Kompleksowe i tanie ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie nieruchomości

Kompleksowe i tanie ubezpieczenie mieszkania – czy to możliwe?

Własne mieszkanie stanowi bez wątpienia jedną z najważniejszych inwestycji w życiu każdego człowieka. Oczywiście sam zakup nieruchomości oznacza dopiero początek wydatków. Mieszkanie należy przecież jeszcze wyremontować, odpowiednio zaaranżować, a także zadbać o zakup wyposażenia. Przeprowadzenie wszystkich wymienionych prac to nie tylko duży wysiłek, ale przede wszystkim bardzo poważny wydatek. Nic więc dziwnego, że właściciele mieszkania chcieliby ubezpieczyć zakupioną nieruchomość. Na rynku można bez trudu znaleźć polisy przeznaczone dla osób chcących ubezpieczyć mieszkanie. Niestety, składki niektórych ubezpieczeń są naprawdę wysokie. Na szczęście w wielu sytuacjach można otrzymać dużo tańszą polisę. Aby obniżyć wysokość składki, należy jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć kompleksowe i zarazem tanie ubezpieczenie mieszkania.

Tanie ubezpieczenie mieszkania – od czego zależy wysokość składki?

Ubezpieczenia dostępne na rynku mogą różnić się pod względem wysokości składki, choć nie jest to przypadek. Składka każdej polisy zostaje bowiem obliczona na podstawie kilku najważniejszych czynników. To z kolei sprawia, że zastosowanie się do określonych reguł umożliwi uzyskanie dużo tańszej polisy. Oczywiście ważne jest to, aby oszczędność nie wiązała się z poważnym obniżeniem zakresu ochrony. Na szczęście nawet tanie ubezpieczenie mieszkania może gwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas wyboru polisy?

Wspólna walka o bezpieczeństwo, czyli zniżka za wyposażenie antywłamaniowe

Każde ubezpieczenie mieszkania posiada zakres ochrony obejmujący przynajmniej kilka typów zagrożeń. Jednakże zazwyczaj największą uwagę poświęca się kwestii ochrony przed kradzieżą. Świadczenia związane z taką ochroną są kluczowym czynnikiem wpływającym na ostateczną wysokość składki. Dlatego to właśnie tutaj warto szukać sposobu na tańsze ubezpieczenie mieszkania. W jaki sposób można otrzymać zniżki związane z ochroną przed kradzieżą? Przykładowo, niektórzy ubezpieczyciele oferują rabaty przeznaczone dla klientów, którzy wyposażą swoje mieszkanie w specjalne zabezpieczenia antywłamaniowe. W ten sposób zmniejsza się ryzyko włamania, dzięki czemu ubezpieczyciel może zaoferować niższą składkę. Co ważne, wysokość i warunki przyznawania rabatu mogą różnić się w przypadku poszczególnych firm. Z tego względu klienci powinni sprawdzić, czy posiadane zabezpieczenia zapewnią rabat przy zakupie polisy.

System ratalny, a może płatność z góry?

Sposób opłacenia składki ma znaczenie w przypadku praktycznie wszystkich ubezpieczeń. Zasada za każdym razem jest taka sama. Opłacenie całej należności za jednym razem to korzystniejsze rozwiązanie niż płatność w ratach. Co prawda, wysoki jednorazowy wydatek może być pewnym obciążeniem dla budżetu. Należy jednak pamiętać, że cała należność prędzej czy później i tak musi zostać opłacona. Jeżeli więc można otrzymać rabat za jednorazową płatność, warto skorzystać z takiej możliwości. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na tańsze ubezpieczenie mieszkania.

Wkład własny w procesie likwidacji szkody

Głównym założeniem ubezpieczenia mieszkania jest gwarancja likwidacji szkody dotyczącej nieruchomości. Zazwyczaj wszelkie wydatki zostają wówczas opłacone przez ubezpieczyciela. Jednak właściciel nieruchomości może oświadczyć, że część szkód pokryje on samodzielnie. Takie działanie określa się mianem wkładu własnego. Wybór wyższego wkładu własnego powoduje, że składka polisy staje się znacznie niższa. Niestety, takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla każdego. Jeżeli właściciel mieszkania ma dość ograniczony budżet, wyższy wkład własny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wówczas warto skorzystać z innych metod umożliwiających zakup tańszego ubezpieczenia mieszkania.

Polisa online – dlaczego to się opłaca?

Zakup polisy przez internet to z pewnością bardzo wygodna alternatywa. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że jest to także sposób na tańsze ubezpieczenie mieszkania. Oferowanie polis przez internet jest bardzo korzystne dla ubezpieczyciela, który nie musi ponosić kosztów sprzedaży stacjonarnej. Dzięki temu każda firma może zaproponować atrakcyjniejsze warunki w przypadku polis online. Co więcej, zakup ubezpieczenia przez internet zapewnia nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale również dużej ilości czasu. Obecnie jest to bez wątpienia najszybsze i zarazem najlepsze rozwiązanie.

Jak widać, tanie ubezpieczenie mieszkania nie musi wiązać się z niską ochroną i słabym poziomem bezpieczeństwa. Sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest dużo więcej, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Rzecz jasna największe korzyści wynikają z połączenia kilku opisanych metod. Ponadto warto pamiętać o tym, aby podczas zakupu polisy zapytać konsultanta o możliwość uzyskania dodatkowych rabatów. Każdy ubezpieczyciel ma bowiem własne przepisy dotyczące przyznawania zniżek.