Oszczędzanie na ubezpieczeniu mieszkania
Ubezpieczenie nieruchomości

Oszczędzanie na ubezpieczeniu mieszkania – poradnik dla właścicieli nieruchomości

Oszczędzanie na ubezpieczeniu mieszkania jest nie tylko możliwe, ale również dużo prostsze niż mogłoby się wydawać. Co prawda, niższa wysokość składki zazwyczaj przekłada się na mniejszy zakres ochrony. Takiej sytuacji można jednak zapobiec w bardzo prosty sposób. Wystarczy jedynie zastosować się do kilku zasad, aby otrzymać kompleksową ochronę za dużo mniejsze pieniądze. Oto pięć porad, które z pewnością ułatwią zakup ubezpieczenia mieszkania.

Oszczędzanie na ubezpieczeniu mieszkania – polisa w pakiecie

Konkurencja na rynku ubezpieczeń jest naprawdę duża. Liczne firmy rywalizują ze sobą i starają się przyciągnąć uwagę klientów. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają dodatkowe korzyści osobom, które zdecydują się na wykupienie pakietu zawierającego kilka ubezpieczeń. Dzięki temu poszczególne polisy będą nawet o kilkanaście procent tańsze! W ten sposób klienci mogą łatwo zaoszczędzić na ubezpieczeniu mieszkania. Ponadto właściciele nieruchomości otrzymają możliwość zakupu innych polis w przystępnej cenie.

Czy najszerszy zakres ochrony jest rzeczywiście potrzebny?

Popularne porzekadło głosi, że człowiek przezorny jest zawsze ubezpieczony. Z pewnością wiele w tym prawdy, ale ta reguła nie zawsze sprawdza się przy zakupie polis. Oczywiście każdy chciałby, aby jego mieszkanie było chronione przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami. Nie zawsze jednak jest to potrzebne. Przykładowo, ochrona przed powodzią nie będzie przydatna dla właściciela mieszkania zlokalizowanego na wyższej kondygnacji w bloku. Tymczasem taki zapis ma ogromne znaczenie dla lokatorów domu jednorodzinnego. Ubezpieczenie powinno więc obejmować tylko takie zapisy, które są adekwatne w przypadku danej nieruchomości.

Dobry zakup to świadomy zakup, czyli porównanie ubezpieczeń jako klucz do sukcesu

Wspomniane już promocje lojalnościowe są bardzo opłacalne, choć czasami można natrafić na jeszcze korzystniejszą ofertę. Niestety, ludzie zazwyczaj dokonują wyboru polisy bez wcześniejszego sprawdzenia innych dostępnych propozycji. W takiej sytuacji trudno będzie oszczędzić na ubezpieczeniu mieszkania. Dlatego przed zawarciem ubezpieczenia warto sprawdzić, czy konkurencyjne towarzystwa nie oferują lepszych warunków.

Płatność z góry to niezawodny sposób na oszczędność

Opłacenie wysokiej składki ubezpieczenia może być problemem. Właśnie dlatego ubezpieczyciele oferują swoim klientom ratalny system płatności. Takie rozwiązanie wydaje się korzystne, choć często nie jest to prawda. Okazuje się bowiem, że ubezpieczyciel może udzielić dodatkowego rabatu za jednorazowe opłacenie całej składki. Rzecz jasna nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na tak duży wydatek. Niemniej warto pamiętać, że taka możliwość istnieje i jest bardzo opłacalna dla osoby kupującej polisę.

Ochrona mienia – co należy wiedzieć o tym zapisie?

Właściciele nieruchomości przy zakupie polisy zwracają szczególną uwagę na zapis dotyczący ochrony mienia. To właśnie ten aspekt w dużej mierze decyduje o ogólnej cenie ubezpieczenia. Przez to ludzie często wybierają tańsze rozwiązanie. Czy takie oszczędzanie na ubezpieczeniu mieszkania może być zasadne? Okazuje się, że tak. Niemniej w tym przypadku dużo zależy od wartości mienia, które ma zostać objęte ochroną. Im mniejsza wartość, tym niższa może być suma świadczenia w ramach polisy.

Co ważne, ochrona mienia jest świadczeniem o bardzo szerokim zakresie. To oznacza, że ten zapis obejmuje kilka pomniejszych czynników. Z tego względu zmiany w zakresie polisy mogą umożliwić zaoszczędzenie na ubezpieczeniu mieszkania. Co należy zrobić, aby zmniejszyć wysokość składki? Popularną praktyką jest wybór ubezpieczenia z niższym świadczeniem dotyczącym kradzieży mienia. Wynika to z faktu, że rzadko kiedy zdarza się, aby złodzieje zabrali dosłownie wszystkie wartościowe przedmioty. Tymczasem w przypadku wybuchu gazu lub pożaru – zniszczeniu zazwyczaj ulega całe wyposażenie mieszkania. To w oczywisty sposób przekłada się na wybór ubezpieczenia. Odszkodowanie od kradzieży może zapewniać niższą kwotę rekompensaty niż pozostałe czynniki wchodzące w skład ochrony mienia. Dzięki temu właściciel mieszkania uzyska wysoki poziom ochrony, a ponadto zaoszczędzi przy zakupie polisy.

Pora na podsumowanie wszystkich informacji zamieszczonych w poradniku. Po pierwsze, właściciele mieszkania powinni pamiętać o sprawdzeniu, która oferta będzie dla nich najkorzystniejsza. Jeżeli pod tym względem nie ma znaczącej różnicy, warto zakupić polisy u jednego ubezpieczyciela. Takie działanie umożliwi otrzymanie rabatu lojalnościowego lub innych korzyści. Po drugie, zakres ochrony w polisie powinien obejmować tylko potrzebne świadczenia. Pozostałe zapisy nie tylko będą nieprzydatne, ale również spowodują zwiększenie wysokości składki. Po trzecie, warto dostosować ochronę mienia do potrzeb związanych z posiadanym wyposażeniem mieszkania. Taka polisa zapewni nie tylko kompleksową ochronę, ale również nie będzie obciążeniem dla portfela.