Aktualnie drewniane domy kanadyjskie stanowią około 90 procent wszystkich budynków mieszkalnych, jakie są dostępne na terenie Ameryki Północnej. Z pewnością lokalizacja tego typu budynków w tak dużej ilości, jest bezpośrednio związana z ich potoczną nazwą. Dom kanadyjski jest niezwykle popularny także w Europie, w tym Skandynawii, Niemczech, ale również w Polsce. Sprawdź, z jakich względów warto zdecydować się na stworzenie domów z drewna oraz czy warto się na nie zdecydować.
Dom kanadyjski w technologii szkieletowej charakteryzują się niezwykle konkurencyjną ceną. Oprócz tego warto zdawać sobie sprawę z tego, że są niezwykle oszczędne podczas eksploatacji, zdrowe oraz ekologiczne. Sprawdź, czym są domy kanadyjskie, czy rzeczywiście warto je postaci, jakie są ich wady i zalety. Oprócz tego zwróć uwagę na to, jak ubezpieczyć dom kanadyjski oraz ile kosztuje ubezpieczenie domu kanadyjskiego.
Czym jest dom kanadyjski?
Szkieletowe domy kanadyjskie powstają z wykorzystaniem bazy, jaką jest drewniany stelaż. Następnie do bazy przymocowany zostaje element w postaci wielowarstwowych ścian. Podczas procesu budowy zauważyć możemy wyłącznie jeden etap mokry. Mowa o przygotowanie płyty fundamentowej. W trakcie nich osadzone są metalowe kotwy, dzięki którym możliwe jest mocowanie całej konstrukcji.
Kolejne etapy budowy to prace suche. Właśnie dlatego tego typu dom można postawić niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych oraz pory roku. Istotnym aspektem jest jednak fakt, aby zadbać o najwyższą jakość wykorzystywanych do tworzenia materiałów. W dodatku bardzo ważne jest zatrudnienie na każdym etapie budowy szkieletowego domu kanadyjskiego doświadczonych ekspertów.
Czy warto postawić dom kanadyjski?
Postawienie domu kanadyjskiego ma kilka zalet. Przede wszystkim jednak to skuteczny sposób na stworzenie trwałej nieruchomości nawet o 30 procent niż w przypadku wyboru tradycyjnych rozwiązań.
Jakie są wady i zalety domu kanadyjskiego?
Zalety domu kanadyjskiego
Jedną z najważniejszych zalet domów szkieletowych jest ich krótki czas budowy. Dom murowany buduje się w okresie około dwóch lat. Z kolei możliwość wybudowania domu szkieletowego pozwala na przeprowadzenie wszystkich prac nawet w ciągu trzech miesięcy. Wszystko ze względu na fakt, że w trakcie budowy nie ma przerw technicznych. Postęp prac zależy między innymi od sprawności ekipy montażowej, ich umiejętności oraz doświadczenia w procesach budowlanych tego rodzaju. Istotną zaletą jest także cena domu. W porównaniu do budynków o podobnych parametrach i metrażu, postawienie domu kanadyjskiego może okazać się nawet o 30 procent tańsze niż w przypadku domu murowanego. Ograniczenie kosztów jest możliwe przede wszystkim ze względu na skrócenie czasu budowy.
Dodatkowym atutem możliwości budowania domu kanadyjskiego jest łatwość rozbudowy. Szkieletowe domy mogą być znacznie łatwiej rozbudowane, niż w przypadku domów murowanych. Wówczas konieczne jest postawienie tylko stelaża, obudowanie go i już możemy cieszyć się z powiększenia metrażu danego budynku. Domy kanadyjskie charakteryzują się również wykorzystywaniem budulca, jakim jest drewno. Z kolei do ich ocieplenia stosowana jest wełna mineralna, płyty gipsowo-kartonowe, a także tynk organiczny. Wybór domu kanadyjskiego to gwarancja energooszczędności i trwałości. W przypadku prawidłowego postawienia domu z materiałów najwyższej jakości, możemy cieszyć się z długimi zaletami.
Wady domu w systemie szkieletowym
Wśród wad domów szkieletowych warto zauważyć, że tego rodzaju nieruchomości są niemożliwe do wybudowania z wykorzystaniem tradycyjnych metod gospodarczych. W przypadku zainteresowania tego rodzaju budownictwem niezbędne okaże się zatrudnienie doświadczonego architekta, który zadba o opracowanie projektu dopasowanego technologicznie. Oprócz tego nie można zapomnieć o właściwym wyborze wykonawcy.
Jak ubezpieczyć dom kanadyjski?
W przypadku budowy domu kanadyjskiego jedną z zalet jest fakt, że są one stosunkowo niedrogie w budowie. Niestety ze względu na wykorzystywane materiały mogą być często zagrożone pożarem. Na wypadek tych i innych zdarzeń losowych warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości. Dzięki temu możemy liczyć na wypłacenie odszkodowania, które stanie się zastrzykiem gotówki na pokrycie strat lub zakup nowego domu. W jaki sposób dobrze zabezpieczyć dom kanadyjski?
Jeśli już rozglądałeś się za odpowiednią polisą na pewno wiesz, że nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje możliwość wykupienia polisy na dom z drewna. Niektórzy nie mają w ogóle takich polis w ofercie. Zanim jednak zdecydujemy się na sprawdzenie kosztów ubezpieczenia domu kanadyjskiego warto dowiedzieć się, jaką dokładnie nieruchomość ubezpieczyciele uważają za tego rodzaju nieruchomości. Konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo ustalić własną definicję, co do tego rodzaju budynków.
Podczas poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia dla domu kanadyjskiego, do dyspozycji mamy te same rodzaje polis, jak w przypadku standardowych rozwiązań i nieruchomości murowanych. Wobec tego towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają nam ubezpieczenia o podstawowym i rozszerzonym zakresie. Warto pamiętać, że ubezpieczenie podstawowe to ochrona zapewniona wyłącznie dla ścian i stałych elementów nieruchomości, takich jak zabudowa szaf, panele podłogowe lub armatura łazienkowa. W celu kompleksowego zabezpieczenia wyposażenia domu, dobrym sposobem jest rozszerzenie wersji ubezpieczenia i skorzystanie z pakietu, który zostaje najbardziej dopasowany do preferencji właściciela nieruchomości.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu kanadyjskiego?
Za sprawą możliwości skorzystania z darmowego kalkulatora ubezpieczeń, możesz w prosty sposób określić koszt podstawowego ubezpieczenia na dom kanadyjski, w którego skład wchodzi ochrona murów wraz z elementami stałymi. Parametrami istotnymi do ustalenia wartości wykupu polisy są między innymi:
- powierzchnia domu kanadyjskiego,
- wartość nieruchomości,
- lokalizacja działki.
Cena ubezpieczenia domu drewnianego może wynieść nawet nieco ponad 100 złotych rocznie. Co więcej, w niektórych towarzystwach ubezpieczeń w ramach podstawowej ochrony mamy dostęp do zabezpieczenia na wypadek przepięć, które mogą zdarzyć się podczas burzy. Wśród dostępnych rozwiązań na ubezpieczenie domu kanadyjskiego możemy zwrócić uwagę również na pakiet Home Assistance.
Zastanawiasz się nad tym, na jaką sumę ubezpieczyć dom kanadyjski? Suma ubezpieczenia powinna być równa całkowitej wartości mienia, jakie zamierzamy chronić. W momencie, kiedy dom wart jest 400 tysięcy złotych, a jego wyposażenie można oszacować na wartość 100 tysięcy złotych, ustalona suma ubezpieczenia, która znajdzie się w umowie z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, wynieść powinna 500 tysięcy złotych.
Niektórzy właściciele nieruchomości, w tym domu kanadyjskiego ze względu na chęć zaoszczędzenia na ubezpieczeniu, decydują się na zaniżenie wartości swojego mienia. W takiej sytuacji oczywiście mogą liczyć na uzyskanie tańszego ubezpieczenia i opłacania mniejszych składek. Niemniej jednak – gdy w grę wchodzi całkowite zniszczenie nieruchomości, całkowita suma wypłaconego odszkodowania, nie jest wystarczająca, aby pokryć wszystkie poniesienie straty. Inni właściciele nieruchomości stają się uzyskać większe odszkodowanie, dlatego doprowadzają do zawyżania wartości swoich domów. W efekcie takiego działania opłacają wyższe składki. Niemniej jednak w sytuacji, kiedy dochodzi do szkody całkowitej, ubezpieczyciel przesyła rzeczoznawcze, którego zadaniem jest ocena realnych strat.
Gdzie kupić ubezpieczenie domu kanadyjskiego?
W sytuacji poszukiwania właściwej oferty warto zapoznać się z propozycjami przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Tylko w takiej sytuacji możliwe będzie uzyskanie kluczowych informacji z zakresu ochrony ubezpieczenia, kosztów jego wykupienia i pozostałych elementów, które powinny być możliwie jak najlepiej dostosowane do indywidualnych preferencji zainteresowanej osoby. Cenne informacje znajdziesz w OWU, czyli dokumencie, gdzie zawarte są ogólne warunki ubezpieczenia.