Ubezpieczenie OC dla starych aut
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenie OC dla starych aut

Obowiązek zakupu komunikacyjnego ubezpieczenia OC spoczywa na wszystkich właścicielach pojazdów mechanicznych. Kierowcy muszą więc kupić polisę dla swojego samochodu, a następnie systematycznie ją odnawiać. W przeciwnym wypadku narażają się na wysokie kary grzywny. Co istotne, cena polisy OC zależy między innymi od roku produkcji danego samochodu. Niestety, OC dla starszych pojazdów jest zdecydowanie droższe niż identyczna polisa dla młodszych aut. Jednak czy taka zależność zawsze się sprawdza? Czy ubezpieczenie OC dla starych aut rzeczywiście musi być drogie?

Dlaczego ubezpieczenie OC dla starych aut jest droższe?

Niektórzy kierowcy na pewno zastanawiają się nad tym, dlaczego ubezpieczenie OC dla starych aut jest droższe od OC dla nowszych pojazdów. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim nowe samochody są wyposażone w zdecydowanie bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Dzięki temu kierowcy podczas jazdy mogą liczyć na pomoc systemów, takich jak: kontrola trakcji, stabilizacja toru jazdy oraz asystent hamowania. Ich działanie sprawia, że kierowanie samochodem staje się dużo bezpieczniejsze, a co za tym idzie – spada ryzyko wypadku drogowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ ubezpieczenie OC ma zapewnić pomoc osobom poszkodowanym przez danego kierowcę. Dlatego polisy OC dla nowszych i lepiej wyposażonych pojazdów są znacznie tańsze.

Kwestia zamontowanych systemów zabezpieczeń to jednak nie wszystko. Rok produkcji auta ma znaczenie również z innego powodu, a konkretniej z powodu zwiększonej awaryjności starszych modeli. Nie jest bowiem tajemnicą to, iż starsze samochody są w dużo większym stopniu narażone na rozmaite usterki mechaniczne. Te z kolei mogą wpływać na obniżenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. To sprawia, że asekuratorzy muszą wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe.

Co ciekawe, odwrotna zależność pojawia się w przypadku ubezpieczeń AC, ponieważ te polisy są znacznie tańsze dla starych aut. Wynika to głównie z mniejszej wartości materialnej takich samochodów.

Czy ubezpieczenie OC dla starych aut musi być drogie?

Na szczęście rok produkcji auta to tylko jeden z czynników uwzględnianych przez ubezpieczycieli przy sprzedaży polis OC. Właściciele takich samochodów powinni więc zwrócić uwagę na inne aspekty, które umożliwią im tańszy zakup obowiązkowych ubezpieczeń.

Co więc można zrobić, aby obniżyć cenę polisy OC? Przede wszystkim właściciel auta powinien dbać o bezszkodową historię jazdy. Niestety, wszystkie modele matematyczne pokazują, że to właśnie sprawcy wypadków i kolizji drogowych muszą płacić najwięcej za polisy OC. Dlatego bezszkodowa historia jazdy zawsze będzie działać na korzyść kierowcy. Dzięki niej można uzyskać nawet 60% zniżki na zakup ubezpieczenia OC!

Ubezpieczyciele biorą także pod uwagę inne informacje dotyczące właściciela danego samochodu. Niestety, kierowcy nie mają aż tak dużego wpływu na pozostałe czynniki, ponieważ są nimi:

  • wiek;
  • stan cywilny;
  • długość okresu posiadania prawa jazdy;
  • miejsce zamieszkania.

Nie bez znaczenia są także parametry ubezpieczanego samochodu. Poza wspomnianym rokiem produkcjidla asekuratorów szczególnie ważna okazuje się pojemność silnika. Wynika to z bardzo prostej zależności, albowiem większy silnik gwarantuje szybszą i bardziej dynamiczną jazdę. Niestety, nadmierna prędkość stanowi najczęstszą przyczynę wypadków oraz kolizji drogowych. Przez to asekuratorzy automatycznie podnoszą składki ubezpieczeń OC dla samochodów z dużą pojemnością silnika. Co więcej, ubezpieczyciele mają na uwadze również:

  • markę i model pojazdu;
  • rodzaj nadwozia;
  • typ pojazdu (tzw. autosegment).

Jak znaleźć tańsze ubezpieczenie dla starych aut?

Na podstawie wszystkich powyższych informacji można więc wyciągnąć dwa istotne wnioski. Po pierwsze, ubezpieczenie OC dla starych aut będzie droższe niż podobna polisa dla nieco młodszych samochodów. Po drugie, kierowca może wykorzystać niektóre czynniki (np. bezszkodową historię jazdy) do zakupu tańszego OC. Natomiast to wszystko nie będzie miało większego znaczenia, jeżeli kierowca zapomni o jednej kluczowej zasadzie. Aby znaleźć tańsze ubezpieczenie OC, trzeba go po prostu szukać!

Tymczasem w praktyce spora część kierowców automatycznie odnawia posiadane OC od razu po otrzymaniu wezwania do zapłaty. Tylko nieliczni dbają o to, żeby jeszcze przed końcem umowy sprawdzić oferty konkurencyjnych firm.Jest to wielki błąd, ponieważ tylko regularne porównywanie dostępnych ofert zapewnia możliwość znalezienia i zakupu tańszej polisy OC. Wszyscy kierowcy powinni pamiętać o tej prostej regule.

Podsumowanie

Uśrednione dane dotyczące ubezpieczeń OC pokazują, że takie polisy są zdecydowanie droższe w przypadku starszych aut. Wynika to z kilku różnych czynników, takich jak: zwiększona awaryjność, brak zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i wyższe ryzyko wypadków drogowych. Niestety, podwyższenie składki ubezpieczenia OC dla starszych pojazdów to reguła stosowana przez niemal wszystkich asekuratorów. Co więc mogą zrobić kierowcy, żeby nie płacić majątku przy zakupie takiej polisy? Zdecydowanie najlepszą alternatywą będzie po prostu regularne porównywanie cen dostępnych ubezpieczeń OC. Dzięki temu dany kierowca zachowa stały dostęp do najlepszej oferty cenowej. Jest to znacznie korzystniejsza opcja niż automatyczne odnawianie posiadanej polisy bez wcześniejszego sprawdzenia konkurencyjnych ofert. Wówczas nawet zakup ubezpieczenia OC dla starszego samochodu może okazać się mniej poważnym wydatkiem.