Zakup auta bez ważnego OC
Ubezpieczenie komunikacyjne

Zakup auta bez ważnego OC

Zgodnie z aktualnymi przepisami ubezpieczenie OC w momencie sprzedaży pojazdu automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Tym samym nabywca może korzystać z otrzymanej polisy OC aż do chwili jej wygaśnięcia. Nic więc dziwnego, że długość ubezpieczenia OC stanowi ważną kwestię przy zakupie samochodu. Niestety, niektórzy kupujący mogą świadomie lub nieświadomie wpędzić się w tarapaty spowodowane zakupem pojazdu bez ważnego OC. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy zakup auta bez ważnego OC może narazić kupującego na poważne konsekwencje prawne?

Zakup auta bez ważnego OC – kiedy pojawia się takie ryzyko?

W idealnym świecie każdy samochód dostępny na rynku wtórnym powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Jednakże rzeczywistość okazuje się zupełnie inna, ponieważ niektóre pojazdy są sprzedawane bez takiego ubezpieczenia. Czasami jest to wynik zwykłego niedopatrzenia, gdyż nie wykluczone, że poprzedni właściciel po prostu nie dopilnował tej kwestii. Niemniej w niektórych sytuacjach brak zakupu lub odnowienia polisy OC stanowi świadomą decyzję. W ten sposób osoba sprzedająca chce zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na zakup ubezpieczenia.

Co jasne, ryzyko zakupu auta bez ważnego OC może pojawić się zawsze. Natomiast szczególną uwagę warto zachować przy zakupie samochodu zagranicznego. Dlaczego? Ponieważ w chwili sprowadzenia takiego pojazdu do Polski większość handlarzy kupuje tzw. komisowe OC. Jest to krótkotrwałe ubezpieczenie OC zawierane na okres 30 dni. W teorii po upływie tego terminu sprzedający powinien odnowić polisę, ale nie wszyscy się na to decydują.

Dlaczego więc wspomniane ryzyko jest mniejsze w przypadku samochodów krajowych? Ponieważ takie auta mają zazwyczaj standardowe, czyli całoroczne ubezpieczenie OC. Ponadto w przypadku pojazdu zarejestrowanego w Polsce kupujący może sam sprawdzić, czy auto ma ważne OC. W tym celu wystarczy skorzystać z serwisu UFG.

Czy kupujący może ponieść konsekwencje za zakup auta bez ważnego OC?

Wysokie kary za brak ważnego ubezpieczenia OC mają przypominać kierowcom o obowiązku zakupu oraz regularnego odnawiania takich polis. Czy w razie ewentualnej kontroli ze strony policji taka kara grozi również świeżo upieczonemu nabywcy pojazdu? Tak, ale na szczęście kierowca może też łatwo się przed nią uchronić.

Ogólna zasada jest bowiem prosta. Nowy nabywca zaczyna odpowiadać za pojazd dopiero po finalizacji jego zakupu. Jeśli więc kierowca wie o tym, że samochód nie ma ważnej polisy OC, powinien natychmiast ją zakupić. Wtedy nie będzie grozić mu żadna grzywna.

Warto pamiętać o tym, iż w momencie sprzedaży pojazdu sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu ważną polisę OC. Jeżeli tego nie zrobi, a kupujący się o nią nie upomni, wina leży po stronie sprzedającego. Dlatego to on ponosi odpowiedzialność za brak ważnej polisy OC.

Jak uniknąć zakupu auta bez ważnego OC?

Konsekwencje za sprzedaż samochodu bez ważnego OC spadają więc na barki sprzedającego. To on w razie ewentualnej kontroli ze strony UFG otrzyma stosowną grzywnę za brak odnowienia OC. Jednak identyczną karę otrzyma kupujący, jeżeli od razu po zakupie pojazdu nie zamówi własnego ubezpieczenia. Toteż zakup auta bez ważnego OC może okazać się problematyczny. O czym trzeba więc pamiętać, aby uniknąć takiej sytuacji?

Przede wszystkim już przy zakupie auta należy dokładnie sprawdzić, czy ma ono ważną polisę OC. W razie wątpliwości należy po prostu skontaktować się z wybranym ubezpieczycielem. Ponadto kupujący powinien przypomnieć sprzedającemu o obowiązku przekazania dokumentów dotyczących polisy OC. Jeżeli sprzedający nie może tego zrobić, oznacza to najprawdopodobniej, iż samochód nie ma ważnej polisy OC. Taka informacja powinna skłonić nabywcę do ponownego rozważenia sensu zakupu oglądanego pojazdu.

W tym miejscu należy postawić kluczowe pytanie. Czy brak ważnej polisy OC przekreśla sens zakupu danego pojazdu? W żadnym wypadku! Jeśli kupujący ma taką świadomość, powinien od razu kupić własne ubezpieczenie OC, co uchroni go przed ewentualnymi konsekwencjami. Warto jednak pamiętać, że zakup OC oznacza także dodatkowe koszty związane z nabyciem auta. Jest więc to argument przemawiający za dodatkową negocjacją ceny pojazdu.

Podsumowanie

Kupno nowego samochodu to dla wielu osób niezwykle emocjonujący moment. Niestety, ogromne emocje czasem przysłaniają zdrowy rozsądek, przez co kupujący zapomina o sprawdzeniu istotnych formalności. W efekcie już po wszystkim może okazać się, że zakupiony pojazd nie ma ważnego OC. Wówczas kupujący powinien natychmiast skontaktować się z wybranym ubezpieczycielem i kupić własną polisę. Dzięki temu uniknie problemów w razie ewentualnej kontroli ze strony policji lub urzędników UFG. Co istotne, to sprzedający ponosi całkowitą odpowiedzialność za stwierdzone przerwanie ciągłości ubezpieczenia. Tym samym zaległe kary trafią właśnie na jego konto. Nowy właściciel samochodu nie musi się obawiać takiej grzywny, o ile od razu kupi własne ubezpieczenie OC.