Czy ubezpieczenie mieszkania zapewnia ochronę przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi (trąba powietrzna, gradobicie)

Trąba powietrzna jest przykładem zjawiska atmosferycznego, które Polakom kojarzy się głównie z produkcjami filmowymi. Potężne tornada nawiedzają przede wszystkim Stany Zjednoczone, gdzie obserwuje się je najczęściej. Niektórzy mogą przez to uważać, że tak silne wiry nie występują w naszym kraju. Nie jest to jednak prawda. Oczywiście trąby powietrzne zdarzają się w Polsce naprawdę rzadko i zazwyczaj są dość niewielkich rozmiarów. Niemniej niebezpieczeństwo jest jak najbardziej realne. Co gorsza, trąby powietrzne są zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale również dla nieruchomości. Porywisty wiatr może łatwo uszkodzić budynek, którego mieszkańcy będą musieli zadbać o naprawę powstałych szkód. Przed takim zagrożeniem skutecznie chroni ubezpieczenie mieszkania. Aby właściciele nieruchomości mogli otrzymać odszkodowanie, polisa musi zawierać zapis dotyczący ochrony przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Kto powinien skorzystać z takiego ubezpieczenia?

Trąba powietrzna, gradobicie, powódź; przed czym chroni ubezpieczenie mieszkania?

Polisa mieszkaniowa może zagwarantować kompleksową ochronę nieruchomości. Niestety, właściciele mieszkania często dokonują złego wyboru polisy, co przekłada się na znacznie mniejsze bezpieczeństwo. Dlaczego wybrane ubezpieczenie może okazać się zupełnie nietrafione? Odpowiedzią na to pytanie jest najważniejszy element każdej polisy, czyli zakres ochrony. To właśnie on ma decydujący wpływ na wysokość składki oraz jakość danego ubezpieczenia mieszkania. Z tego powodu zakres ochrony może być zarówno ogromnym atutem, jak i poważną wadą. Wszystko zależy od tego, czy ubezpieczenie zostało dostosowane do wymagań właścicieli mieszkania.

Wspomniana trąba powietrzna może i występuje rzadko, ale jej pojawienie się oznacza duże kłopoty. Uszkodzenia budynków na skutek silnych podmuchów wiatru zdarzają się każdego roku w wielu miejscach Polski. Szczególnie narażeni są właściciele domów jednorodzinnych, ponieważ szkody wyrządzone przez wiatr mogą być bardzo dotkliwe. Ubezpieczenie mieszkania jest więc w tym przypadku naprawdę wskazane. Oczywiście trąba powietrzna to tylko jedno ze zjawisk, przed którym może chronić polisa. Ubezpieczenie mieszkania będzie równie przydatne w przypadku gradobicia, ulewnych deszczy lub innych anomalii pogodowych. Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony muszą znaleźć się w umowie ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie mieszkania chroniące przed zjawiskami atmosferycznymi jest przydatne?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dobrą informacją jest fakt, że klimat w Polsce na co dzień jest dość łagodny. Dlatego też wszelkie anomalie pogodowe zdarzają się w naszym kraju okazjonalnie. Przez to niektórzy mogą twierdzić, iż ubezpieczenie mieszkania jest tylko niepotrzebnym wydatkiem. Takie myślenie to jednak bardzo poważny błąd. Rzeczywiście trąby powietrzne i inne niebezpieczne zjawiska pogodowe nie pojawiają się w Polsce zbyt często. Jednakże lekceważenie takich zagrożeń może skutkować przykrymi konsekwencjami. Nagła burza, gradobicie lub porywisty wiatr często prowadzi do poważnych zniszczeń. Ponadto brak jakiejkolwiek ochrony zmusza właścicieli nieruchomości do samodzielnego pokrycia kosztów związanych z naprawą szkód. Jak widać, podjęte ryzyko może okazać się zupełnie nieopłacalne.

Jak dopasować zakres ochrony ubezpieczenia do danego mieszkania?

Uniwersalne ubezpieczenie mieszkania nie istnieje. Wynika to z faktu, że każda nieruchomość może wymagać ochrony pod innymi względami. Wspomniane zjawiska atmosferyczne są dużym zagrożeniem dla domów jednorodzinnych. W przypadku takich posiadłości warto postanowić na kompleksową polisę, która zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa. Tymczasem właściciele mieszkań w kamienicy lub bloku mogą kierować się nieco innymi względami. Przykładowo, ubezpieczenie przed powodzią zapewne nie będzie użyteczne w przypadku mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach. Jednak ochrona przed wiatrem lub gradobiciem jest wskazana dla każdej nieruchomości. Dlatego w niektórych sytuacjach wybór droższej, ale za to bardziej kompleksowej, polisy będzie zdecydowanie najrozsądniejszy.

Polisa mieszkaniowa kojarzy się przede wszystkim z ochroną przed włamaniem lub zniszczeniem mienia. Tymczasem obydwa świadczenia stanowią zaledwie część możliwości, jakie niesie ze sobą zakup ubezpieczenia. Kompleksowa polisa powinna mieć znacznie szerszy zakres ochrony, dzięki czemu zapewni bezpieczeństwo również w innych sytuacjach. Doskonałym przykładem będą wspomniane anomalie pogodowe. Gradobicie, trąba powietrzna, ulewne deszcze, porywisty wiatr; zagrożeń jest naprawdę mnóstwo. Właśnie dlatego odpowiednia polisa ma tak ogromne znaczenie. Ubezpieczenie mieszkania zapewni pomoc finansową w postaci odszkodowania, dzięki czemu usunięcie zniszczeń stanie się znacznie łatwiejsze. Ponadto ewentualne szkody nie będą tak dużym obciążeniem dla budżetu właściciela nieruchomości. Ubezpieczenie mieszkania stanowi pod tym względem inwestycję, której efektem jest zwiększenie bezpieczeństwa.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć