo trudno odróżnić właściwe zachowanie od niewłaściwego, szczególnie gdy działają w grupie i towarzyszy temu dobra zabawa. Nie ma czasu na refleksje – skoro inni robią, to chyba mi też wolno. Rodzice muszą być przygotowani na konsekwencje jakie mogą być związane z działaniem dziecka.
Za szkodę wyrządzoną przez dziecko odpowiadają rodzice
Tabliczka z takimi hasłem ostrzegawczym wisiała na trzepakiem u mnie w podwórku.Skąd to hasło? Zgodnie z obowiązującym prawem odpowiedzialnością materialną powinna zostać obarczona osoba, która w chwili wyrządzenia szkody nadzorowała dziecko, czyli w szkole lub przedszkolu będzie to opiekun/nauczyciel. Mówimy wówczas o odpowiedzialności w nadzorze. Jeśli jednak dziecko wyrządzi szkodę podczas, gdy jest pod naszym nadzorem np. podczas zabawy z rówieśnikami po zajęciach szkolnych – możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności i naprawienia szkody.
Zanim kupisz polisę:
Pamiętaj, aby decydując się na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dokładnie przeanalizować ofertę. Po pierwsze, sprawdź sumę ubezpieczenia, czyli kwotę do wysokości której ubezpieczyciel będzie maksymalnie odpowiadał. Po drugie, sprawdź koniecznie, jakie zdarzenia nie będą objęte ochroną ubezpieczeniową. Po trzecie, dowiedz się dokładnie czy polisa na pewno obejmuje szkody wyrządzone przez Twoje niepełnoletnie dzieci. Po czwarte, przejrzyj dokładnie warunki ubezpieczenia i poszukaj zapisów o franszyzie integralnej – może się bowiem okazać, że za niewielkie szkody ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności.
OC w życiu prywatnym uratuje Cię od kłopotów, gdy Twoje dziecko coś przeskrobie
Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym możesz kupić samodzielnie lub razem z ubezpieczeniem mieszkania. Ubezpieczenie to chroni w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej przez Ciebie lub osobę mieszkającą z Tobą w jednym gospodarstwie domowym, również skutków naprawienia wyrządzonej szkody przez dzieci będące pod Twoim nadzorem. Wybita szyba podczas gry w piłkę, złamana ręka, zszywana głowa. To wszystko może zostać naprawione w ramach Twojego ubezpieczenia.
Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem mieszkania/domu wraz z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym napisz maila na adres kontakt@polisoteka.pl. Ubezpiecz się – Bądź mądry przed szkodą!