Przebicie opony jest idealnym przykładem niegroźnej usterki, która w praktyce okazuje się bardzo problematyczna. Taka sytuacja oznacza przecież konieczność natychmiastowego przerwania jazdy i wymienienia uszkodzonej opony. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy kierowca potrafi to zrobić samodzielnie. Co prawda, dobry wulkanizator jest w stanie naprawić większość uszkodzeń w obrębie ogumienia. Niemniej taka usługa oznacza dodatkowe koszty. To wszystko sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się na ubezpieczenie opon. Na jakich zasadach działa taka polisa i jakie korzyści zapewnia posiadaczom samochodów?
Co obejmuje ubezpieczenie opon?
Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie opon to polisa zapewniająca wsparcie w razie nagłego uszkodzenia opony podczas jazdy. Przy jej zawarciu asekurator zobowiązuje się do trzech rzeczy. Po pierwsze, ubezpieczyciel powinien pomóc kierowcy w wymienieniu przebitej opony. Toteż wszyscy posiadacze takich ubezpieczeń mogą zadzwonić na numer alarmowy i poprosić o wsparcie. Po przyjęciu zgłoszenia asekurator wyśle pomoc drogową, która zajmie się wymianą opony.
Jednakże takie rozwiązanie nie zawsze wchodzi w grę. Czasami już na miejscu okazuje się, że uszkodzeniu uległa nie tylko jedna opona. Wówczas wezwana pomoc drogowa powinna zapewnić holowanie pojazdu do najbliższego wulkanizatora.
Z kolei trzecim aspektem jest to, iż asekurator musi pokryć wszystkie koszty wymiany opony. Tym samym ubezpieczenie opon chroni kierowcę przed dodatkowymi wydatkami, które mogłyby wynikać z ewentualnej awarii ogumienia.
UWAGA!
Praktycznie wszystkie ubezpieczenia opon przewidują dwa istotne wyłączenia odpowiedzialności. Przede wszystkim polisa tego typu nie zapewnia refundacji kosztów związanych z zakupem nowych opon. Oprócz tego wspomniane ubezpieczenie nie chroni przed kradzieżą kół, gdyż jest to rola ubezpieczenia AC.
Jak działa ubezpieczenie opon?
Na podstawie powyższych informacji można także łatwo zobrazować sposób działania polisy zapewniającej ochronę opon. Co jasne, najczęstszym scenariuszem jest w tym przypadku uszkodzenie opony podczas jazdy. Jeśli do tego dojdzie, kierowca powinien zadzwonić na specjalny numer alarmowy w celu poinformowania o usterce. Następnie konsultant zada kilka pytań dotyczących okoliczności oraz miejsca zdarzenia. Po udzieleniu tych informacji kierowca uzyska potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i wysłania pomocy.
Kiedy pomoc drogowa dotrze na miejsce, wezwani specjaliści ocenią skalę uszkodzenia opony lub opon oraz zadecydują o dalszym postępowaniu. Jeżeli tylko jedna opona została przebita, kierowca może poprosić o zamontowanie koła zapasowego. Natomiast przy uszkodzeniu kilku opon jedyną alternatywą pozostaje holowanie pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.
Przy drugim z opisanych scenariuszy kierowca powinien zachować potwierdzenie wykonanej usługi. Jest ono bowiem niezbędne do tego, aby otrzymać od ubezpieczyciela zwrot poniesionych kosztów. Wyjątek stanowią tylko polisy przewidujące tzw. bezpośrednią likwidację szkody. W ich przypadku to ubezpieczyciel kontaktuje się z daną placówką i reguluje powstałą należność.
Ile kosztuje ubezpieczenie opon?
Jedną z ważniejszych zalet ubezpieczenia opon jest bardzo przystępna cena. Co jasne, dokładna wysokość składki zależy od wyliczeń towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak w żadnym razie nie są to wysokie kwoty.
Najtańsze ubezpieczenie opon może kosztować zaledwie 10-20 złotych za rok ochrony. Można więc śmiało stwierdzić, że w skali miesiąca są to dosłownie groszowe wydatki. Naturalnie istnieją także polisy o nieco szerszym zakresie ochrony, który przekłada się na wysokość składki. Jednak nawet wtedy roczny koszt zakupu ubezpieczenia opon nie powinien przekraczać 30-50 złotych.
Warto pamiętać o tym, że wysokość składki stanowi ważny wyznacznik w przypadku ubezpieczeń. Niestety, wyjątkowo niska cena często idzie w parze z ograniczonym zakresem ochrony. Dlatego nie należy kierować się tylko wysokością składki. Oprócz tego trzeba zwracać uwagę na warunki oraz zakres ubezpieczenia.
Czy ubezpieczenie opon się opłaca?
Niska wysokość składki to z pewnością ważny argument przemawiający za zakupem ubezpieczenia opon. Czy to jednak oznacza, że taka polisa będzie opłacalną inwestycją? Aby się o tym przekonać, warto zwrócić uwagę na potencjalne koszty wynikające z uszkodzenia opony podczas jazdy.
Jeśli kierowca nie jest w stanie samodzielnie wymienić opony, musi wezwać pomoc drogową. Taka interwencja wiąże się z wydatkiem rzędu 100-200 złotych. Na tym jednak nie koniec. Przy uszkodzeniu kilku opon niezbędna będzie również interwencja wulkanizatora, który przynajmniej tymczasowo załata powstałe pęknięcia. Koszt usługi tego typu wynosi od 50 do około 100 złotych za naprawę jednej opony.
Poza wspomnianymi wyliczeniami warto wziąć pod uwagę również kwestię komfortu. Kierowcy będący posiadaczami ubezpieczenia opon nie muszą stresować się powstałą awarią. W końcu asekurator zapewnia im gwarancję darmowej naprawy. Ponadto interwencja pomocy drogowej wiąże się z szybką i profesjonalną wymianą opony. Dzięki temu kierowca będzie mógł bez obaw ruszyć w dalszą trasę.
Biorąc pod uwagę wszystkie opisane czynniki, trzeba stwierdzić, że ubezpieczenie opon po prostu się opłaca. Jest to bardzo tania polisa, która w praktyce okazuje się niezwykle przydatna. Trudno zatem o jeszcze lepsze połączenie!
Które ubezpieczenie opon wybrać?
Przed zakupem ubezpieczenia opon warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Zdecydowanie najlepszym podejściem będzie kierowanie się zakresem ochrony gwarantowanej w ramach polisy. Jest to niezwykle ważne, gdyż poszczególni asekuratorzy mogą go definiować zupełnie inaczej.
We wszystkich polisach pojawia się pojęcie sumy ubezpieczenia. Jest to maksymalna wysokość rekompensaty finansowej, która może zostać przyznana w trakcie trwania umowy. Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym lepiej dla kierowcy. Jeśli chodzi o polisy zakładające ochronę opon, wysokość maksymalnego odszkodowania wynosi z reguły od 500 do nawet 2000 złotych.
Kolejnym ważnym aspektem jest liczba dostępnych interwencji. Niektóre ubezpieczenia pozwalają jedynie na jednorazowe wezwanie pomocy drogowej. Bez wątpienia nie jest to najlepsza alternatywa. Znacznie korzystniejszym wyborem z punktu widzenia kierowcy będzie ubezpieczenie opon gwarantujące nielimitową liczbę interwencji. Przy takim zapisie jedynym ograniczeniem pozostaje ustalona suma ubezpieczenia. Do momentu wyczerpania tej kwoty kierowca może swobodnie wzywać pomoc, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Warto również zwrócić uwagę na zniżki przy zakupie kilku polis komunikacyjnych u jednego ubezpieczyciela. Przyznawanie takich rabatów stanowi powszechną praktykę. W ten sposób asekuratorzy wynagradzają swoich stałych klientów. Dlatego przy kolejnym odnawianiu obowiązkowego ubezpieczenia OC warto zapytać o rabat na zakup dodatkowych ubezpieczeń!
Podsumowanie
Ubezpieczenie opon zapewnia kierowcy gwarancję refundacji kosztów związanych z naprawą oraz wymianą uszkodzonej opony. Dzięki temu nagłe przebicie ogumienia podczas jazdy nie spowoduje dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie opon to bardzo tanie świadczenie i każdy kierowca może sobie pozwolić na jego zakup. Jednak przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie przeczytać warunki polisy. W ten sposób można szczegółowo zapoznać się z warunkami oferowanych świadczeń oraz wysokością sumy ubezpieczenia. Co do samego zakupu, asekuratorzy często przyznają dodatkowe zniżki swoim stałym klientom. Z tego względu warto zapytać swojego ubezpieczyciela o ofertę cenową dotyczącą zakupu dodatkowych świadczeń komunikacyjnych.