Każdy kierowca obligatoryjnie i obowiązkowo powinien posiadać ubezpieczenie OC. Inne ubezpieczenia nie są konieczne, ale warto rozważyć ich wykupienie. Jednym z nich jest ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), które w wielu sytuacjach chroni życie i zdrowie kierowcy.
Z artykułu dowiesz się:
Wielu kierowców dosyć lekko podchodzi do tematu ubezpieczenia, myśląc, że jak będą jeździć bezpiecznie, to nic złego się nie wydarzy. Tymczasem warto wychodzić z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony. O wiele lepiej jest opłacić składkę ubezpieczeniową i móc spać spokojnie niż w razie wypadku i konieczności leczenia martwić się, skąd wziąć pieniądze na kosztowną rehabilitację.
Leczenia sprawcy wypadku nie pokryje jego OC
Wypadki komunikacyjne to nie tylko – co niektórym kierowcom się wydaje – uszkodzenia samochodu i konieczność jego późniejszej naprawy, ale również problemy zdrowotne, które mogą dotknąć zarówno kierowcę, jak i pasażerów, którzy podróżują razem z nim. Jeśli dojdzie do wypadku, koszty leczenia i rehabilitacji są pokrywane z OC sprawcy. W takiej sytuacji kierowca poszkodowany nie musi martwić się o fundusze. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku sprawcy wypadku. Jego OC owszem, pokryje koszty leczenia nie tylko poszkodowanego kierowcy, ale również wszystkich pasażerów, którzy podróżowali ze sprawcą wypadku. Ale jego samego już nie. Takie są aktualne przepisy zgodne z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2008 roku. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest ubezpieczenie NNW, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji sprawcy.
OC i NNW jednocześnie? Oczywiście, bez problemu
Kierowcy, którzy rozważają wykupienie polisy NNW zastanawiają się, czy można mieć dwie polisy jednocześnie i czy w razie wypadku nie będą się one pokrywać. Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. OC trzeba mieć, a NNW jest dobrowolne i zapewnia nieco inny zakres ubezpieczenia. Wraz z OC kierowca jest więc kompleksowo chroniony. Jedna polisa nie wyklucza drugiej, co więcej – odszkodowania w ramach NNW wypłacane są zwykle szybciej, a wszystkie formalności załatwia się zdecydowanie łatwiej. Zakres ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków może się różnić, w zależności od firmy ubezpieczeniowej oraz indywidualnych warunków samej polisy. Dlatego też warto dobrze czytać oferty ubezpieczycieli i przed związaniem się umową z jednym z nich dobrze rozważyć wszystkie punkty w przyszłej umowie.
Polisa NNW – na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty?
Każda firma ubezpieczeniowa ma swoją indywidualną ofertę, która może mieć nieco inny zakres i opiewać na inną sumę ubezpieczeniową. Zakres ubezpieczenia obejmuje zwykle nie tylko wypadki na drodze i doznane w ich trakcie szkody, ale również postój, tankowanie, wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, załadunek oraz rozładunek. Pełne kwoty ubezpieczeń najczęściej nie są zbyt wysokie, zwykle nie przekraczają 15 tysięcy złotych. Pełna kwota jest wypłacana jedynie w przypadku śmierci poszkodowanego lub wtedy, gdy w wyniku wypadku dozna on trwałego kalectwa. Jeśli natomiast obrażenia poszkodowanego są dotkliwe, ale nie trwałe, ustala się procentowy uszczerbek na zdrowiu i na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie w odpowiedniej kwocie.
Po wypadku zgłoś się szybko do ubezpieczyciela
Osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, nawet jeśli urazy nie są zbyt poważne, najczęściej w pierwszej fazie po wypadku są w szoku i w dużym stresie, co może opóźniać pewne działania czy decyzje. Warto jednak pamiętać o tym, by do ubezpieczyciela zgłosić się jak najszybciej. Terminy zgłoszenia mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej czy konkretnej polisy.
Bierz zaświadczenia w trakcie leczenia
Każda firma może też wymagać innego kompletu dokumentów, które są potrzebne w trakcie zgłoszenia. Dobrze jest z nimi się zapoznać już na etapie podpisywania umowy ubezpieczeniowej. Dzięki temu osoba poszkodowana będzie miała wiedzę, jakich dokumentów pilnować czy o jakie zaświadczenia prosić podczas leczenia czy rehabilitacji. W większości firm ubezpieczeniowych wymagane są wypisy ze szpitala, wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, opisy badań USG oraz innych badań diagnostycznych. Przydadzą się również wszelkie skierowania do lekarzy specjalistów czy na rehabilitację. Podczas zgłaszania szkody dobrze jest również mieć ze sobą notatkę z policji z miejsca zdarzenia.
Zgłoszenia o wypłatę odszkodowania w ramach NNW są rozpatrywane przez ubezpieczycieli dosyć sprawnie. Najczęściej już w ciągu 30 dni kwota odszkodowania trafia na konto osoby poszkodowanej. To spory zastrzyk gotówki, który przyda się do pokrycia kosztów leczenia czy rehabilitacji.
Każdy kierowca, który chce mieć gwarancję, że w razie spowodowanego przez siebie wypadku nie będzie musiał pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni, powinien rozważyć wykupienie polisy NNW. Kwoty składek zwykle nie są wysokie, można z przedstawicielem ubezpieczyciela wybrać polisę z taką składką, która nie będzie nadmiernym obciążeniem finansowym.
Szybko i wygodnie – kup ubezpieczenie w Polisotece
Jeśli potrzebujesz ubezpieczenie komunikacyjne skontaktuj się z nami i napisz maila na adres zenon.pewny@polisoteka.pl. Skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy najlepszą ofertę.