Odbiór techniczny mieszkania

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, co sprawia, że nieruchomość jest technicznie przygotowana do odbioru i na co zwracać uwagę podczas wyszukiwania nieruchomości oraz odbioru technicznego mieszkań. Zbadamy również różne rodzaje istniejących nieruchomości. Pokażemy co powinien zawierać odbiór techniczny mieszkania.

Odbiór techniczny mieszkania to prościej mówiąc, ostatni etap dzielący właściciela od odebrania kluczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania, doskonale trafiłeś. Jeśli chcesz możesz skorzystać także z pomocy ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. W ten sposób zarówno przeprowadzenie procesu technicznego odbioru mieszkania, jak również późniejsze ubezpieczenie nieruchomości, będzie dla Ciebie przyjemnością.

Co to jest odbiór techniczny mieszkania?

Zakup wymarzonej nieruchomości to nie koniec starań i momentów, w którym musisz być niezwykle mocno skupiony. Zanim odbierzesz klucze i rozpoczniesz długo wyczekiwany proces wprowadzania się do wymarzonego mieszkania, czeka Cię odbiór techniczny. Odbiór techniczny nieruchomości odbywa się przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. Polega na samodzielnym i dokładnym sprawdzeniu stanu odbieranego budynku lub jego elementu z rąk dewelopera nieruchomości. Niemniej jednak mimo powszechnego przekonania czynność ta, nie należy do najłatwiejszych. W trakcie przeprowadzania odbioru techniczego mieszkania koniecznego jest zwrócenie uwagi… praktycznie na wszystko! Przeoczenie jakiejkolwiek “niespodzianki” doprowadza do ryzyka poniesienia dużych strat finansowych. Właśnie z tego względu warto wcześniej dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przed odbiorem technicznym mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania?

Często zapominamy o tym, że zakup mieszkania wiążę się z bardzo silnymi emocjami. Z tego też względu w takiej sytuacji warto poprosić o pomoc eksperta, bo sytuacja ta może odebrać nam umiejętności obiektywnej oceny nieruchomości. Techniczny odbiór mieszkania powinien być bardzo szczegółowy. Nie możemy bowiem przystać na ocenie, że na pierwszy rzut oka stan lokalu nie budzi naszych wątpliwości ani jakichkolwiek zastrzeżeń. Nawet niewielkie niedociągnięcia i na pozór minimalne wady, mogą z perspektywy czasu przerodzić się w duży problem. To z kolei będzie wiązało się z koniecznością ich naprawy i może okazać się niezwykle kosztowne.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Na samym początku zajmijmy się właściwym przygotowaniem do odbioru mieszkania. Po pierwsze warto stworzyć listę najczęstszych i największych błędów, jakie popełniają firmy z branży deweloperskiej. Następnym krokiem może być rozmowa z doświadczonymi osobami z najbliższego otoczenia, których darzymy zaufaniem. Jeśli przeprowadzali już proces technicznego odbioru mieszkań, warto zapytać, na jakie aspekty sami zwrócili uwagę i które z narzędzi okazały się pomocne. Warto umówić się również na spotkanie z deweloperem lub jednym z jego przedstawicieli. Odbiór techniczny mieszkania powinien odbywać się w dzień. bo to właśnie naturalne światło słoneczne jest Twoim największym przyjacielem. Przy pomocy naturalnego światła możesz zobaczyć więcej niż w przypadku sztucznego korzystania ze sztucznego oświetlenia.

Doświadczenie w technicznym odbiorze mieszkań jednoznacznie wskazuje na to, że mieszkania od dewelopera, które nie ma usterek zdarza się niezwykle rzadko. Zdarza się, że przyczyn należy poszukiwać wśród działania czynników zewnętrznych lub niedostatecznego zabezpieczenia materiałów budowlanych podczas prac. Dobrą informacją jest korzystanie przez firmy deweloperskie z nowoczesnych narzędzi. Dzięki temu poważne uszkodzenia lub niedociągnięcia zdarzają się bardzo rzadko. Dlaczego jakiekolwiek usterki warto zauważyć na etapie technicznego odbioru mieszkań? Przede wszystkim ze względu na fakt, że na tym etapie to deweloper bierze odpowiedzialność za większość niedociągnięć. Jeśli nieruchomość ma usterki, należy powiadomić o nich dewelopera jest przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania.

Jakie usterki mogą się pojawić przy odbiorze technicznym mieszkania?

Podczas technicznego odbioru mieszkań, warto zwrócić uwagę na kąty proste. Sprawdzisz je za pomocą kątownika, a ich nienaganne wykonanie będzie szczególnie istotne w momencie ustawienia w nich przylegających mebli. Kolejnym elementem są ściany, które powinny być nie tylko proste oraz mieć równo rozłożony tynk. Oprócz tego powinny być one tak, jak sufity suche. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek plam lub przebarwień, powiadom o tym dewelopera. Mogą one bowiem świadczyć o problemie z wilgocią, co w przypadku mieszkań na ostatnim piętrze, jest często związane ze złym wykonaniem dachu. Następnie sprawdź ościeżnice i drzwi. Istotny pozostaje również układ pomieszczeń. Powinien być on zgodny z pierwotnym projektem, który został wcześniej zaakceptowany. Nie zapomnij o dokładnym sprawdzeniu okien i drzwi – nie mogą one się zacinać, być rozbite lub uszkodzone. W przypadku przynależących do mieszkania drzwi z atestem lub antywłamaniowych, konieczne jest otrzymanie karty gwarancyjnej wraz z odpowiednim certyfikatem. Zwracaj uwagę także na parapet. Powinien być on wyprofilowany we właściwy sposób, na odpowiednim poziomie i zostać uszczelniony. Ramy okienny muszą być czyste, a szyby nie powinny być zarysowane.


Mamy nadzieję, że możliwe usterki nie pojawią się w momencie przeprowadzania technicznego odbioru Twojego wymarzonego mieszkania. Gdyby tak się jednak stało pamiętaj o tym, aby natychmiast zgłosić je do dewelopera. Tylko w ten sposób unikniesz konieczności dodatkowych wydatków w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Jak ubezpieczyć mieszkanie po odbiorze technicznym?

Bezpieczeństwo nieruchomości to jedna z najważniejszych rzeczy, o które powinniśmy zadbać. Bez dwóch zdań koszt zakupu wybranego domu lub mieszkania to ogromny wydatek. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć swój majątek możliwie jak najwcześniejsze. Zamierzasz ubezpieczyć mieszkanie po odbiorze technicznym? Chcesz wykupić ubezpieczenie nieruchomości w stanie deweloperskim, jednak nie wiesz, które z dostępnych rozwiązań będą dla Ciebie właściwą opcją? W takiej sytuacji warto porównać przynajmniej kilka dostępnych ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby ułatwić ten proces odpowiednim wyborem będzie również skorzystanie z porównywarki online.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć