Kara za brak OC w 2022 roku

Zakup i odnawianie ubezpieczenia OC to prawny obowiązek nałożony na wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jeżeli ktoś widnieje w dokumentach jako właściciel samochodu albo innego pojazdu, taka osoba musi zadbać o zakup ważnego ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku naraża się na wysoką grzywnę. Ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku? Jak jej uniknąć?

Jakie kary grożą za brak OC w 2022 roku?

Wbrew pozorom opisana kara nie grozi wyłącznie osobom, które kierują samochodem niemającym ważnego ubezpieczenia OC. Przepisy wskazują bowiem, że karę można otrzymać za sam brak OC, a eksploatacja samochodu nie ma tutaj większego znaczenia. Nie można więc zakładać, że przy braku OC wystarczy tylko nie używać samochodu. Nawet wówczas można bowiem otrzymać karę nałożoną przez UFG.

Kara za brak OC ma postać grzywny, której wysokość zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest okres przerwania ciągłości ubezpieczenia OC. Im dłuższa będzie taka przerwa, tym wyższą karę otrzyma kierowca. Drugim czynnikiem jest wysokość średniego wynagrodzenia w Polsce. To ona służy bowiem do wyliczenia wysokości kar za brak OC.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Uniknięcie kary za brak OC jest bardzo proste. Wystarczy jedynie pilnować, aby wszystkie posiadane pojazdy miały ważną ochronę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można szybko skontrolować status ubezpieczenia OC.

W tym celu wystarczy skorzystać z rządowego serwisu HistoriaPojazdu albo bazy danych UFG. Są to darmowe serwisy, które umożliwiają szybką weryfikację statusu ubezpieczenia danego auta.

Ile wynosi kara za brak OC?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Sama kara za brak OC zmienia się z roku na rok. Wynika to ze zmian pod względem wysokości średniego wynagrodzenia. Toteż w 2022 roku taka kara jest wyższa niż we wcześniejszych latach. W przypadku samochodów osobowych wynosi ona odpowiednio:

  • 1200 złotych – za brak OC przez 1-3 dni;
  • 3010 złotych – za brak OC przez 4-14 dni;
  • 6020 złotych – za brak OC powyżej 14 dni.

Warto pamiętać o tym, że sama grzywna za brak OC to jeszcze nie wszystko. Poza nią kierowca będzie musiał wypłacić rekompensatę finansową za wszystkie szkody powstałe na skutek kierowania pojazdem bez ważnego OC! To z kolei powoduje, że łączny wymiar kary może sięgać nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych!

Jak wygląda odwołanie od kary za brak OC?

Czasem właściciele samochodów osobowych mogą zostać niesłusznie ukarani za brak OC. W takiej sytuacji kierowca powinien pisemnie odwołać się od nałożonej kary. Jak napisać takie pismo i co należy w nim zamieścić?

Przede wszystkim odwołanie powinno zawierać uzasadnienie sprzeciwu wobec nałożonej kary. Przykładowo, jeżeli samochód miał ważne OC w momencie nałożenia kary, należy zamieścić w odwołaniu dowód zakupu polisy. Analogiczna zasada dotyczy kary nałożonej po sprzedaży auta innej osobie. Wówczas kierowca musi wykazać, że auto nie było już wtedy jego własnością. Tutaj kluczowe znaczenie będą mieć załączniki, takie jak: dowód zakupu polisy, dowód sprzedaży auta lub potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu.

Takie odwołanie należy podpisać i przekazać do UFG drogą listową lub elektroniczną. Jeżeli sprzeciw będzie zasadny, kara za brak OC w 2022 roku zostanie anulowana.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia OC można znaleźć w bazie wiedzy serwisu Polisoteka.pl.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć