Ubezpieczenie szyb – czy warto je wykupić dla swojego auta?

Szyby samochodowe to jedne z najdelikatniejszych i najbardziej podatnych na uszkodzenia części pojazdu. Jeśli są uszkodzone, stają się realnym zagrożeniem dla kierowcy. Warto więc rozważyć dodatkowe ubezpieczenie szyb w samochodzie, które w razie ich zniszczenia pokryje koszty naprawy.

Ubezpieczenie szyb samochodowych to opcja dodatkowa, która oferowana jest wraz z obowiązkowym pakietem OC. Niestety, niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z korzyści takiej formy ubezpieczenia i decydują się tylko na obowiązkową, podstawową polisę OC. Tymczasem ubezpieczenie szyb przydaje się wtedy, gdy szyby z różnych powodów zostaną zniszczone. Polisa pokrywa koszt naprawy lub wymiany szyby w możliwie najkrótszym czasie od uszkodzenia lub zniszczenia. Poszkodowany nie musi zajmować się też szukaniem warsztatu, który wykona tę usługę. Wszystkim po zgłoszeniu szkody zajmują się przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej.

Co najczęściej powoduje uszkodzenie szyb w autach?

Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej uszkodzeniom ulegały szyby boczne – było to związane przede wszystkim z aktami wandalizmu. Obecnie zjawisko to zdecydowanie się zmniejszyło, co jest dużą zasługą monitoringu. W dzisiejszych czasach monitorowane są ulice, parkingi, osiedla, co zdecydowanie odstrasza większość potencjalnych agresorów. Aktualnie najczęściej zniszczeniom ulegają przednie szyby w pojazdach, czyli te, które mają największe znaczenie dla prawidłowej widoczności i poruszania się po drodze. Spośród wszystkich zniszczeń szyb, szyby przednie ulegają uszkodzeniom aż w 95 procentach przypadków. Najczęstszą przyczyną niewielkich uszkodzeń przednich szyb są kamyki, które odpryskują spod kół samochodu jadącego z przodu. Bardzo często jest to wina samego kierowcy, który nie zachowuje należytej ostrożności i jedzie zbyt blisko poprzedzającego go pojazdu.

Za uszkodzoną szybę możesz dostać mandat

Najmniej groźną dla bezpieczeństwa, za to dosyć uciążliwą dla portfela konsekwencją uszkodzonej szyby jest mandat. Ustawa o ruchu drogowym wymaga bowiem, aby pojazdy były utrzymane w takim stanie, który zapewni kierowcy dostateczną widoczność podczas poruszania się po drodze. Jeśli szyba jest uszkodzona lub pęknięta (nawet w niewielkim stopniu), podczas kontroli drogowej policja ma prawo wystawić za to mandat. W przypadku poważniejszych uszkodzeń kierowcy muszą też liczyć się z tym, że funkcjonariusze zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu. Co więcej, uszkodzona szyba w aucie może spowodować, że ważność badań technicznych auta nie zostanie przedłużona. Niestety, wielu kierowców, bez świadomości tych konsekwencji jeździ z niewielkimi lub nawet dosyć poważnymi uszkodzeniami szyb. Najczęściej przyczyną bagatelizowania problemu jest koszt naprawy bądź wymiany szyby, a także myślenie, że małe uszkodzenie nie stanowi żadnego zagrożenia. Zwykle dopiero kontrola drogowa może spowodować zmianę tego błędnego myślenia.

Dlaczego warto ubezpieczyć szyby?

Uszkodzenia szyb to szkody, które w aucie zdarzają się najczęściej. Niestety, w odróżnieniu od lekko wgniecionych drzwi czy zarysowanego zderzaka, z uszkodzonymi szybami jeździć nie można. Ubezpieczenie szyb chroni więc właściciela pojazdu w przypadku uszkodzenia szyby przedniej, tylnej lub którejś z bocznych. Od razu w momencie zauważenia szkody można zgłosić ją ubezpieczycielowi, który jak najszybciej zorganizuje jej naprawę bądź wymianę, w zależności od stopnia i wielkości uszkodzenia. Ubezpieczenie szyb jest jednym z najczęściej wybieranych dodatków do polisy OC zaraz po ubezpieczeniu NNW dla kierowcy.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Koszt dobrowolnego ubezpieczenia szyb nie jest wysoki, a korzyści w sytuacji, gdy faktycznie szyba będzie wymagała wymiany lub naprawy – naprawdę spore. Wielu ubezpieczycieli dodatkowe ubezpieczenie szyb oferuje w ramach obowiązkowej polisy OC. Warunki polisy oraz zakres ochrony bywają różne w zależności od oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Najczęściej jednak koszt waha się w granicach od 80 do 180 złotych.

Ile kosztuje wymiana szyby we własnym zakresie?

O tym, ze ubezpieczenie szyby warto mieć, z pewnością przekonał się każdy, kto choć raz musiał wymienić szybę we własnym zakresie. W porównaniu do kosztów takiej usługi, nawet maksymalna stawka 180 złotych za polisę nie wydaje się wysoka. Koszty indywidualnej naprawy szyby są uzależnione od wielkości uszkodzenia oraz od miejsca, w którym to uszkodzenie będzie naprawiane. Choć warsztatów samochodowych do wyboru jest naprawdę sporo, taki element jak szybę warto powierzyć profesjonalistom w specjalistycznym warsztacie. Koszty są dosyć odczuwalne i wahają się od 1000 do 2500 zł.

O co warto zapytać podczas wyboru polisy ubezpieczenia szyb?

Zdarza się, że gdy właściciel pojazdu skorzysta z naprawy lub wymiany szyby w samochodzie, może on utracić dotychczas posiadane zniżki w ramach ubezpieczenia AC. Warto więc bardzo dokładnie dopytać ubezpieczyciela o warunki polisy także w tym zakresie. Najczęściej jednak szkoda z ubezpieczenia szyb nie wpływa na wysokość zniżki jedynie wtedy, gdy ubezpieczenie jest kontynuowane w tej samej firmie.

Czy ubezpieczenie szyb działa za granicą?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych warunków polisy oferowanej przez konkretnego ubezpieczyciela. W niektórych firmach ubezpieczeniowych polisa działa jedynie na terenie kraju. W innych możliwa jest ochrona również za granicą. Wtedy jednak trzeba liczyć się z tym, że jeśli szyba zostanie uszkodzona podczas zagranicznego wyjazdu, trzeba będzie samodzielnie zorganizować jej naprawę oraz zapłacić za usługę. Po powrocie do kraju trzeba natomiast zgłosić się do ubezpieczyciela, który zwróci poniesione koszty. Polisy zapewniające ochronę międzynarodową są, oczywiście, nieco droższe od tych, które chronią tylko na terenie Polski. Przy wyborze konkretnej oferty warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Kierowcy, którzy często podróżują za granicę, zdecydowanie powinni wybrać taką ochronę, która będzie kompleksowa również poza krajem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia

Warto Wiedzieć