Budowanie domów z drewna to doskonały przykład trendu, którego popularność nie maleje wraz z upływem czasu. Drewniane konstrukcje są cenione ze względu na unikalne właściwości oraz duże walory estetyczne. Ponadto takie budowle powstają przy zachowaniu najważniejszych zasad dotyczących ekologii. To wszystko sprawia, że ludzie coraz częściej decydują się na wykorzystanie drewna jako głównego materiału budowlanego. W taki sposób tworzone są zarówno domy jednorodzinne, jak i niewielkie domki letniskowe. Co istotne, drewniane budynki pod wieloma względami nie różnią się od swoich murowanych odpowiedników. Jednak w niektórych sytuacjach wymagają one specjalnego potraktowania. Dobrym przykładem jest między innymi ubezpieczenie domu z drewna. Polisa mieszkaniowa powinna w tym przypadku zostać dostosowana do typu nieruchomości. W jaki sposób wybrać właściwe ubezpieczenie drewnianego domu?
Dlaczego ubezpieczenie domu z drewna różni się pod względem ochrony od innych polis?
Wszelkie dostępne ubezpieczenia nieruchomości mają z założenia ten sam cel. Jest nim ochrona danego mieszkania lub domu przed różnymi zagrożeniami. Jednak każda nieruchomości może wymagać ochrony pod innymi względami. Dlatego też różnorodność polis mieszkaniowych jest naprawdę duża. Dzięki temu właściciele nieruchomości mogą łatwo znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla posiadanego domu lub mieszkania.
Jednym z czynników wpływających na wybór polisy mieszkaniowej jest rodzaj materiału wykorzystanego do budowy nieruchomości. W Polsce królują budynki murowane, przez co większość ubezpieczeń dotyczy takich konstrukcji. Oczywiście wiele zapisów znajdujących się w polisach ma uniwersalny charakter. Przez to można je zastosować w przypadku niemal każdej nieruchomości. Niemniej ubezpieczenie domu z drewna zazwyczaj różni się od tradycyjnej polisy mieszkaniowej. Wynika to z faktu, że drewno ma zupełnie inne właściwości niż pozostałe materiały budowlane. Takie różnice muszą przełożyć się na zakres ochrony w ubezpieczeniu.
Przed czym powinno chronić ubezpieczenie drewnianego domu?
Polisa w tym przypadku musi zapewnić ochronę przed jednym z największych zagrożeń dla drewnianych konstrukcji. Jest nim oczywiście pożar. Niestety, drewno to materiał łatwopalny, co powoduje znaczący wzrost ryzyka. Takie niebezpieczeństwo dotyczy praktycznie każdej nieruchomości, która została zbudowana przy użyciu drewna. Domy jednorodzinne, domki letniskowe, drewniane przybudówki; wszystkie konstrukcje wymagają ochrony przed ogniem. Dlatego ubezpieczenie domu z drewna musi zabezpieczać przed ewentualnym pożarem. Jest to jedno z najważniejszych świadczeń, które bezwzględnie powinno znaleźć się w polisie. Duże znaczenie ma również wysokość odszkodowania przyznawanego jako rekompensata w razie pożaru. Aby polisa mieszkaniowa mogła zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, odszkodowanie musi odpowiadać wartości nieruchomości wraz z wyposażeniem. Warto bowiem pamiętać, że pożary drewnianych konstrukcji są naprawdę silne. Trudno więc oczekiwać, aby ogień oszczędził przynajmniej część wyposażenia. Najczęściej pożar kończy się niemal całkowitym zniszczeniem nieruchomości. Z tego powodu należy sprawdzić, czy wysokość odszkodowania umożliwi pokrycie wszystkich strat.
Dlaczego ubezpieczenie drewnianego domu może nie zapewnić odszkodowania?
Praktycznie we wszystkich polisach można znaleźć zapis dotyczący wyłączenia odpowiedzialności. Często pojawia się tam informacja o szkodach powstałych z winy lokatorów. Przykładowo, wybuch pożaru może nastąpić na skutek zwykłego zaniedbania. Jeżeli taka sytuacja została wymieniona w zapisie o wyłączeniu odpowiedzialności, właściciel mieszkania nie otrzyma żadnych pieniędzy. W związku z tym trzeba pamiętać, że żadne ubezpieczenie nie zastąpi ostrożności. Oczywiście w niektórych polisach powyższy zapis został mocno ograniczony. To jednak nie oznacza, że odszkodowanie zostanie przyznane w sytuacji, gdy winowajcą okaże się właściciel domu.
Oczywiście ochrona przed pożarem nie jest jedynym istotnym świadczeniem. Ubezpieczenie domu z drewna ma często dużo szerszy zakres. W przypadku domków letniskowych bardzo przydatnym zapisem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Porywisty wiatr lub obfite ulewy mogą być naprawdę groźne dla niewielkich drewnianych konstrukcji. Z tego względu dodatkowa ochrona będzie zdecydowanie przydatna. Podobna reguła dotyczy zabezpieczenia przed włamaniem lub kradzieżą. Im więcej takich zapisów znajdzie się w polisie, tym wyższy będzie poziom bezpieczeństwa nieruchomości. Przez to najwięcej korzyści zapewni ubezpieczenie drewnianego domu z szerokim zakresem ochrony. Co prawda, takie polisy mogą cechować się nieco wyższą składką. Jeżeli jednak bezpieczeństwo jest dla kogoś priorytetem, warto zdecydować się na większy wydatek. Dzięki temu nieruchomość uzyska kompleksową ochronę, a jej właściciel będzie mógł uzyskać wysokie odszkodowanie. To z kolei przełoży się na szybszą likwidację ewentualnych szkód i awarii.