Jak wybrać odpowiedni zakres ubezpieczenia domu?

Mieszkania stanowią obecnie jedno z najbardziej pożądanych dóbr. Duża wartość nieruchomości sprawia, że ich właściciele coraz częściej wykupują dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia. Polisy mieszkaniowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swój kompleksowy zakres. Praktycznie każde ubezpieczenie zapewnia ochronę przed kradzieżą, pożarem, a także innymi poważnymi zagrożeniami. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że polisa polisie nierówna. Bardziej kompleksowe ubezpieczenie będzie nieco droższe, z kolei tańsza polisa nie zapewni tak dużego poziomu ochrony. Dlatego odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia domu ma kolosalne znaczenie. Czym należy kierować się przy wyborze polisy mieszkaniowej?

Zakres ubezpieczenia domu to fundament każdej polisy

Sam zakup polisy mieszkaniowej jest naprawdę prosty. Jednak ludzie często mają problem z wyborem konkretnego ubezpieczenia. Pod tym względem warto zapamiętać jedną zasadę. W przypadku wszystkich dostępnych polis mieszkaniowych należy zwracać szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia domu. To właśnie ten czynnik zapewnia bezpieczeństwo nieruchomości, a także stanowi gwarancję pokrycia określonych szkód. Niestety, wiele osób koncentruje się wyłącznie na wysokości składki, co jest dużym błędem. Takie podejście powoduje, że właściciel mieszkania może wybrać polisę, której zakres okaże się niewystarczający. Przykładowo, zbyt niskie ubezpieczenie uniemożliwi pokrycie wszystkich strat. W efekcie właściciel mieszkania będzie musiał samodzielnie opłacić część wydatków. To z kolei prowadzi do poważnego obciążenia budżetu. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy zdecydować się na zakup polisy o szerszym zakresie ubezpieczenia domu.

Tanie ubezpieczenie – kiedy warto je zakupić?

Co prawda, cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie danego ubezpieczenia. Tak przynajmniej jest w teorii. Niestety, teoria często nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego to właśnie tańsze polisy cieszą się znacznie większym zainteresowaniem. Oczywiście niższa składka często wynika z mniejszego zakresu ubezpieczenia domu. Jednak tańsza polisa nie zawsze musi być gorsza niż jej droższy odpowiednik. Czasami bowiem różnica w wysokości składki jest efektem rabatów, które zostaną przyznane klientowi przez ubezpieczyciela. Z tego powodu cena polisy nie powinna być jedynym wyznacznikiem jakości. Dlatego przede wszystkim należy kierować się zakresem ubezpieczenia domu, gdyż to bezpieczeństwo nieruchomości ma największe znaczenie.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co może uprawniać do otrzymania rabatu przy zakupie polisy?

Wysokość składki ubezpieczenia mieszkania zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest ryzyko wystąpienia szkody w przypadku danej nieruchomości. Im większe ryzyko, tym wyższa będzie składka polisy. Pewnym utrudnieniem jest fakt, że to ubezpieczyciel szacuje poziom zagrożenia. Właściciel mieszkania może jednak zadbać o uzyskanie lepszych warunków. W jaki sposób? Dobrym rozwiązaniem będzie np. zakup wyposażenia antywłamaniowego. Liczne firmy oferują specjalne rabaty dla osób, które zdecydują się na instalację takiego zabezpieczenia. Rolety antywłamaniowe, specjalne drzwi lub okna; wybór jest naprawdę duży. Oczywiście niższa składka polisy to nie wszystko, ponieważ sprzęt antywłamaniowy znacząco podnosi ogólny poziom bezpieczeństwa mieszkania. Toteż zakup specjalnego wyposażenia to naprawdę korzystna inwestycja.

Uwaga na kruczki, czyli kilka słów o wyłączeniu odpowiedzialności

Zakres ubezpieczenia domu oraz wysokość składki to dwa bardzo istotne aspekty. Nie można jednak zapominać o tym, że w niektórych sytuacjach polisa nie zapewni pomocy. Dzieje się tak ze względu na tzw. wyłączenie odpowiedzialności. W tym zapisie zostają wymienione okoliczności, które uprawniają ubezpieczyciela do odmowy wypłacenia pieniędzy z tytułu polisy. Innymi słowy, właściciel mieszkania nie otrzyma odszkodowania, jeżeli szkoda będzie efektem jednej z wymienionych sytuacji. O czym jeszcze warto wiedzieć? Każdy ubezpieczyciel określa wyłączenie odpowiedzialności według własnego schematu i zasad. To z kolei przekłada się na różnice widoczne w zapisach ubezpieczenia. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Dzięki temu właściciel mieszkania uzyska możliwość sprawdzenia zapisu dotyczącego wyłączenia odpowiedzialności.

Jak widać, wybór ubezpieczenia wcale nie musi być trudny. Zastosowanie się do trzech opisanych zasad sprawi, że dużo prościej będzie znaleźć odpowiednią polisę. Szeroki zakres ubezpieczenia domu, przystępna składka, niska liczba przypadków powodujących wyłączenie odpowiedzialności; oto klucz do sukcesu. Oczywiście znalezienie najlepszej polisy wymaga zapoznania się z ofertą przynajmniej kilku firm. Dlatego właściciel mieszkania powinien uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić, które ubezpieczenie będzie dla niego najkorzystniejsze. Odpowiednio dobrana polisa stanowi gwarancję kompleksowej ochrony nieruchomości.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć